"Otázka, která zajímá investory zainteresované ve zlatě v těchto dnech nejvíce, zní - co dál? Vyčkávat, prodat, nebo přikoupit? Všichni víme, že akcie, dluhopisy, komodity a další investice se nakupují, když je trh dole. Zlato není výjimkou,“ řekl Kamil Kresta, manažer ČM AURUM, investičního portálu České mincovny.
Pokles ceny zlata ve druhém kvartálu letošního roku je čtyřicátým nejhorším v historii od roku 1968. Zlato v červnu prorazilo psychologickou hranici 1 200 USD za trojskou unci a zastavilo se na minimu 1 192 USD za trojskou unci. Aktuálně cena na burze v New Yorku kolísá kolem 1275 USD za trojskou unci.
„Pokud investujete do zlata a máte svůj investiční plán, snažte se ho držet. Jestliže investujete dlouhodobě, není rozumné při prvním propadu prodávat. Platí, že na burze se nakupuje, když je trh dole,“ uvedl Kresta.Na panických výprodejích vydělají jen ti, kteří nakoupí od těch, kteří pod cenou prodávají. „Jestliže jste nakoupili zlato před rokem 2010, můžete ještě teď vystoupit a stále prodáváte se ziskem. Jestliže jste nakoupili po roce 2010, držení zlata vás bude stát to, že budete mít finanční prostředky vázány ve své investici, ale vystoupení z investice vás bude stát mnohem více, ztratíte. Zlato nyní můžeme nakoupit nejlevněji od května roku 2010. Vyplatí se zvážit rozšíření pozic, dokud je zlato levné,“ dodal Kresta.
Pokud se podíváme do historie, zjistíme, že zlato má za sebou šest různých období, kdy cena vyjádřená v dolarech v průběhu tří měsíců propadla podobně, nebo ještě hůře než v uplynulém kvartálu. V pěti případech cena v následujících třech měsících výrazně posílila. Jeden z největších obratů zlato zažilo na konci roku 1973, kdy propadlo o 27 %, aby následně vzrostlo o celých 92 %. Kdo nakoupil v ten správný okamžik, vydělal, kdo byl zainteresován na zlatě a vyčkal, tomu se ztráta kompenzovala, kdo prodal, prodělal.
Výprodeje zlata odstartovaly spekulace o ukončení kvantitativního uvolňování ze strany americké centrální banky. Když však porovnáme zlato například s rostoucími americkými akciemi, zjistíme, že akcie trápí možnost ukončení QE ze strany Fedu možná více jak zlato. Dva klíčové akciové indexy Dow Jones a S&P 500 dosáhly tento týden na svá historická maxima právě díky tomu, že Fed ve středu opět přibrzdil spekulace prohlášením, že bude pokračovat v dosavadní masivní podpoře tamní ekonomiky.
Zlato tento týden také rostlo a umazalo část svých ztrát. Ve čtvrtek zavíralo na 1 285 USD za trojskou unci. Další pozitivní signály na zlatě mohou mezi investory strhnout pozornost zpět k tomuto drahému kovu. „Nákupní příležitost v podobě levného zlata tak může vzít brzy za své,“ uzavřel Kresta.
Pravidelné zpravodajství o vývoji cen zlata naleznete na www.cm-aurum.cz.
***
Česká mincovna sídlící v Jablonci nad Nisou svým vznikem navázala na dlouholetou tradici ražby mincí na území Čech, Moravy a Slezska. České mince vyrábí od roku 1993, od závěru roku 1994 vyrazila všechny dosavadní stříbrné a zlaté mince a od roku 1996 i všechny oběžné mince České republiky vydávané Českou národní bankou. Rozvíjí vlastní výrobu mincí a medailí, zabývá se také distribucí zlatých investičních slitků. V říjnu 2012 zprovoznila svůj vlastní investiční portál ČM AURUM.
(tz)