INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

V květnu byla publikována první část měření úrovně finanční gramotnosti dospělé populace České republiky, které bylo provedeno ve spolupráci OECD. Odhlédneme-li od vzorku dotazovaných[1], struktury dotazů[2] a konkrétních lidských osudů je s podivem, že s množstvím informací o finančních problémech v nejrůznějších médiích s různými cílovými skupinami posluchačů/diváků/čtenářů, daný průzkum indikuje poměrně vysoké procento respondentů s nižší nebo malou finanční gramotností (2015 – 52% respondentů se rekrutuje z  oblasti malé finanční gramotnosti).

Je celkem očekávatelné, že hůře jsou na tom s finanční gramotností lidé nižšího vzdělání, méně aktivní, nízkopříjmové skupiny a mladí, na které se zaměřuje projekt Finanční gramotnost do škol. Právě vzdělávání dětí a mládeže je snad světlo na konci cesty. Nicméně, jak uvedla Ing. Kateřina Lichtenberková (odborný garant projektu Finanční gramotnost do škol) v Radiofóru 1.6.2016, děti z takových skupin je těžší přesvědčit, že má smysl se takto vzdělávat a v dospělosti změnit způsob hospodaření resp. zavést hospodaření a nezáviset na sociálních dávkách (v případě dětí ze sociálně slabých rodin), protože doma slyší a vidí něco zcela odlišného. Rodina se tedy zdá být tím nejvlivnějším vzdělavatelem, který by neměl selhat, jestliže chceme dosáhnout pozitivní změny v úrovni finanční gramotnosti u široké veřejnosti. Pak se ale nabízí otázka, jak motivovat rodiče, jejichž příklad je pro dítě ten nejbližší.

Ekonomická zodpovědnost je podle výsledků měření dokonce z 64% v oblasti malé finanční gramotnosti. Domácí rozpočet nesestavuje téměř 60 % respondentů. Pokud zároveň pocházejí ze skupiny respondentů s nižší finanční gramotností (52%), mají nulovou představou, jak řešit výpadek příjmů (37%) a nedisponují téměř žádnou finanční rezervou (63% uvádí období 0 – 3 měsíce). Pak je tady zaděláno na velký problém, a to nejen pro respondenty. První na koho se pravděpodobně obrátí, bude stát a dále pak firmy zabývající se půjčkami.

Jak průzkum uvádí, pokud jde o finanční rezervu, tak 19% respondentů nespořilo vůbec a více jak 50% uchovává vysoce likvidní zdroje ve formě běžného účtu, i přes výrazně nízké až nulové úroky. To ovšem odpovídá absenci nabídky výhodně úročených úložek a obavám z vysokých rizik souvisejících s investováním. Český respondent zjevně není ten, který by hledal jiná investiční řešení, rozložení zdrojů z hlediska produktu, likvidnosti a rizikovosti, byl ochoten podstupovat rizika a vzdělávat se více v této oblasti.

To, že 85% lidí se spoléhá na důchod od státu, tedy není překvapující vzhledem k absenci systémové podpory spoření na důchod a minimálním přírůstkům k úložkám v oblasti penzijního připojištění. Jedním z kořenů je obecně nízká míra odpovědnosti, kterou jsou jednotlivci ochotni nést za svou finanční situaci v budoucnosti. A zde se rýsuje jeden základních cílů současného vzdělávání dětí i dospělých, kterým by měla být schopnost uplatňovat principy osobní odpovědnosti v dlouhodobém horizontu, a to nejen za výsledky v oblasti ekonomické.

autor: Ing. Ilona Jedličková, členka expertního týmu yourchance o.p.s.

partneři yourchance:            Pioneer Investments, Mercedes-Benz Praha, W.A.G payment solutions

zdroje informací:       MF ČR Měření úrovně finanční gramotnosti 2015

Radiofórum – rozhovor s Kateřinou Lichtenberkovou



[1] 1000 respondentů ve věku 18-79 let.

[2] 100 otázek, skládající se z okruhu otázek OECD a ČR.

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Březen 2025

INZERCE

Partneři

 

Partneři plus:

 
 

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

budova UPV 2 copy

Co jsou dodatková ochranná osvědčení 3. prosinec 2024

Uplynutím platnosti patentu průmyslověprávní ochrana léčiva nebo účinné látky na ochranu rostlin nemusí končit V důsledku období, které uplyne mezi podáním patentové přihlášky na nový léčivý přípravek a jeho registrací, není doba patentové ochrany vždy postačující k pokrytí investic vložených do výzkumu. Obdobná situace je i v rostlinolékařské oblasti.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto  cmsm105caim200 AVLOGOM3