Situace v českém zpracovatelském průmyslu se v dubnu podle průzkumu PMI dále zhoršila. Index nákupních manažerů poklesl z březnových 44,3 bodů na 42,8 bodu.
I v dubnu české průmyslníky trápil především pokles nových zakázek. K tomu docházelo již čtrnáctý měsíc v řadě. Tempo snížení bylo přitom nejvyšší od prosince 2020. V důsledku toho firmy nakupovaly méně vstupů a více využívaly své zásoby. Kvůli nižší poptávce po vstupech pak došlo k výraznému zkrácení dodavatelských lhůt. Na slabší poptávku firmy reagovaly optimalizací výrobních kapacit a propouštěním zaměstnanců. K tomu docházelo již sedmý měsíc v řadě.
Ceny vstupů dále pokračovaly ve svém poklesu. Náklady firem se tak snižovaly nejrychleji od února 2016. Nižší ceny vstupů ale firmy zatím nepřelily do cen pro koncové zákazníky. Výstupní ceny dále rostly, ačkoli nejpomalejším tempem za posledních 29 měsíců.
Dobrou zprávou je, že očekávání výroby v příštím roce zůstávají stále pozitivní. Optimismus byl na druhé nejvyšší úrovni od května 2022. To koresponduje i s výsledky konjunkturálního průzkumu, kde se vyhlídky týkající se výroby v následujících měsících lepší. I přes zklamání, které dnes přinesly výsledky PMI, tak věříme, že se situace v českém zpracovatelském průmyslu bude postupně lepšit. Pomoci by k tomu měla dobrá výkonnost německé ekonomiky, oživení v Číně i klesající ceny energií.
(tz)
Ilustrace Pixabay.com