Ke konci března 2017 poskytla Equa bank malým a středním podnikům úvěry se zárukami Evropského investičního fondu (EIF) ve výši 390 milionů korun. Tyto úvěry jsou nabízeny v rámci programu COSME s finančním krytím Evropské komise a usnadňují přístup k financím pro rozvoj podnikání mikropodnikům a malým i středním firmám. Celkem za Českou republiku byly v rámci programu COSME již poskytnuty záruky ve výši 200 milionů EUR, využilo je přes dva tisíce malých a středních firem.
„Equa bank je jednou ze tří bank v ČR, která uzavřela spolupráci s EIF v oblasti poskytování záruk COSME. Z celkového stávajícího rozpočtu programu COSME je pro Equa bank alokováno 14 % z celkových prostředků určených pro ČR, což je 1,8 miliardy korun. Záruky nabízíme od listopadu 2016 a v současné době jsme z našeho rozpočtu vyčerpali již pětinu přidělených prostředků, což činí zhruba 7 % všech záruk poskytnutých v ČR,“ objasnil ředitel firemního bankovnictví Equa bank, Vojtěch Záškodný.
V rámci EU se Česká republika v čerpání záruk z programu COSME řadí na 6. místo co do objemu poskytnutých úvěrů. „Pokud se ale na čerpání všech záruk EIF podíváme v poměru k HDP, jsme na 13. místě, například za Itálií, Maďarskem, Francií, Rumunskem či Polskem. Jasně zde tedy existuje potenciál pro zlepšení,“ uvedl Vojtěch Záškodný. „Ačkoliv se dostupnost financování pro malé a střední podniky dlouhodobě zlepšuje, firmy stále vidí překážky pro úvěrování vyplývající z některých regulatorních požadavků v EU nebo z požadavků na zajištění úvěrů. Program COSME je do značné míry řešením těchto překážek, neboť díky němu jsou úvěry poskytovány za nižších požadavků na zajištění, s vyšším úvěrovým limitem a s vyšším kreditem při schvalování,“ doplnil Vojtěch Záškodný.
Zájem o firemní úvěry v ČR roste
Zájem o firemní úvěry neustále roste. Ke konci 1. čtvrtletí 2017 se celkový objem úvěrů poskytnutých firmám dostal poprvé přes hranici 1 bilionu korun. Dlouhodobě roste také podíl firemních úvěrů v cizích měnách (především v EUR). Na konci 1Q 2017 se tento podíl dostal poprvé přes hranici 30 %. „Pro firmy je dnes běžné obchodovat v cizí měně, proto je pro ně také přirozenější, brát si úvěry na rozvoj podnikání v měně, ve které obchodují. Rostoucí zájem o eurové úvěry potvrzuje důvěru firem v tuto měnu,“ dodal Vojtěch Záškodný.
Objem firemních úvěrů v ČR rostl v 1. čtvrtletí v meziročním srovnání o 5 %, zatímco v EU pouze
o 1,8 %. Po pěti letech také rostla v ČR celková úroková sazba na úvěrech, a to mezi kvartálně o 4 procentní body na 2,58 % p.a. Průměrná sazba firemních úvěrů v ČR je stále přibližně o 0,4 % vyšší nežsazba v eurozóně. Nárůst objemu firemních úvěrů je dán zvyšující se dostupností financování pro tento segment, která je spojena především s výbornou situací bank v oblasti likvidity, rostoucí konkurencí mezi bankami, využíváním nástrojů podpory ze strany Evropské investiční banky (EIB) a EIF a s optimistickými očekáváními dalšího ekonomického vývoje. Proti posilování poptávky po úvěrech naopak působí narůstající obliba financování prostřednictvím korporátních dluhopisů a hledání vnitřních úspor v provozu firem.
(tz)