Přinášíme vám proto seznam nejčastějších chyb, kterých se dopouštíme, a mýtů, kterým podléháme ve snaze ušetřit a žít „ekonomičtěji".
Nákup bez seznamu
Naše babičky nikdy nešly nakoupit, aniž by si vytvořily podrobný seznam položek, které si chtějí z obchodu odnést. Jedním z důvodů možná byla i snaha nezdržovat ostatní zákazníky v časech, kdy ještě samoobslužné prodejny neexistovaly a prodávalo se zásadně přes pult. Je však pravděpodobné, že přemýšlely také ekonomicky. Pokud si totiž vyrazíte do obchodu bez přesného seznamu, vystavíte se tak daleko více nástrahám, které si pro vás obchodníci přichystali v podobě různých akcí či ochutnávek.
„Výhodná" balení
Časté akce 2+1, 3+1 balení zdarma znějí lákavě, ale je třeba položit si otázku, zda je vždy výhodné takové zboží koupit. Jedná-li se o zboží, které se nezkazí a v běžném provozu domácnosti rychle ubývá, využití akční nabídky je jistě na místě. Pakliže jde například o cukrovinky, o reálné ušetření se zpravidla nejedná. Máte-li doma deset čokolád ze „super výhodné akce", pravděpodobnost, že je zkonzumujete rychleji, než kdybyste je museli kupovat jednotlivě, rychle stoupá. Ve výsledku tak spotřebujete více čokolád za více peněz.
Špatný systém
Je až s podivem, jaké množství potravin lidé z lednice vyhodí do koše. Důvodem je fakt, že chladničky často míváme přeplněné a potraviny s blížící se exspirací máme tendenci zasouvat do zadních částí. Pak na ně zapomínáme a po čase, když je z útrob lednice vylovíme, zjistíme, že jsou dávno prošlé. Je tedy více než žádoucí prohlížet pravidelně data na obalech a potraviny s blížícím se datem exspirace průběžně konzumovat.
Nákup na tržnicích a v teleshoppingu
Do určité míry českým fenoménem je nakupování oblečení, obuvi či elektroniky na takzvaných vietnamských tržištích. Zboží je samozřejmě prokazatelně levnější, ale zejména jedná-li se o oblečení, nelze očekávat, že jeho životnost překročí jeden rok. I z toho důvodu je vhodnější poohlédnout se po levnější konfekci v kamenných obchodech, na kterou se vztahuje záruční lhůta a lze očekávat, že vydrží déle, než triko s logem „adibas". Podobně je tomu i s produkty z teleshoppingu. U nich je navíc zjevnou nevýhodou, že je kupující nemůže vzít do ruky a ozkoušet a poznat tak, zda jsou funkční a kvalitně vyrobené, nebo jestli jde o „plastové šmé".
„To ještě vydrží..."
Je známo, že Češi jsou vášnivými chataři a chalupáři. Řada z nich ve své druhé domácnosti tráví během letní sezóny spoustu času, a tak ji mají patřičně vybavenu všemi potřebnými spotřebiči. Ty většinou pamatují doby dávno minulé, protože se jedná o ledničky či pračky, které si jejich majitelé přivezli ze svých domovů. A to právě bývá nejčastějším kamenem úrazu. Majitelé odkládají nákup nových spotřebičů, aby si nemuseli půjčit, ale jejich staré spotřebiče už dávno nefungují ekonomicky a spotřeba elektrické energie v dlouhodobém horizontu se ve srovnání s koupí nového zboží vůbec nevyplatí. Televize v „trvalých bydlištích" zase po dobu svého pobytu na chalupě zpravidla nechávají zapnuté v režimu stand-on, a zatímco si užívají klidu, elektroměr se vesele otáčí.
Výběr hotovosti po výplatě
Konzervativní klienti, kteří příliš nedůvěřují platebním kartám a nemají příliš v lásce moderní technologie, by se měli mít na pozoru. Pakliže si den po výplatě vyberou veškerou hotovost, kterou mají na účtu (a že takových lidí není málo), a následně ji s sebou nosí v peněžence, zpravidla utratí daleko více než ti, co pouze využívají platební kartu. Nemluvě o tom, že se vystavují riziku oloupení. „Provádět platební operace kartou je bezpečné. Již brzo navíc na trh přijdou bezdotykové platební karty, které radikálně zvýší rychlost transakce, takže platba hotovostí bude proti tomu zdlouhavý proces," říká Libor Svoboda.
Výběr hotovosti na přepážce bank (všech) patří mezi operace, které jsou zatíženy vysokými poplatky. U Poštovní spořitelny stojí tato operace 26 Kč, v řadě ostatních bank v ČR se pohybuje poplatek ještě mnohem výše (cca kolem 60 Kč). Pokud tedy již klient trvá na hotovosti, je rozhodně výhodnější využít bankomatu. Za výběr platební kartou v bankomatu PS zaplatí jen 5 Kč. Výhodné je i hrazení účtů prostřednictvím elektronického bankovnictví. V případě Era osobního účtu zaplatíte za každou zadanou elektronickou platbu jen jednu korunu, zatímco nejnižší poplatek za úhradu složenky na poště je 22 korun.
TIP: Pokud již člověk platí v obchodě, má možnost využít bezplatného výběru hotovosti přímo na pokladnách obchodů, které jsou označeny samolepkou CashBack.
Výběr hotovosti v bankomatech jiné banky
Vyplatí se zamířit do bankomatu domovské banky. V cizím bankomatu je totiž poplatek za výběr hotovosti až 5x dražší. To je citelné zejména u výběrů nižších částek.
Peníze nechané napospas inflaci
Našetřené prostředky pod peřinou ztrácejí hodnotu. Lepší zhodnocení a bezpečné uložení lze dosáhnout převodem peněz například na Era červené konto nebo termínovaný vklad. Odvážnější mohou zkusit konzervativní investice do zajištěných fondů, fondů peněžního trhu nebo dluhopisových fondů, vždy se vyplatí pro zhodnocení využívat více produktů a peníze tím rozložit.
Podlehnutí vábení vysokého výnosu/ vsazení na jednu kartu
Smutné příběhy lidí, kteří svěřili celoživotní úspory pochybným společnostem nabízejícím oslňující výnos, se bohužel stále opakují. Rovnice „vyšší výnos = vyšší riziko" bude platit vždy a je třeba k podobným nabídkám přistupovat velmi obezřetně. Vždy si zjistit co nejvíce informací, referencí a ptát se, čím je vysoký výnos vyvážen, obrnit se proti vemlouvavým marketingovým sloganům a poradit se se zkušenějšími investory.
Neuvážené zadlužování
Opačným pólem nešťastných investorů jsou případy předlužených lidí, kteří končí osobním bankrotem a musí se spokojit s životním minimem. Hlavní příčinou je nedodržování následujících zásad:
o Snažte se udržovat si finanční rezervu pro případ nečekaných událostí, a to ve výši 3 až 6 měsíčních výdajů.
o Dobře zvažte, na co si půjčíte, a promyslete, zda vás splácení dluhu příliš nezatíží.
o Půjčky a úvěry si sjednávejte jen u důvěryhodných společností. Vždy platí, že bankovní produkty jsou spojeny s nižšími náklady.
o Pokud si chcete sjednat půjčku či úvěr u nebankovní instituce, buďte obzvlášť obezřetní – zjistěte si o společnosti co nejvíce informací, pokud nejsou k dispozici, můžete se stát obětí podvodu. Určitě se vyplatí zjistit si například z internetových diskusí reference od předchozích klientů.
o Vždy si pozorně přečtěte vše, co podepisujete!
o Před podepsáním úvěrové smlouvy si nechte pečlivě vysvětlit, jaké poplatky budete platit.
o Pokud vám není cokoliv jasné, smlouvu nepodepisujte.
o Pokud jste se již dostali do potíží se splácením půjček, co nejdříve kontaktujte věřitele (toho, kdo vám úvěr poskytl) a dohodněte se na nových podmínkách – řešením může být úprava splátek, prodloužení splátkového období, odložení splátek nebo konsolidace úvěrů. V případě, že dohoda nebo kontakt samotný nejsou možné, neváhejte se obrátit na občanskou poradnu.
(tz)