Rok 2017 se stejně jako předešlá léta nesl ve znamení úvěrů. Díky výhodným sazbám si totiž klienti raději půjčují, než spoří. Ze stejného důvodu stavební spoření zvyšuje svou efektivitu – ke konci třetího čtvrtletí 2017 činil podíl úvěrů ke vkladům 69,1 %. Padl tak dosavadní rekord z roku 2010, kdy podíl dosáhl 68,2 %.
Poměr úvěrů k celkovým vkladům určuje, jak se stavebním spořitelnám daří půjčovat peníze, které vyberou od klientů. Čím je poměr vyšší, tím jsou stavební spořitelny úspěšnější. Ke konci letošního třetího kvartálu se z 352,3 miliard korun na klientských účtech podařilo podle údajů Ministerstva financí ČR rozpůjčovat 243,5 miliard.
„Vývoj odpovídá našim prognózám: v období nízkých úrokových sazeb atraktivita spoření spíš klesá, čímž se snižuje naspořená částka. Zároveň ale stavební spořitelny poskytují více úvěrů, takže roste efektivita systému z hlediska schopnosti půjčovat,“ vysvětluje tajemník AČSS Jiří Šedivý.,
Podle Jiřího Šedivého to dokazuje, že se stavebko umí adaptovat na velmi dlouhé trvání extrémně nízkých sazeb, tedy na dosud nezvyklé podmínky. Pokud však sazby do budoucna porostou, poroste i zájem o stavební spoření.
„Úvěry ze stavebního spoření fixují nízké úrokové sazby úvěrů i v prostředí, kdy tržní úrokové sazby rostou. Všechno tak nasvědčuje tomu, že se podíl rozpůjčovaných prostředků ještě zvýší. Otázkou je o kolik. Pro další úvěry každopádně existuje dost prostoru. Konkrétně je volných zhruba 110 miliard korun,“ uzavírá tajemník AČSS.
(tz)
Ilustrační foto Pixabay.com