INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Ilustracni USB2 Gopas

USB paměti, či chcete-li USB flash disky nebo klíčenky, se rutinně používají téměř všude. Jde o výborného pomocníka, pokud potřebujete vzít některá svá data s sebou. Z pohledu uživatele je USB disk velmi užitečné zařízení, pro IT profesionála může být naopak noční můrou.

Ti je považují za nejrizikovější prostředek pro sdílení pracovních dokumentů. K dalším aktivitám, které nejčastěji ohrožují firemní data, patří podle IT profesionálů také využívání veřejných WiFi sítí, přístup z BYOD zařízení a ukládání do veřejných úložišť typu Dropbox.

Brána do vašich zařízení

U rutinně používané věci, jakou USB paměť je, si často ani neuvědomujeme, že by mohla být nebezpečná. Ale opak je pravdou. Prostřednictvím USB paměti lze šířit škodlivé kódy či viry, nebezpečné jsou zejména programy spustitelné přímo z USB disku. Malware tak může napadnout nejen připojené zařízení, ale šířit se v síti, do které je připojeno.

„Zneužití USB portu může mít mnoho podob. S vybavením v řádu stokorun je možné ve firemním prostředí realizovat přes USB port celou sadu útoků,“ říká William Ischanoe, mezinárodně uznávaný odborník na IT bezpečnost z Počítačové školy Gopas. „Tak například můžete vytvořit USB síťovou kartu, co ukradne síťový provoz a pošle ho přes WiFi v blízkosti kanceláře mimo podnikovou síť, zneužít USB klávesnici ke spuštění libovolného skriptu nebo přímo malware. Také je možné vypůjčit si cookies, a získat tak přístup jménem kolegy, který nechal zamčený počítač s otevřeným browserem, nebo si dokonce přisvojit cizí identitu.“

Velké riziko ztráty citlivých dat

USB paměti slouží většině uživatelů k tomu, aby na nich měli s sebou důležitá data. Tato metoda ještě stále u mnoha lidí převažuje nad uložením dat do přístupného cloudu. Problém je v tom, že USBčko se díky malé velikosti lehce ztratí, často jej také lidé zapomínají zasunuté v zařízení, do kterého data přenášeli. O tom, že málokdo data ukládaná na USB paměť šifruje, asi není pochyb.

„Stahování dat na USB disk je sice jednoduché a lákavé, ale data jsou zde zcela bez ochrany. Stačí, když USB ztratíte a rázem má citlivé údaje v rukách někdo, kdo je nikdy získat neměl. I když si dáte práci a nahrané soubory zašifrujete dnes bezpečnými metodami, má už někdo jiný vaše data ve svých rukách, a k tomu dostatek času, aby se k nim v klidu dostal. A nejde jen o dostatek času na dešifrování hrubou silou, s příchodem kvantových počítačů bude možné pro dnes bezpečné metody dešifrovat soubory v rapidně kratším čase,“ říká Jan Krob z Accenture Security.

Pozor na cestách

Nebezpečí zneužití se netýká jen USB „klíčenek“. Na letištích, konferencích, v hotelech jsou často pro nabití telefonu k dispozici veřejné nabíjecí stanice. Jejich využití ale není bez rizika, protože hackeři mohou toto zařízení zneužít jednoduchou úpravou. Uživatel tak přijde o data ze svého smartphonu nebo na něj získá nevítaného hosta v podobě malware. Tato metoda modifikace USB portů s cílem zneužít zařízení, které se k nim připojí, je známá jako Juice jacking.

„Nezapomínejte na to, že USB port může kromě nabití telefonu přenášet i data. Proto připojit se k neznámému USB kabelu je poměrně riskantní,“ vysvětluje William Ischanoe a dodává: „Bezpečné je používat vlastní nabíječku, kterou zastrčíte do obyčejné zásuvky, nebo přenosnou powerbanku. Pokud ale přece jen potřebujete využívat veřejné USB porty, pořiďte redukci v řádu stokorun, někdy nazývanou ‚USB kondom‘. Ta jednoduše řečeno zablokuje transfer jakýchkoli dat přes kabel a přenáší se tak pouze elektřina.“

(tz)

Slovo ke dni

  • Voda a veselí

    Tvoří až 80 % lidského těla. V její molekule jsou obsaženy dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Podle některých studií uspořádáním molekul dokáže reagovat na emoce. Harmonické uspořádání lze dosáhnout tím, když tuto kapalinu udržujeme v prostředí, kde vládne pohoda, pozitivní lidské emoce bez extrémních výkyvů. K opaku stačí vodu vystavit agresi, hněvu a lítosti či smutku. Je to zjištění, které vede k zamyšlení. Voda je základem procesů v lidském těle. A je-li vystavena každodennímu bohatému přísunu negace, jak na to organismus musí reagovat? A co když bychom naopak naše smysly zušlechťovali přísunem optimismu, radosti a naděje? Jak by se naše těla změnila? Dala by se tak třeba zvrátit některá psychosomatická onemocnění… Možná by se dokázaly aktivovat hluboké procesy obnovy a prodloužila by se průměrná délka dožití ve zdraví… Nebylo...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3