INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
V červenci bylo vyhlášeno 159 firemních bankrotů, což je o 76 bankrotů méně než v červnu. Za sedm měsíců letošního roku bylo vyhlášeno 1 336 firemních bankrotů, tedy o 40 % více než ve stejném období loňského roku. Rovněž počet osobních bankrotů meziměsíčně klesl. V červenci jich bylo vyhlášeno 859, tedy o 155 méně než v červnu. Od začátku roku dosáhl počet osobních bankrotů 6 167. Oproti stejnému období loňského roku se jedná o 95 % nárůst. Vyplývá to z nejnovější analýzy, kterou poskytla společnost CCB – Czech Credit Bureau.

Bankroty podnikatelských subjektů – obchodní společnosti a fyzické osoby podnikatelé

V červenci se meziměsíčně počet bankrotů snížil jak u právnických osob (o 44), tak i u fyzických osob podnikatelů (o 32). Více než polovinu firemních bankrotů v červenci (54 %) tvořily bankroty fyzických osob podnikatelů.

„Na tomto přírůstku se podíleli výlučně fyzické osoby podnikatelé, protože počet bankrotů právnických osob se meziročně o 18 snížil. Podíl fyzických osob podnikatelů na bankrotech v období leden až červenec 2011 dosáhl 43 %, zatímco ve stejném období loňského roku to bylo jen 17 %," řekla Věra Kameníčková, vedoucí analytického oddělení společnosti CCB – Czech Credit Bureau.

Počet podaných návrhů na bankrot firem dosáhl v červenci výše 483, z toho se 309 (tj. 64 %) týkalo právnických osob a 174 fyzických osob podnikatelů. Ve srovnání s červnem se počet návrhů na bankrot právnických osob snížil o 27 případů a u fyzických osob podnikatelů o 20 případů.

Za sedm měsíců letošního roku bylo podáno 3 288 návrhů na firemní bankrot, což je o 897 návrhů více než ve stejném období loňského roku. Počet návrhů na bankrot právnických osob se zvýšil o 8 %, zatímco počet návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů na více než trojnásobek.

Bankroty podnikatelských subjektů v jednotlivých krajích

Z hlediska krajů bylo v červenci vyhlášeno nejvíce firemních bankrotů v Moravskoslezském kraji (29 případů), dále v Ústeckém kraji (22 případů) a teprve na třetí místo se dostala Praha (21 případů). Méně než 5 bankrotů bylo vyhlášeno ve Zlínském a Karlovarském kraji.

Moravskoslezský kraj dosáhl prvenství, i pokud jde o počet bankrotů za sedm měsíců letošního roku (219 případů), za ním se umístila Praha (215 případů) a Ústecký kraj (119 případů). Srovnáme-li období leden až červenec letošního a loňského roku, nejrychleji se počet bankrotů zvýšil v Ústeckém kraji (o 177 %, tj. na téměř trojnásobek), dále v Moravskoslezském kraji (o 133 %) a v Olomouckém kraji (o 102 %). Ve třech krajích se v tomto období počet bankrotů firem dokonce snížil. Jedná se o kraj Vysočina (pokles o 13 %), Jihomoravský kraj (pokles o 8 %) a Prahu (pokles o 6 %).

Bankroty obchodních společností v jednotlivých odvětvích

Z celkového počtu bankrotů právnických osob vyhlášených za sedm měsíců letošního roku (768 případů) se jich nejvíce týkalo odvětví Obchod (209 případů), Stavebnictví (123 případů), Služby převážně pro podniky (85 případů) a Pronájem strojů a zařízení (68 případů).

Osobní bankroty

V červenci bylo vyhlášeno o 334 osobních bankrotů více než v červenci 2010. Rovněž počet podaných návrhů na osobní bankrot se v červenci 2011 ve srovnání se stejným měsícem 2010 zvýšil. Letos to bylo 1 264 návrhů, loni pouze 716. Meziročně se tak jejich počet zvýšil o 77 %. Za období leden až červenec bylo podáno 8 574 návrhů na osobní bankrot, za stejné období loňského roku to bylo 4 423 návrhů, růst o 94 %.

Osobní bankroty v jednotlivých krajích

Z celkového počtu osobních bankrotů vyhlášených v červenci 2011 (859 případů) se jich největší díl týkal Moravskoslezského kraje (153 případů) a Ústeckého kraje (130 případů). Nejméně jich bylo vyhlášeno v kraji Vysočina (13 případů) a v Praze (22 případů).

Za sedm měsíců letošního roku bylo vyhlášeno nejvíce osobních bankrotů rovněž v Moravskoslezském kraji (986 případů) a v Ústeckém kraji (952 případů). Nejméně osobních bankrotů bylo v tomto období vyhlášeno opět v kraji Vysočina (112 případů) a v Praze (197 případů). Z porovnání sedmi měsíců letošního a loňského roku vyplývá, že nejrychleji se zvyšoval počet osobních bankrotů v Plzeňském kraji (o 362 %) a Karlovarském kraji (292 %). Nejnižší dynamiku vykázal počet osobních bankrotů v Pardubickém kraji (o 13 %) a v Moravskoslezském kraji (o 36 %).

Z celkového počtu návrhů na osobní bankrot za sedm měsíců letošního roku jich bylo nejvíce podáno v Ústeckém kraji (1 176 případů) a jen o něco méně v Moravskoslezském kraji (1 162 případů). Stejné kraje dosáhly i nejvyšších hodnot vyhlášených osobních bankrotů. Nejmenší počet návrhů na osobní bankrot byl podán v kraji Vysočina (152 případů) a v Libereckém kraji (328 případů). Nejrychleji se meziročně zvýšil počet návrhů na osobní bankrot v Jihomoravském kraji (o 175 %), nejméně pak v kraji Libereckém (o 34 %).

„Za sedm měsíců letošního roku se počet osobních bankrotů podílel na počtu podaných návrhů v průměru 72 %. Mezi kraji však existují značné rozdíly v této proporci," dodala Věra Kameníčková. Vyšší než průměrnou dosáhl kraj Královéhradecký (86 %) a Moravskoslezský (85 %), mnohem nižší než průměrnou pak dosáhl Jihomoravský kraj (51 %) a Praha (52 %).

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

 
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3