INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

RazSvět investování je dnes dostupnější než kdy předtím. O to víc obezřetný však investor musí být. Obrovské množství informačních vstupů je výhodou i nevýhodou zároveň.

Rozhlasový seriál 9 mýtů o financích, který vznikl ve spolupráci Českého rozhlasu Dvojka a yourchance o.p.s. ve svém 6. dílu zmapoval to, jak násobit vydělané peníze formou investování.

Komu by se nelíbil pasivní příjem? Místo druhé práce někam vložíte své peníze, které se pokusíte zhodnotit. Nejúspěšnější investor naší doby Warren Buffett tvrdí, že na úspěšné investování není třeba závratného IQ, ani informací zevnitř firem, které, pokud chcete investovat legálně, nemůžete používat. Stačí prý selský rozum a co je hlavní – schopnost nevpouštět do rozhodování emoce, což je pro některé paradoxně tou největší výzvou.

Pokud se do světa investic pustíme, většinou si chceme zlepšit vlastní životní podmínky, koupit nové auto, nebo zabezpečit rodinu. Každý investor by však měl dávat pozor, aby se chamtivost nestala motorem jeho investiční strategie. V takovém případě s vidinou rychlých zisků odstoupí od dlouhodobého plánu, podstoupí nepřiměřená rizika a snažení přijde snadno vniveč.

Každopádně věříte, že i investování nemusí být záležitostí jen pro ty skutečně hodně bohaté? V Česku totiž převládá názor, že pro investování potřebuje člověk sumy ve statisících až milionech, a musí dobře rozumět fungování burzy, trhu s ropou a mnoha dalším věcem. Nic z toho není tak úplně pravda. Zkušení investoři často říkají, že nejtěžší je vydělat první milion, ale tak vysoké cíle nemusí mít každý.

Většina bank dnes nabízí investiční programy, které umožňují investovat jen s pár stokorunami. Takže klidně je možné začít s tím, že 10 procent z příjmu se pro začátek rozdělí na investice a spoření. Řekněme půl na půl.

Pokud budete investovat v řádech tisíců měsíčně nelze očekávat, že z takových vkladů budu výnosy v desetitisících. Ale za dva, tři roky či za pět let? Možná, že už ano. Samozřejmě záleží na vybraném typu investic. Konzervativní investice mají menší výnos, ale jsou méně rizikové. Rizikové investice mohou přinést velké zisky, ale je to „hop, nebo trop“. Na počátku je dobré výnosy rovnou reinvestovat, čímž se zvyšuje hodnota investice, a pak i výdělky. U většiny investičních účtů zpravovaných bankami je obvykle záruka, že – i při rizikové variantě – aspoň část peněz investorovi zůstane.
Samozřejmě se dá jít i do většího rizika. Na trhu existují společnosti, které podobným způsobem zajistí investice do akcií, komodit. Také se dá investovat do drahých kovů. Ať už člověk vybere, cokoliv z toho, nemusí být zrovna burzovní makléř, na to jsou v příslušných firmách odborníci. Ale při tomto typu investic je nutné počítat s rizikem, že taková cena ropy je velmi variabilní a zisk se rychle může proměnit ve ztrátu. Na druhou stranu, právě ten zisk může být opravdu velký!

Autorka: Jana Merunková, yourchance o.p.s., spoluautorka seriálu
Seriál 9 mýtů o financích vyrobil Český rozhlas Dvojka ve spolupráci s yourchance o.p.s.
Partneři yourchance: Nadace DRFG, Mercedes-Benz Praha a Atollon

Jednotlivé pořady si můžete poslechnout na www.yourchance.cz/9-mytu/ 

Součástí pořadu je také soutěž, více informací o ní najdete na www.yourchance.cz/9-mytu/9-mytu-soutez/

(tz)

Slovo ke dni

  • Bez předsevzetí? Bez cíle?

    Mnoho z nás na novoroční předsevzetí zanevřela. Nedivím se. Vždycky, když si nějaké dávám, nakonec jsem z něj vystresovaná. Jednoduše proto, že si do hlavy člověk vtiskne slovo musím. O to víc mám chuť na čokoládu, ke které bych začátkem ledna neměla ani přivonět. O to víc mě rozčiluje, že v jógovém studiu je každé úterý pořádná zima a vlastně se mi tam vůbec nechce. A tak jsem nad předsevzetími zlomila hůl. Takhle to prostě nemá smysl. Teď to dělám jinak. Sepisuju si cíle. A každý den, podle zásad Čtyř dohod, velmi inspirativního filozofického díla, dělám to nejlepší, co v daný moment mohu. Ne více, ne méně. Tak, aby mi činila každá moje volba radost. Slovo musím jsem vygumovala ze scénářů, které si v hlavě vytvářím. A nahradila je pocitem hřejivého potěšení, kdy je srdce, mysl i čin v rovnováze. A tak si jógu zacvičím doma, pěkně v...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Leden 2025

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partneři plus:

 
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3