Když jsem se ptala odborníků na to, co je pro firmy menší a střední velikosti zdravější a prospěšnější, zda investovat z našetřeného, vlastního, anebo si půjčovat a postupně splácet, přikláněli se k názoru, že vhodný je přiměřený mix. Úvěrem si pomoci tam, kde firma nestačí sama, ale myslet zároveň na zadní kolečka a zbytečně neriskovat tím, že za čas nebude z čeho úvěr splácet. Na druhé straně – jak generovat finance, když takřka žádné člověk nemá, aledo businessu by přece jen rád vstoupil? Jedna z cest může vést do Českomoravské záruční a rozvojové banky. Náměstka generálního ředitele Ing. Lubomíra Rajdla, CSc., jsem se zeptala:
Poslání vaší banky je podnikatelům známé. Řadě firem jste usnadnili vstup do businessu, pomohli splnit podnikatelský sen i plán. Jste u zajímavých vizí i projektů. Co z vašich možností stále platí a kdo se může stát vaším klientem?
Základní a nejvýznamnější součástí programů MPO na podporu malého a středního podnikání, které ČMZRB v současné době realizuje, je záruční program ZÁRUKA určený k zaručování investičních úvěrů a provozních úvěrů na financování zásob.
Na území Moravskoslezského kraje mohou malí podnikatelé, včetně začínajících, získat úvěry na financování investic a zásob s nízkým úročením v programu REVIT do výše až 10 mil. Kč. Cílem programu je podpořit v tomto regionu tvorbu pracovních míst. Podobnou možnost nabízí i další úvěrový program, který již několik let funguje v Jihočeském kraji. Výše úvěrů je zde však omezena na 1 mil. Kč.
ČMZRB je schopna nabídnout též výhodné financování pro obce v rámci čtyř různých programů. Financování musí být zaměřeno na rozvoj technické infrastruktury obcí, např. na rekonstrukci a výstavbu místních komunikací, osvětlení, vodovody, kanalizace, na sportovní, kulturní a vzdělávací zařízení.
A naopak, co již bylo z portfolia vyřazeno, kdo a co nemá šanci?
V současné době nejsme schopni reagovat na poptávku po zárukách či úvěrech pro podnikatele střední velikosti (50-249 zaměstnanců). Předpokládáme však, že se v příštím roce tato situace změní. V připravovaném Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost by měly dostat poměrně široký prostor tzv. finanční nástroje (úvěry, záruky, rizikový kapitál). Naše nabídka by se proto měla opět rozšířit a reagovat na potřeby celého spektra malých a středních podnikatelů.
Upozornil byste na poslední novinky? Tou nejžhavější je patrně program INOSTART...
Ano, jednou z posledních novinek je rozšíření programu INOSTART na celé území České republiky a možnost jeho využití i pro podnikatele střední velikosti a nikoliv jen malé podnikatele, jak tomu bylo doposud. Banka poskytuje v rámci programu INOSTART zvýhodněné záruky k úvěrům získaným u České spořitelny, které jsou určeny k realizaci inovativních projektů. Zvýhodněné záruky jsou financovány z prostředků Programu švýcarsko-české spolupráce a jsou poskytovány ve výši až 60 % jistiny úvěru s maximální dobou ručení 5 let. Výše poskytnutého úvěru se může pohybovat v rozmezí 0,5 – 15 mil. Kč, maximální doba splatnosti úvěru je pět let, přičemž existuje možnost odkladu splátek jistiny až o tři roky. Úvěr musí být určen na financování hmotného či nehmotného majetku nebo na pokrytí provozních nákladů projektu. Další změnou v programu je možnost využít poradenské služby v České spořitelně ještě před uzavřením úvěrové smlouvy.
Jsou podmínky k získání úvěru či záruky jednodušší než v minulosti?
Podmínky a náročnost získání záruky či úvěru jsou takové, jaké stanoví příslušný program podpory a platná legislativa. ČMZRB jako jejich realizátor má přirozenou snahu svým klientům i sama sobě tyto podmínky dále nekomplikovat, nicméně je nutno zajistit dodržení předpisů, které se týkají nakládání s veřejnými prostředky, a také předpisů, které musí ČMZRB respektovat jako banka.
Zvláště významné je dodržení požadavků, které stanoví předpisy pro oblast veřejné podpory. Vzhledem k tomu, že naše produkty vždy přinášejí podnikatelům určitou finanční výhodu, vztahují se na ně v plném rozsahu tato pravidla. Od 1. července 2014 budou platné nové právní normy, které v některých oblastech dosavadní postupy mění. Bohužel nelze říci, že by to byly z pohledu podnikatelů změny k lepšímu. Získání podpory se stane celkově o něco náročnější na rozsah informací, které bude muset podnikatel v žádosti o podporu poskytnout. Z naší strany budeme usilovat, abychom byli podnikatelům co nejvíce nápomocni a poskytli jim co nejpřesnější informace a vysvětlení, která by jim pomohla se v této často poměrně složité problematice orientovat. Věříme, že se i přes tyto nové překážky podaří zejména v oblasti záruk zachovat dosavadní rychlost a celkově nízkou administrativní náročnost poskytování záruk za úvěry do 5 mil. Kč, které jsou aktuálně naši hlavní nabídkou.
Je znát posun ve finanční gramotnosti již také u živnostníků či menších firem?
V 90. letech nebyla finanční gramotnost většiny živnostníků a řemeslníků na dobré úrovni. Od té doby ale nastal i v této oblasti posun, i když jeho vyhodnocení je obtížné a speciální šetření v této oblasti neprovádíme.
Živnostníkům a řemeslníkům dnes postup usnadňují již běžně používané internetové aplikace a současně je také znát, že vyrůstá nová generace, která určitou úroveň finanční gramotnosti získává v době svého studia, dnes již dokonce jsou se základy seznamovány děti na základní škole. Takových základů samozřejmě většina z nich využije a rozvíjí později v době dospělosti, tudíž i při využívání bankovních služeb či využívání programů podpory.
Dá se vypozorovat z vaší praxe, z jakých oborů se rekrutuje nejvíce zajímavých a životaschopných nápadů, v jaké oblasti je ještě trh relativně volný?
Všechny bankou realizované programy jsou svázány s pevným vymezením činností, které mohou být v tom kterém programu podpořeny. Z toho také vyplývá, že je předem dáno, ve kterých odvětvích se mohou podpořené projekty pohybovat. V posledních letech zajímavé a úspěšné projekty vznikaly, namátkou si vzpomínám na velice úspěšný projekt jedné jihočeské firmy, jejíž činnost spadala do oblasti zpracovatelského průmyslu, konkrétně se jednalo o povrchovou úpravu a zušlechťování kovů. Firma kromě svých vlastních zdrojů využila k realizaci projektu i prostředky získané v naší bance v rámci úvěrového programu. Situace na jednotlivých trzích se však průběžně vyvíjí a někdy jsou změny i dosti dramatické. Správný okamžik musí umět vystihnout především podnikatel. Kromě toho musí být podnikatel schopen o budoucí úspěšnosti svého projektu i reálnosti řešení pro případ dílčího či úplného neúspěchu projektu přesvědčit banku, pokud od ní chce získat úvěr.
Odhadnete podle chuti investovat, zda se česká ekonomika probouzí a že podnikatelská odvaha získává opět své místo na slunci?
Vyslovovat odhady o budoucím vývoji je vždy ošidné. Zatím se zdá, že určitá opatrnost v novém investování i nadále přetrvává, a to i přesto, že hladina úrokových sazeb je velmi nízko. I přes některé pozitivní signály o ekonomickém vývoji v tuzemsku a zahraničí je rozsah projektů, které by u jednotlivých firem představovaly zásadní, zlomovou investici poměrně nízký. Aktuálně však přicházíme do styku spíše s menšími firmami a situace u firem střední velikosti může být odlišná.
K možnému povzbuzení poptávky může přispět jak tlak na uskutečnění investic, které byly v minulosti odloženy, tak i některá připravovaná opatření vlády. Při míře otevřenosti české ekonomiky je však důležitý ekonomický vývoj na našich hlavních vývozních trzích a nepochybně i zklidnění celkového politického klimatu ve vztazích mezi Evropskou unií a jejími významnými ekonomickými partnery.
otázky připravila Eva Brixi