Před podobným jednáním může dodavatele ochránit především dokonalá znalost obchodního partnera. Dle poznatků KUPEG úvěrová pojišťovna, a.s. by následující varovné znaky měly každého dodavatele vést k maximální opatrnosti:
Patří k nim například nedávná změna vlastnické struktury odběratele či nečitelná vlastnická struktura. Může to být rovněž zapojení lidí bez základních zkušeností v daném oboru v managementu, anebo náhlá reaktivace dlouhodobě spící firmy. Podezřelý může být také neočekávaně vysoký objem poptávky na dodání na fakturu, ochota firmy akceptovat výrazně vyšší cenu než je cena obvyklá za předpokladu odběru na fakturu nebo zapojení osob s kriminální či jinak pochybnou minulostí.
Výše uvedené charakteristiky byly a jsou typické pro případy podobných pokusů, které KUPEG v průběhu letošního roku identifikoval. Pokusy o poškození klientů KUPEG ve většině případů zachytil díky rozsáhlé znalosti domácího trhu, dlouhodobým zkušenostem s chováním firem i osob a rozvíjením spolupráce s klienty. Pro samotného dodavatele je srovnatelná míra prevence jen obtížně dosažitelná.
Selhává každý 16. až 17. český odběratel
Společnost KUPEG úvěrová pojišťovna, a.s. průběžně monitoruje úroveň platební morálky různých sektorů a teritorií. Ve své analýze z konce září se zaměřuje na situaci na svém domovském trhu, v České Republice. Údaje za analyzované období leden 2008 až březen 2012 postihují reálné transakce v hodnotě 332 miliard korun. Ukazuje se, že po problematickém období 2008-2009, kdy se riziko selhání tuzemských odběratelů téměř ztrojnásobilo, dochází k postupné stabilizaci situace a dokonce mírnému zlepšení. Periodická zhoršení i nadále provázejí pohledávky vzniklé před koncem kalendářního roku, kdy se mnoho podniků přezásobí a krátkodobě se dostane do potíží s cash-flow. Zdaleka už však výkyvy nedosahují takových dimenzí, jako tomu bylo u předvánočních transakcí v letech 2008 a 2009.
Situace v ČR se přibližuje předkrizové úrovni, i nadále však jsou pohledávky za tuzemskými odběrateli výrazně rizikovější než tomu je u většiny našich nejsilnějších exportních teritorií. Stále platí, že u českých odběratelů, kteří jsou odsouhlaseni credit managementem dodavatele, lze očekávat selhání ve zhruba šesti procentech případů. S blížícím se koncem roku a zpomalující ekonomikou jak v ČR, tak i u nejvýznamnějších obchodních partnerů očekáváme postupné zhoršování platební morálky. K podobně dramatickému vývoji jako v letech 2008-10 by však dojít nemělo.
Průměrná platební podmínka se pohybuje mírně nad 40 dny
Rostoucí míra propojištěnosti a různost platebních podmínek, které jsou uplatňovány potvrzují, že si většina dodavatelů uvědomuje zvýšenou míru rizika, které podstupují při poskytnutí dodavatelských úvěrů. Kratší platební podmínku dávají čeští dodavatelé odběratelům v Maďarsku, většina našich obchodních partnerů včetně Slovenska či Polska odebírá na delší splatnost. Nutno podotknout, že kratší platební podmínka ještě neznamená i rychlejší zaplacení.
Požadovaná doba splatnosti pohledávek se prudce zvýšila s nástupem finanční krize v průběhu roku 2008, kdy z cca 55 dnů vyletěla na 70. KUPEG odhaduje, že jeho klienti tímto způsobem poskytli svým obchodním partnerům přes 3 miliardy korun provozního financování.
Následné potíže všech zúčastněných však donutily věřitele/dodavatele požadovat poskytnuté financování zpět a platební podmínka se opět zkrátila na průměrných 55 dnů. Toto zpřísnění podmínek dodavatelských úvěrů se bohužel potkalo s odlivem bankovních úvěrů. Další financování, již na úkor věřitelů, si odběratelé vzali nedodržením a překročením dohodnuté platební podmínky, což vyústilo v dramatický - až trojnásobný - nárůst počtu selhání.
V tuto chvíli nepozorujeme tlak na navýšení dodavatelského financování. To spolu s mírným růstem objemu poskytnutých bankovních úvěrů potvrzuje stabilizovanou situaci.
Ing. Michal Veselý
předseda představenstva a generální ředitel
KUPEG úvěrová pojišťovna, a. s.