Evropský pilotní projekt chytrého zemědělství v hornorakouském vinařství Nussböckgut využívá moderní technologie k monitorování kvality plodin. Data o stavu vinice poskytují záběry z dronů, které z výšky mapují vinnou révu.
K vyhodnocení záznamů se využívá umělá inteligence, díky níž je jasné, kdy a v jakém množství mají zemědělci použít pesticidy a hnojiva nebo zavlažovat. Aktuální situaci na vinici lze sledovat online pomocí 5G sítě v reálném čase. Zákroky na vegetaci lze tedy provádět okamžitě při detekci nežádoucího stavu. Inovativní projekt funguje již přes rok ve spolupráci se společnostmi Dronetech a Huawei, které plánují uplatnění projektu i dalšími subjekty, například obcemi nebo firmami.
Nedostatek kvalifikovaných pracovníků, vody a odolní škůdci patří mezi hlavní problémy, které ovlivňují zemědělství. Na tyto výzvy nabízí odpovědi chytré zemědělství, a to použitím moderních technologií k efektivním zásahům v co nejkratším čase. Využití dronů poskytuje okamžitá a exaktní data o stavu zemědělských plodin. Na případné škůdce nebo dehydrované rostliny upozorní v reálném čase drony, díky nimž mohou zemědělci na rizika neprodleně reagovat. Nedochází tak k nadměrnému použití pesticidů, hnojiv nebo plýtvání vodou na dostatečně zavlažené rostliny, čímž se šetří nejen životní prostředí, ale i finanční prostředky.
(tz)