V posledních letech jsou na trhu velmi oblíbené takzvané krátkodobé půjčky. Znáte to. Do výplaty je ještě daleko, úspory se tenčí a najednou odejde pračka. Oprava je drahá a pořízení nové ještě dražší. Co v takové situaci dělat? Obrátit se na banku je často zdlouhavý proces, a hlavně, pokud potřebujete peníze jen na pár dní do výplaty, většinou nepochodíte. Nabízí se tak nepřeberné množství nebankovních společností, které lákají na půjčky. Ovšem i zde se objevuje řada potenciálních rizik, na které je třeba si dát pozor.
1. znám celkovou částku – solidní společnost bych vám od začátku měla férově ukázat, kolik celkově za půjčku zaplatíte. Pokud si půjčuji například 8 tisíc korun na pár dní do výplaty, musím vědět, zda budu nakonec platit 8,5 tisíce nebo také 13 tisíc, jak se bohužel v některých případech může stát. „Seriózní společnost od začátku nabízí informaci o celkové částce k zaplacení. Klient tak rovnou ví, kolik bude muset zaplatit a kolik ho taková půjčka stojí,“ říká Gabriela Síkorová z Ferratum, která se právě krátkodobými půjčkami zabývá.
2. ověřte si pověst firmy – půjčit si peníze od kohokoli může být krátká cesta do pekel. Zaměřte se tedy především na mezinárodní, zavedené společnosti. Ověřte si reference na internetu, pročtěte diskuse, zeptat se na zkušenosti se můžete i známých a přátel...
3. komplikované smlouvy – pokud vám přijde, že smlouva na půjčku je příliš komplikovaná nebo některým částem nerozumíte a poskytovatel není schopen vám nejasnosti vysvětlit, pak rychle pryč! Seriózní společnost nemá potřebu schovávat části smlouvy do oblíbených hvězdiček, na deset stran papíru a do písma, které ani s lupou nelze přečíst.
Co znamená RPSN a kdy ho použít?
Tento ukazatel se objevuje u všech půjček a úvěrů inzerovaných bankami i ostatními společnostmi. Číslo zjednodušeně ukazuje, kolik za úvěr zaplatíte na úrocích i spojených poplatcích v průběhu jednoho roku. Právě roční platnost je ale důvod, proč RPSN není relevantní ukazatel u krátkodobých půjček. Pokud si půjčujete peníze na dva týdny, RPSN ukazuje náklady, jako byste půjčku spláceli opakovaně celý rok. Proto v tomto případě vychází RPSN jako tisíce procent. Mnohem důležitější je tak sledovat, kolik skutečně za půjčku zaplatím v korunách a zda se mi taková půjčka skutečně vyplatí. „Solidní společnost by měla kromě RPSN uvádět také skutečně zaplacenou celkovou částku v korunách. Zákazník ví, kolik ho celá půjčka bude stát a za společnost je to jasná ukázka seriózního přístupu,“ pronesla Gabriela Síkorová z Ferratum.
Nemůžete splácet? Zeptejte se na odklad
Spousta z nás si na vánoční svátky přilepšila různými půjčkami. Nyní nastal čas splácet. Může se ale stát, že se dostanete do problémů a příjmy nejsou takové, jaké jste očekávali. Nemůžete tak splácet půjčku dle původní smlouvy. Jak v takovém případě postupovat? „V první řadě je nutné okamžitě kontaktovat společnost, u které máte aktivní půjčku. Většinou se najde vhodné řešení a splátky se dají odsunout, jen je třeba problém aktivně řešit,“ podotýká Gabriela Síkorová z Ferratum, která se problematikou půjček zabývá. V žádném případě není dobrý nápad řešit tento problém další půjčkou. Ostatně, žádná solidní společnost by vám ani takové řešení nedovolila.
(tz)