Pojišťovny sdružené v České asociaci pojišťoven (ČAP) prověřily v roce 2015 přes 15 tisíc podezřelých pojistných událostí a prokázaly pojistné podvody v hodnotě 1,2 miliardy Kč. Prozkoumaly o 60 % více podezřelých pojistných událostí než v předchozím roce. Výše prokázané hodnoty odhalených pojistných podvodů vzrostla meziročně o 9 %.
V loňském roce, poprvé v historii, odhalily pojišťovny nejvíce případů pojistného podvodu v oblasti pojištění osob, do které vedle životního pojištění spadá také úrazové pojištění a pojištění nemoci. V tomto segmentu bylo prošetřeno 7602 podezřelých případů, což je o 90 % více než v předchozím roce. Pojišťovny tak zde uchránily před podvodníky čtvrt miliardy korun. Pojištění osob dominuje letošní statistice nejen díky počtu prověřovaných pojistných událostí, ale i díky 26% meziročnímu nárůstu prokázané hodnoty.
Pojišťovnám se daří odhalovat nejen řadové podvodníky, kteří například zneužívají denní dávky za dobu pracovní neschopnosti, ale úspěšně rozkrývají pojistné podvody, za kterými stojí velké organizované skupiny. Figurují v nich kromě klientů i nepoctiví zprostředkovatelé či zaměstnanci pojišťoven a lékaři. „V souvislosti s rostoucími nároky na odškodnění podle nového občanského zákoníku lze očekávat i více pokusů o pojistné podvody v této oblasti. Proto na půdě ČAP pracujeme na rozšíření stávajícího Systému pro výměnu informací o podezřelých okolnostech, který pomáhá pojišťovnám identifikovat podezřelé okolnosti v povinném ručení (SVIPO) i do oblastí úrazového pojištění a pojištění nemoci (SVIPO II),“ říká výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.
Největší objem podvodně nárokovaných škod přesahující částku 604 milionů Kč byl odhalen v pojištění majetku a odpovědnosti. Kumulovaný výsledek těchto odvětví vypovídá o 48 % meziročním nárůstu počtu prověřovaných případů a 13 % meziročním nárůstu objemu odhalených pojistných podvodů. Mezi nejčastější typy podvodů patří nadhodnocování vzniklých škod a doložení padělaných pořizovacích dokladů u poškozených předmětů, zejména u požárů, živelních či vodovodních škod.
V oblasti pojištění vozidel odhalily pojišťovny v loňském roce pojistné podvody v celkovém finančním objemu přes 353 milionů Kč. To je o 3,6 % méně než v loňském roce. Vzhledem k ústupu podvodného jednání na drahých vozidlech se pojišťovny ve vyšší míře zabývaly šetřením pojistných událostí s nižší průměrnou výší škody. Celkem prošetřily 6008 podezřelých pojistných událostí, což je o 37 % více než v předchozím roce.
Pojistný podvod je závažný trestný čin. V případě odhalení se klient vystavuje nebezpečí trestního stíhání a hrozí mu trest odnětí svobody až do výše 10 let. Výrazný nárůst detekovaných podvodných událostí je důkazem toho, že pojišťovny podvody rozhodně netolerují. Naopak neustále zdokonalují nástroje a metody pro jejich odhalování. „Díky využívání nových technologií se pojišťovnám daří uchránit stále větší objem finančních prostředků, což má pozitivní dopad jak na ekonomiku samotných pojišťoven, tak i na peněženky poctivých klientů,“ tvrdí Jan Matoušek.
(tz)