Do 14. 9. 2017 mohli žadatelé podat svůj projektový návrh do letošní evropské výzvy programu LIFE. Program LIFE je již od roku 1992 nástrojem EU umožňujícím financovat aktivity, které souvisejí s životním prostředím a klimatem.
Cílem programu je přispět k rozvoji nízko-emisního hospodářství, které efektivně využívá zdroje a je odolné i ohleduplné vůči klimatu a přispět k ochraně a zlepšení stavu životního prostředí a biodiverzity.
Z celé Evropské unie bylo do letošní výzvy předloženo 629 nejrůznějších projektových návrhů, na jejichž realizaci by se podílelo na 3000 příjemců; v 50 % předložených projektů jde o mezinárodní spolupráci. Tyto projekty na svou realizaci žádají 1 miliardu eur, což je více než 4násobek dostupné alokace pro letošní rok. I tyto fakta potvrzují náročnost přípravy projektů LIFE v tvrdé mezinárodní konkurenci.
Žadatelé z České republiky získávají zkušenosti s psaním projektových návrhů do programu LIFE a každý rok se zvyšuje nejen celkový počet předložených projektových návrhů, ale i počet schválených projektů. Potvrzením tohoto trendu jsou 4 české úspěšné projekty LIFE z loňského roku. Letos čeští žadatelé do Bruselu předložili 20 projektových návrhů, z nichž 18 prošlo systémem národní výzvy LIFE. Zároveň v dalších 18 zahraničních projektech jsou partneři z České republiky.
MŽP systematicky podporuje přípravu projektových návrhů několika formami. Pravidelně organizuje semináře pro potencionální žadatele. V rámci národní výzvy poskytuje unikátní finanční podporu na přípravu a zpracování projektové dokumentace v maximální výši 200 000 korun na jeden projekt. Poskytnutí finančních prostředků je podmíněno zasláním rozpracovaného projektového návrhu odboru finančních a dobrovolných nástrojů MŽP a zároveň úspěšným předložením úplného projektového návrhu do evropské výzvy programu LIFE.
Žadatele, kteří uspěli v národní a následně i evropské výzvě, navíc podpoří Ministerstvo životního prostředí spolufinancováním za stejných podmínek jako při vyhlášení předešlých národních výzev. To znamená, že nejvyšší míra podpory činí maximálně 15 % z celkových způsobilých nákladů projektu, a zároveň ne více než 10 milionů korun na jeden projekt.
(tz)