Je dobré si pamatovat, že spontánní zadlužení a nepromyšlené jednání mohou způsobit, že se sen o báječné dovolené promění v obrovskou finanční zátěž. Jak se tomu ale vyhnout? Nejdůležitější je ...
Chladná kalkulace navzdory extrémně teplým dnům
Sami nejlépe víme, kolik si vyděláme a jaké máme výdaje. Než sáhneme pro půjčku, měli bychom si odpovědět na otázku: „jestli já ji vůbec potřebuji?" Nedovolte, aby vás reklama spotřebitelského úvěru svedla k rychlým a ukvapeným rozhodnutím. To vy rozhodujete o svých financích a dobře znáte své potřeby. Sahejte po úvěru pouze tehdy, je-li vaše finanční situace dostatečně stabilní a víte, že domácí rozpočet vám umožní jeho pravidelné splácení. Není nic horšího, než přecenit své možnosti! Jednání s myšlenkou „nějak to zvládnu" je prvním krokem ke dluhové spirále, ze které se jen tak snadno nedostanete.
Pokud uznáte, že to bez půjčky nejde, protože se nechcete vzdát dobrodružství života, je dobré se zamyslet nad výškou úvěru. Nezapomeňte si podrobně přečíst podmínky banky, resp. poskytovatele úvěru a seznámit se s výší úrokové sazby. Půjčte si tolik, kolik musíte a nic víc, jelikož...
Malá půjčka menší problém
Sníte o potápění v Chorvatsku? Sny jsou pro to, aby se plnily. Pamatujte ale na to, že díky důkladnému plánování dovolené můžete hodně ušetřit. Pro zahájení potápěcího dobrodružství nepotřebujete vlastní vybavení. Můžete si ho na místě vypůjčit. Určitě vás to vyjde levněji. Chcete rybařit u Máchova jezera? Nemusíte si pro tento účel kupovat loď nebo ponton. Stačí si je pronajmout a navíc rozdělit náklady na vypůjčení mezi přáteli. Snažte se minimalizovat výdaje, přepočítejte a přemýšlejte, určitě Vás to uchrání před zbytečnými problémy.
„Pamatujme, každá půjčka, dokonce i malá, je spojena s určitým rizikem. Jestli z nějakého důvodu přestáváme půjčku splácet, měli bychom počítat s následky. Banky očekávají splácení vypůjčených peněz. Navíc každý den prodlení znamená dodatečné náklady v podobě rostoucích úroků " – řekl Vítězslav Kus, expert KRUK International s.r.o.
Kdo se ptá, nebloudí a ... nepřeplácí
Popřemýšlejte, zda není lepším řešením například dovolená mimo sezonu. Cesta v září bude levnější než v červenci a srpnu. Je dobré si ověřit ubytovací nabídku a zeptat se na podrobnosti. Hotely v mimosezóně bojují o klienty a snižují ceny. Během plánování dovolené využijte internet a vyhledejte speciální nabídky. Některé internetové portály nabízejí atraktivní slevy na dovolené, jelikož jsou partnery vyhledávaných destinací. Je potřeba, abyste byli nápadití, šli do hloubky a zabývali se cenami. Proč byste měli přeplácet, zvlášť pokud dovolenou financujete z úvěru? Nyní je třeba počítat každou korunu.
Budete-li v zahraničí, vyhněte se dlouhým telefonickým rozhovorům s blízkými doma. Mezinárodní hovory nejsou nejlevnější, takto ušetřené peníze můžete použít na zaplacení další splátky. Stále více veřejných míst nabízí přístup k internetu zdarma, takto zůstanete v kontaktu s rodinou s minimálními výdaji.
Analyzujte akce a příležitosti. Pamatujte na to, že mnoho lidí se turismem živí a „loví" lidi, kteří se nevyznají v místních reáliích. Nenechejte se zmást, nekupujte nadbytečné věci a vyjednávejte.
Pokud plánujete samostatnou cestu letadlem, ověřte nabídky jednotlivých leteckých společností předem a snažte si koupit let uprostřed týdne. Jsou totiž většinou levnější než víkendové. Když budete mít trochu štěstí, ušetříte na jedné letence i několik set korun.
Vyhýbejte se placení kreditní kartou v zahraničí, pokud si za to vaše banka účtuje poplatky (je nutné ověřit to předem!). Platba kartou může být dražší než kdybyste si vyměnili peníze ve směnárně.
Placení kartou během každodenních nákupů je už samo o sobě nákladnější. Mnohem snadněji se utrácejí virtuální peníze, které nevidíme a takto neúmyslně kupujeme více. Při používání platební karty je nejdůležitější sebekontrola.
A pokud po dovolené přece jen zjistíme, že jsme nadhodnotili vlastní finanční možnosti a nezbývá nám na zaplacení běžných účtů, nepanikařme. Důkladné zhodnocení situace a podrobné plánování výdajů nám umožní v následujících měsících s penězi vyjít. „Ve chvíli, kdy se nám ohledně našeho dluhu ozve věřitel nebo vymáhací společnost, která jej zastupuje, nevyhýbejme se kontaktu. Upřímný rozhovor a společné nalezení nejvhodnější formy úhrady nedoplatků nám pomohou vypořádat se s problémem. Stále častěji používaným řešením finančních problémů tohoto typu je dohoda s věřitelem a splácení dluhu ve vhodných splátkách, které nebudou příliš zatěžovat domácí rozpočet. V případě, že nemáme peníze na jednorázové splacení dluhu, je dobré nabídnout takovou dohodu sami" – prohlásil Vítězslav Kus.
Šetření peněz je jednou z těch věcí, o kterých se snáze mluví, než dělá. Nikdo sice netvrdí, že to bude snadné, výhody šetření jsou však pro každého. Hodně štěstí!
Společnost KRUK International s.r.o. je členem skupiny KRUK, která je mezinárodní společností zabývající se správou pohledávek na trzích střední a východní Evropy. Její činnost spočívá ve vymáhání pohledávek jak finančních a nefinančních institucí lokálního rozměru, tak i zákazníků z řad nadnárodních korporací. KRUK International tedy spravuje pohledávky bank, zprostředkovatelů úvěrů, pojišťovacích firem, leasingových společností, operátorů pevných linek a mobilních telefonů, provozovatelů kabelových televizí, dodavatelů digitálních platforem, dodavatelů komunálních služeb a firem ze sektoru FMCG (rychloobrátkové zboží). Druhou klíčovou oblastí činnosti jsou inkasní služby, v nichž se příjmy zakládají na provizích. V letech 2008 – 2011 skupina KRUK přijala zakázky na vymáhání v celkové nominální hodnotě téměř 154,8 miliard CZK.
Kromě KRUK International patří do skupiny KRUK také společnost KRUK S.A., která je jedničkou na polském trhu správy a vymáhání pohledávek, právní kancelář RAVEN, detektivní kancelář a dále registr informací o dlužnících ERIF Biuro Informacji Gospodarczej.
Skupinu KRUK založili v roce 1998 Piotr Krupa a Wojciech Kuźnicki. Na počátku byly hlavní aktivity společnosti KRUK orientovány na polský trh, kde si firma rychle získala pozici lídra ve svém oboru. Od roku 2007 KRUK postupně rozšiřuje oblasti své působnosti v regionu střední a východní Evropy. Po zdařilém vstupu na rumunský trh v roce 2007, kde se firma okamžitě stala jedním z předních hráčů, zacílil KRUK na český a slovenský trh, kde v roce 2011 vznikly nové pobočky. Pro získání pozice dominantní mezinárodní firmy na trzích střední a východní Evropy je naplánována další obchodní expanze do Maďarska.
Dynamický vývoj skupiny KRUK v regionu je výsledkem inovativní politiky orientované na smírné řešení dluhových problémů. Strategie je zaměřena na vstřícný přístup k dlužníkům a maximální snahu o uzavření vzájemné dohody o jednorázovém splacení nebo postupném splácení dluhu. Hlavním cílem tohoto přístupu společnosti KRUK je motivovat dlužníky k zahájení jednání o splacení svých dluhů ve formě splátek, které si mohou dle aktuální finanční situace dovolit.
(tz)