Přístup společností k zálohování dat se různí. Mnoho zejména menších organizací tuto otázku úplně opomíjí, „osvícenější" firmy spoléhají na manuální zálohování na externí paměťové nosiče. Využívají se například externí disky, pásky, DVD, disky laptopů, flashdisky a další. Často jsou tyto nosiče odnášeny mimo prostory společnosti, což v sobě nese vysoké riziko spojené se ztrátou dat nebo jejich zneužití v rámci průmyslové špionáže. Odcizení paměťového nosiče a selhání lidského faktoru přitom představují jedny z šesti hlavních důvodů ztráty podnikových dat. Tím nejdůležitějším důvodem je selhání hardware, dále pak chyby způsobené aplikacemi, virové nákazy a živelné vlivy.
Dostupné řešení nabízí zálohovaná datacentra
Všem hlavním důvodům, kvůli kterým společnosti o svá data přicházejí, dokáží zabránit profesionální datová centra. Selhání techniky je v nich předcházeno díky tzv. redundantním datovým úložištím, která mezi data sebou vzájemně zálohují. V případě poruchy jednoho úložiště lze data spolehlivě obnovit z dalších zdrojů. Prostory datových sálů jsou zabezpečeny rovněž fyzicky. Mají do nich přístup pouze odpovědné osoby a jejich počínání je pečlivě monitorováno. Stejně pečlivě je zabezpečen i vzdálený přístup k datům, jenž spolehlivě eliminuje útoky virů, malware či hackerů. Selhání lidského faktoru pak eliminují automatické zálohovací a kontrolní procesy. Sály jsou rovněž vybaveny sofistikovanými systémy záložního napájení pro případ výpadku proudu, výkonnými klimatizačními jednotkami a moderními hasicími zařízeními.
Datacentra nejsou výsadou nadnárodních korporací
„V profesní praxi se často setkáváme s názorem zástupců českých firem, že uchovávat svá data v datacentrech je luxus, který si vzhledem k ceně mohou dovolit pouze velké korporace. To je ovšem mýtus, jenž patří dobám dávno minulým. Firmy mohou svá data spolehlivě uchovávat za stejné ceny, které měsíčně vynakládají na nákup tiskových náplní. Nemusí se tak bát nejen o svá data, ale ani o firemní náklady," řekl Dalibor Premus ze společnosti Dial Telecom. Právě nabídka úschovy dat v datacentru společnosti Dial Telecom nyní začíná na ceně 1,50 Kč za 1 GB uložených dat. S pořízením služby přitom nejsou spojeny žádné poplatky. Díky připojení na páteřní optickou linku lze navíc k datům přistupovat odkudkoliv s rychlostí až 1 Gbit/s. Zákazník nepotřebuje nakupovat drahý hardware, zálohovací programy ani zaměstnávat tým IT techniků. Platí pouze za úložný prostor, ostatní služby jsou zdarma.
O firmě Dial Telecom, a.s. (Česká republika)
Akciová společnost Dial Telecom je poskytovatelem komplexního portfolia hlasových, datových a internetových služeb s garantovanou dostupností po celé České republice prostřednictvím vlastní jednotné optické sítě. Délka provozovaných optických kabelových tras společnosti Dial Telecom činí v současnosti 4 600 kilometrů v rámci České republiky a 185 km kabelových tras s přibližně 12 000 km optických vláken v rámci metropolitní sítě v Praze. Síť společnosti Dial Telecom má centrální dohledové centrum v Praze. Monitorování sítě i pracoviště podpory zákazníků pracují v nepřetržitém provozu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.
Dial Telecom, a. s., je držitelem certifikátů ISO 9001:2009 se zaměřením na management jakosti, ISO 14001:2005 pro kvalitu environmentálního managementu a ISO 27001:2006 pro řízení informační bezpečnosti, tedy ochranu citlivých informací před neoprávněným přístupem. Více informací získáte na webových stránkách http://www.dialtelecom.cz.
(tz)