Životní pojištění patří za hranicemi naší vlasti k běžným, samozřejmým finančním produktům, jimiž člověk pečuje o sebe i své blízké, je vyjádřením zodpovědnosti. U nás stále ne. Nedomýšlíme? Podceňujeme rizika, kterých tak jako tak spíše přibývá, než naopak? Nevážíme si dostatečně života? Hledáme pravdu jinde, než kde skutečně je? Nejrůznější analýzy a studie mluví jasně: je nám velmi často bližší vlastní majetek. Zdraví a jistoty, které z něj plynou, jsou v pozadí. Jak na tom jsou pojištěnci, o tom jsem hovořila s Ondřejem Poulem, ředitelem Úseku pojištění osob v pojišťovně Kooperativa, a.s. (na snímku).
V životním pojištění si Češi nevedou v porovnání s ostatními Evropany příliš šťastně, nedomýšlejí rizika, která s sebou doba nese a podceňují ochranu proti nim. Proč jsou tak málo odpovědní sami k sobě?
V porovnání s ostatními evropskými státy se opravdu Češi zajišťují na životní rizika daleko méně. Jestliže evropský poměr je 61 % ku 39 % ve prospěch životního pojištění z pohledu celkového předepsaného pojistného, pak u nás je poměr životního pojištění téměř přesně opačný. Lidé si chrání více majetek než nejčastější zdroj výdělků – sebe. Důvod hledejme v poválečné historii.
Kooperativa průběžně nabízí široké spektrum možností, jak se zabezpečit pro případ nečekaných událostí, jako jsou choroby, pobyt v nemocnici, zajištění rodiny v případě nejméně šťastných konců. Jaké věkové kategorie vaše základní produkty využívají nejvíce?
Typickému klientovi pojišťovny Kooperativa je 30 až 39 let (31 % z našeho celého kmene). V tomto věku lidé řeší bydlení či pořízení vlastní rodiny. Poprvé si velmi silně uvědomí, že je třeba ochránit příjmy rodiny před rizikem invalidity, vážných onemocnění, či dokonce úmrtí, a hledají naši pomoc. Shodné zastoupení (6 %) mají klienti pod 20 let a nad 60 let. Obě tyto skupiny řeší primárně ochranu před úrazy.
Jak se staví k životnímu pojištění nejmladší generace plnoletých? Chápe význam životního pojištění?
I mezi našimi klienty od 20 do 29 let vidíme nejvyšší zájem o úrazové pojištění. Nejčastěji je sjednáno pojištění trvalých následků úrazem, následováno invaliditou úrazem a podobně je to i se smrtí úrazem. Lidé v tomto věku si ještě neuvědomují nejvážnější životní rizika, a ještě často nemají potřebu je zajišťovat. Ale význam životního pojištění obecně chápou a využívají ho.
Podnikatelé, když vstupovali do businessu, většinou pojišťovali své firmy, ale na sebe jako zranitelné jednotlivce příliš nemysleli.
Trvá tento trend stále, nebo již majitelé českých podniků a živnostníci vědí, jaké zázemí jim životní pojištění skýtá? Uzavírají pojistky v odpovídající výši a jsou si vědomi dopadů?
Děkuji za zajímavou otázku. Podívali jsme se do našeho kmene a vyhledali jsme smlouvy, kde je uvedeno povolání jednatel, manažer či ředitel. K našemu překvapení jsme zjistili, že pojistná částka na smrt je v posledních deseti letech u těchto lidí konstantní. A hlavně, že je velmi nízká – jen kolem 220 000 korun!
Co nového Kooperativa v tomto ohledu připravila a co ještě chystá?
Kooperativa pojišťovna se chce stále více zaměřovat na krytí rizik, proto před měsícem vypustila na trh nové životní pojištění Na přání, kde motivujeme naše klienty k sjednávání odpovídajících pojistných částek na vážná rizika například slevou. Jestliže pojistné částky jsou v součtu nad jeden milion korun, pak poskytujeme slevu ve výši 10 %.
otázky připravila Eva Brixi