Ekonomika středoevropského regionu roste a průmyslovým firmám se daří, což se pozitivně projeví i na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu. Na brněnském výstavišti se chystá vůbec nejrozsáhlejší přehlídka průmyslových technologií za posledních sedm let. Vystavovatelé oproti předchozím ročníkům rozšiřují pronajaté plochy, pavilony jsou již čtyři měsíce před zahájením vyprodány a další zájemci o účast zůstávají na čekací listině.
Již 58. mezinárodní strojírenský veletrh v Brně proběhne v termínu 3.–7. října 2016. Sudé ročníky Mezinárodních strojírenských veletrhů jsou tradičně bohatší, protože se v daném době konají také specializované veletrhy Fond-Ex, Welding, Plastex a ProfinTech zaměřené na slévárenství, svařování, povrchové úpravy a zpracování plastů. Zároveň je zvýrazněn dominantní obor obráběcí a tvářecí stroje, kterému se věnuje specializovaný bienální veletrh IMT. Letošní ročník bude výjimečný také výraznou účastí Číny, která je oficiálním partnerem MSV 2016. Celkem se představí přibližně 1600 vystavujících firem a zahraničních účastníků mezi nimi bude více než polovina.
Špičkově zastoupený veletrh IMT
Brněnský veletrh IMT je největší středoevropskou přehlídkou odvětví obráběcích a tvářecích strojů včetně dodavatelů pohonů, řídicích jednotek, nástrojů aj. Odvětví se vyvíjí velmi pozitivně a v minulém roce rostl jak náš vývoz, tak dovoz obráběcích a tvářecích strojů na český trh. Po rekordním roce 2014 loni následoval další mírný růst, vývoz se meziročně zvýšil o 3,7 % a markantního nárůstu dosáhl zejména export tvářecích strojů k opracování kovů a bucharů. Ještě rychleji, o plných 16 %, meziročně vzrostl dovoz na český trh. Českému průmyslu se daří, což akceleruje poptávku po obráběcích a tvářecích strojích, přičemž nejrychleji loni rostl dovoz obráběcích strojů pro broušení. Z pohledu teritorií směřuje nejvíce českého vývozu do Německa, i když tamní odběr loni mírně poklesl. Druhá příčka přes výraznější pokles nadále patří Rusku, na které se ovšem po výrazném vzestupu dotahuje třetí Čína. Více než třetina obráběcích a tvářecích strojů se k nám loni dovezla z Německa, následují dodavatelé z Itálie, Tchaj-wanu, Japonska a Švýcarska.
Na veletrhu IMT 2016 se představí všichni významní účastníci a lídři oboru. Za obráběcí stroje to jsou firmy jako Kovosvit MAS, Tajmac-ZPS, DMG Mori Seiki, Yamazaki Mazak, z výrobců nástrojů pak Gühring, Hoffmann, opět po roce Iscar a Tungaloy. V oboru tváření pořadatelé registrují meziroční nárůst plochy u hlavních lídrů a přibyly také nové firmy například z Německa a Itálie. Potěšitelný je rovněž návrat významných firem, které v posledních letech nevystavovaly, jako například Dietz Systeme nebo Gore.
Po dlouhé době bude obsazen pavilon Y, a to společností 4ISP, která zde poprvé a s ročním předstihem představí svůj inovativní projekt.
Eurazio. Jde o prodejní showroom s více než padesáti typy CNC průmyslových laserů, frézek a dalších strojů, který se na konci roku 2017 bude uvádět do provozu v Modleticích u Prahy. V chystaném předváděcím centru s celoevropskou působností dostanou zákazníci možnost otestovat si za asistence profesionálního technika rozmanité typy strojů od různých výrobců přímo na svých materiálech. Centrum nabídne také dodávky individuálních a modifikovaných strojů pro specifické potřeby. Návštěvníkům MSV 2016 společnost 4ISP představí nejmodernějších technologie v oblasti laserového řezání a značení včetně několika novinek. V pavilonu Y budou k vidění například technologie pro značení 3D objektů a unikátní stroje na velmi přesné a rychlé řezání kovů, které se na trhu objevily v letošním roce.
Průmysl 4.0 uvidíme přímo v expozicích
Hlavním tématem ročníku byl stejně jako loni vyhlášen Průmysl 4.0 – integrovaný a automatizovaný průmysl, který je novou a nastupující čtvrtou etapou průmyslové revoluce. Zatímco před rokem nový směr ukazovala speciální výstava, letos bude Průmysl 4.0 prezentován přímo v expozicích vystavovatelů. V souvislosti s tématem Průmysl 4.0 se zaměří pozornost především na klíčové inovativní technologie automatizace, robotizace, digitalizace a zasíťování.
Zajímavou novinku určenou do chytrých továren budoucnosti představí společnost Kuka Roboter CEE, která na MSV pravidelně uvádí na trh inovativní výrobky. Mobilní robot KMR iiwa (zkratka pro Kuka Mobile Robotics inteligent industrial working assistant) v sobě zahrnuje autonomní mobilní platformu a průmyslový robot LBR iiwa, první sériově vyráběný robot pro přímou spolupráci s člověkem, který se české veřejnosti poprvé představil na MSV 2014. Integrovaný systém navigace v kombinaci s bezpečnostními laserovými skenery umožňuje mobilnímu robotu KMR iiwa včasnou detekci překážek a tím i bezpečný pohyb v prostoru výrobních linek, kde může sdílet společné cesty s lidmi a dalšími logistickými manipulátory. Díky použitému technickému řešení tedy není nutná žádná zvláštní ochrana ani dodatečné úpravy tras.
Roboty KMR iiwa se pohybují bezpečně, zcela autonomně a bez kabelů, jak dokazuje i jejich nasazení v hlavním výrobním závodu firmy Kuka v Augsburgu. Roboty zde jsou použity jako nezávislí a přemístitelní výrobní asistenti bez omezení jejich okolním prostředím, což je ideální základ pro splnění požadavků Průmyslu 4.0.
V rámci MSV 2016 proběhne také tradiční průřezový projekt Automatizace – měřicí, řídicí, automatizační a regulační technika, který je pořádán ve spolupráci s Elektrotechnickou asociací ČR a zviditelňuje možnosti využití automatizační techniky v jednotlivých oborech veletrhu. Vedle již zmíněné společnosti Kuka Roboter CEE jsou přihlášeni také další lídři oboru jako Fanuc Czech, Siemens, Mitutoyo Česko, Olympus Czech Group, Unis nebo Harting. Noví vystavovatelé se hlásí z České republiky, Rakouska, Německa a Polska.
Tradiční i noví vystavovatelé
Letošní zvýšený zájem o účast je také zásluhou konání bienálních technologických veletrhů, které vždy v sudých letech akcentují obory slévárenství, svařování, povrchové úpravy a zpracování plastů. Všechny čtyři veletrhy se naplňují velmi dobře a zejména zájem o Mezinárodní veletrh plastů, pryže a kompozitů Plastex překračuje očekávání pořadatelů. Přestože se krátce po něm koná světový oborový veletrh K Düsseldorf, účast na veletrhu Plastex 2016 již dnes překročila skutečnost roku 2014 a vystavovatelé jsou vedle tradiční haly G1 umísťováni také do sousední haly G2. Z lídrů oboru nechybí prakticky žádný a přihlášeny jsou firmy jako Arburg, Wittmann Battenfeld CZ, Kuboušek, Moretto, Engel, Luger nebo Vacula. Po delší době se představí společnosti Radka a Paramo. Nováčků je přihlášeno již třicet, vedle České republiky přijedou vystavovat také z Rakouska, Německa, Dánska, Maďarska, Itálie, Portugalska, Polska a Slovenska.
Mezinárodní slévárenský veletrh Fond-Ex přivítá tradiční firmy Hüttenes-Albertus CZ nebo Laempe+Panáčková. Po delší době se vrací ASK Chemicals Czech, Vesuvius Slavia – divize Foseco a Junker Industrial Equipment.
Vedle českých vystavovatelů mají zastoupení také Německo, Švýcarsko, Itálie a Polsko, nováčkem bude například německá firma Linn High Therm. Také na Mezinárodním veletrhu svařovací techniky Welding budou vystavovat vedoucí subjekty oboru jako Fronius, Cloos, ABB, Yaskawa, Arc-H nebo Valk Welding. Po delší době se vrací společnost Air Products s nabídkou technických plynů a německá firma Merkle, poprvé se zúčastní australská společnost Weldbrush.
Vedle obráběcí techniky a elektrotechniky se nejvíce vystavovatelů hlásí k prezentaci v oboru Materiály a komponenty pro strojírenství. Letos zde nebudou chybět společnosti jako Bibus, ISD Dunaferr, Mut Tubes, TOS Znojmo, ZKL Bearings CZ a po delší době 1CSC, Gama Ocel, KTR CR, Nord – Poháněcí technika, Sariv-Němčík a Van Leeuwen Pipe and Tube. Novými vystavovateli v oboru jsou například firmy Antejas Steel, Ceramtec, Ekoenergo Golpretech, Havel Metal Foam, MSV Metal Studénka, Nord-Lock, OMCD a korejský Simpac.
Zahraniční účasti dominují Čína a Německo
Mezinárodní strojírenský veletrh dlouhodobě patří k projektům s nejvyšším podílem zahraničních vystavovatelů, a to nejen v rámci brněnské veletržní správy, ale i v celé střední a východní Evropě. Letos zájem zahraničí ještě vzrostl a podle aktuálního stavu přihlášek podíl zahraničních účastníků dosáhne přibližně 50 %. Pozitivně se zde projevil rozvoj obchodních vztahů s Čínou, která byla vyhlášena partnerskou zemí MSV 2016. Očekává se masivní účast čínských firem, kterým je vyhrazen celý pavilon A1. Tradičně početná zůstává účast Německa, silné zastoupení má také Slovensko, Rakousko, Itálie a Švýcarsko. Řada zemí se na veletrhu bude prezentovat oficiálním stánkem s kolektivní prezentací firem. Vedle Číny chystají oficiální expozice také další asijské státy, potvrzena již je Korea zastoupená agenturou KOTRA (Korea Trade-Investment Promotion Agency) a v jednání je Thajsko. Rusko bude zastoupeno prezentací města Sankt Petěrburg zaměřenou na inovativní podnikání, vzdělávání a výzkum, oficiální expozice na MSV otevřou také Německo, Slovensko, Rakousko, Francie a další státy. Na veletrhu PLASTEX bude vůbec poprvé vystavovat Portugalský plastikářský svaz, který na rozsáhlém stánku představí nabídku portugalských výrobců.
Další informace a zajímavosti z příprav veletrhu naleznete na www.bvv.cz/msv.
(tz)