Stavební spoření čelí nečekanému paradoxu. Nabízí rekordně nízké sazby úvěrů i nečekaně výhodné spoření. Z únorového výzkumu veřejného mínění vyplynulo, že úroková sazba 3,5 % je mediánem pro rozhodování o tom, zda spořit. Polovina lidí by zvýšila své úspory i při sazbě do 3,5 %. Takové zhodnocení nabízí stavební spoření, reálně po odečtení inflace až 3,4 %.
„Lidé se však orientují především podle nominálních veličin. Díky tomu letos silně rostou úvěrové obchody, zatímco příliv nových smluv zatím nedosahuje úrovně loňského roku. Zatím. My chceme působit jako partner pro lepší bydlení a využívat současné situace k udržení atraktivity úvěrů i do budoucna,“ říká předseda AČSS Vladimír Staňura.
Tisíc respondentů odpovídalo v únoru agentuře IBRS na otázku: Při jaké výši úrokové sazby začnete více spořit (či začnete spořit, v případě že nyní nespoříte vůbec)? Výsledky ukazuje následující graf.
Graf: Polovině lidí stačí zhodnocení pod 3,5 %, aby zvýšili své úspory
Česká národní banka v letošní zprávě o inflaci uvádí, že se vzhledem k nízkým nominálním úrokům sníží míra úspor pod 10 %. „Lidé v dobách nízkých sazeb hledají jiné formy zhodnocení peněz. Přitom stavební spoření má pro konzervativní klienty nabídku, která by jim podle průzkumů stačila. Podle našich výpočtů činí průměrné zhodnocení peněz v sektoru stavebních spořitelen 2,35 – 3,69 %, když vkládáte 1 700 Kč měsíčně a pobíráte státní podporu,“ vypočítává tajemník AČSS Jiří Šedivý.
Podle názoru AČSS lákají historicky nejnižší úrokové sazby klienty k pořízení úvěrů na bydlení zcela automaticky. Momentálně se u úvěrů ze stavebního spoření pohybují v rozmezí 1,99 – 4,30 %. Obdobně by ale současné sazby měly motivovat i ke spoření. Ačkoliv jsou nominálně nízké, reálně na trhu ve srovnání s jinými zajištěnými produkty pro konzervativní lidi vynikají.
V průzkumu odpovídali lidé i na otázku, jak vnímají stavební spoření a jestli je pro ně důvěryhodné. „Odpovědi nás potěšily, pro více než dvě třetiny je náš produkt důvěryhodný. Stavební spoření je pro ně především pomocník pro financování bydlení. Pro téměř 60 % lidí jde i o výhodné spoření a toho chceme do budoucna využít,“ dodává Jan Jeníček, 1. místopředseda AČSS.
(tz)