Ve spolupráci Českého Forex klubu a České bankovní asociace a po konzultacích s Českou národní bankou, jakožto dohledovým orgánem finančního trhu, byl připraven návrh upraveného znění Úředního sdělení ČNB k Pravidlům pro referenční banky a výpočet (fixing) referenčních úrokových sazeb PRIBOR (jedná se o referenční úrokovou sazbu počítanou z kotací referenčních bank pro prodej depozit). Novelizované Úřední sdělení přinese ve srovnání se stávajícím stavem dvě změny.
Tou první bude, že od 1. 7. tohoto roku již nebude z důvodu nepotřebnosti dále propočítáván a zveřejňován tzv. PRIBID (referenční úroková sazba počítaná z kotací referenčních bank pro nákup depozit) a jedinou sazbou, která bude dále kótována, bude PRIBOR. Druhou změnou je nové ustanovení, že pokud by se některá panelová banka, zasílající tzv. kotace pro výpočet sazby PRIBOR rozhodla z panelu vystoupit, bude tento úmysl ostatním bankám avizovat nejméně se šestiměsíčním předstihem. Smyslem této druhé změny je posílit stabilitu systému PRIBOR.
Uvedené změny jsou dalšími ze série opatření, které byly v posledních letech přijaty k posílení transparentnosti a robustnosti pražského benchmarku PRIBOR. České banky sledují a průběžně pracují na implementaci podobných opatření, která byla přijímána k posílení kredibility globálních indexů, tj. LIBORu a Euriboru. Příkladem je pokrytí agendy PRIBOR vnitřními procesními předpisy a posilování kontrolních mechanismů, ať už automatizovaných či osobních. Dalším směrem je náležitá dokumentace činností, spojených s kotacemi pro PRIBOR a rovněž zapracování požadavků na aktivity, spojené s kotacemi, do etických kodexů zaměstnanců bank.
Těmito aktivitami banky nejen reflektují trendy „best practice“ k posílení benchmarků, ale také anticipují požadavky připravovaného nařízení EU k regulaci benchmarků, které bylo v uplynulých týdnech postoupeno z Evropské komise s podporou členských států k projednání a schválení na půdě Evropského parlamentu.
O České bankovní asociaci
Česká bankovní asociace vznikla v roce 1990 a je dobrovolným sdružením právnických osob podnikajících v oblasti peněžnictví. V současné době sdružuje 37 členů. Rolí asociace je především zastupovat a prosazovat společné zájmy členů, prezentovat roli a zájmy bankovnictví vůči veřejnosti, podílet se na standardizaci postupů
v bankovnictví a na vytváření odborných zvyklostí, podporovat harmonizaci bankovní legislativy s legislativou Evropské unie a vyvíjet aktivitu v informativní a školící oblasti. ČBA je členem Evropské bankovní federace
a Euriboru.
(tz)