INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Češi si své zahraniční cesty umí pořádně užít. Letní trend potvrzují i loňské statistiky, kdy klienti ČSOB a Ery na svých letních dovolených zaplatili kartou v červenci a srpnu částku kolem 1,5 miliardy korun. Největší sumu utratili za ubytování, pohonné hmoty a potraviny. Jednoznačně nejoblíbenější zemí pro nákupy se stala Velká Británie, kde klienti druhé největší tuzemské banky o prázdninách nechali více než 160 milionů korun.

„Velká Británie se jednoznačně stala nákupním rájem Čechů. Na druhém místě podle počtu transakcí skončilo podle očekávání Chorvatsko. Nákupy u Jadranu se vyšplhaly za pouhé dva prázdninové měsíce na 70 milionů korun. U sousedů na Slovensku byla tato částka o 10 milionu nižší,“ řekl Daniel Veis, manažer útvaru Karty ČSOB a Ery a dodala: „Průměrná výše transakce se pohybovala kolem 1 500 korun.“

Vyšší ochotu využívat v zahraničí placení kartami potvrzuje i analytik ČSOB Petr Dufek: „Stále větší využívání platebních karet při cestování je výsledkem lepší informovanosti Čechů, kteří si odvykají převážet hotovost na své dovolené a stále častěji volí platbu kartami. Nakonec je to pohodlnější, bezpečnější i levnější. Druhým důvodem je i snaha využít v zahraničí často příznivějších cen spotřebního zboží a širší nabídky ve velkých obchodních centrech. A v neposlední řadě nemůžeme zapomenout ani na dlouhodobě rostoucí kupní sílu Čechů, kterou podporovala až do nedávna sílící koruna. Při zavedení společné evropské měny jsme za eura platili přes 32 korun, dnes je to zhruba 26.“

Nejčastěji lidé v cizině platili za ubytovací služby. „Jen za minulé prázdniny Čechy vyšly pobyty v hotelu, motelu či v jiném ubytovacím zařízení na více než 220 milionů korun. 165 milionů pak zaplatili za pohonné hmoty, za které zároveň lidé v zahraničí platí nejčastěji,“ dodal Daniel Veis.

A lidé nešetří ani na stravování. Za potraviny a návštěvy restaurací zanechali o loňských prázdninách v cizině kolem 110 milionů korun. „Zajímavostí je, že restaurace stále co do počtu placení kartou trojnásobně převyšují rychlé občerstvení. Je to dáno zejména tím, že mnohé stánky na ulici nejsou ještě stále vybavené platebními terminály. Proto by si měli lidé v zahraničí ponechat u sebe i drobnou hotovost," uvedl Daniel Veis.

Nejvyšší průměrné transakce klienti zadávali v exotických destinacích, jako jsou Chile, Irák, Pákistán nebo Omán. „Možným vysvětlením může být, že v těchto zemích není tak hustá síť platebních terminálů, tedy klienti například drobné suvenýry platí hotově. Terminály jsou naopak v hotelích a na letištích, kde běžně lidé nakupují za vyšší částky,“ komentoval Daniel Veis.

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 
 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3