Nezaměstnanost v Česku předchozí měsíc dosáhla 7,5 procenta, byla tedy stejná jako v červenci. Podle slov zástupců Soukromé střední školy výpočetní techniky na pražském Proseku (SSŠVT) se za zdánlivou stagnací skrývá nejvyšší počet lidí bez práce za bezmála půlrok. Alarmující je stav nezaměstnaných z řad absolventů škol. Na úřadech práce po celé zemi se jich sešlo koncem července 25 tisíc, což představuje opět nejhorší stav za posledních osm let. Škola radí zaměřit se na obory s lepší budoucností, mezi které IT bezesporu patří. Absolventům mnohdy chybí i žádaná práce. Až pětapadesát procent školáků se nedostatku praxe nebojí, pak na to doplácejí. Zlepšení tak nepřišlo ani na podzim, přestože se ekonomika dostala z recese.
Přestože se na konci školního roku vždy sejde na úřadech práce po celé zemi mnoho mladých absolventů, letošní počet je značný.Úřad práce má ve své evidenci přes půl milionu lidí, z toho 96 000 Čechů do 24 let. Míra nezaměstnanosti mladých lidí se v Česku pohybuje okolo 20 procent. Volných míst měl úřad práce k dispozici něco málo přes 40 tisíc, vhodných pro absolventy jich bylo pouze kolem 9,5 tisíc. U IT oborů je situace odlišná, záleží však na kvalitě školy i uchazečů.
„Není to příliš překvapující. Na vině jsou sezonní výkyvy. Úbytek pracovních pozic, které by mohli mladí absolventi využít je však enormní. S IT oborem je situace poněkud odlišná. Co se týče naší školy, nezaměstnanost našim studentům skutečně nehrozí. K tomuto dni nalezli práci prakticky všichni naši absolventi, aniž by byli evidování na úřadu práce,“ potvrdil ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky v Praze Martin Vodička. Úspěšní studenti si odnášejí ceny z IT klání, začínají s businessem ihned po škole a v některých případech jsou úspěšní i mezinárodně, zejména se svými start-upy.
Obecně česká ekonomika již sice překonala recesi, ale k výraznému růstu zaměstnanosti má teprve namířeno.
Stagnace IT oboru? Studenti, kteří se snaží, jsou výborně odměněni
Tvrdí se, že poptávka po počítačových odbornících stagnuje a trend trhu práce se obrací. Na IT pozice se hlásí desítky zájemců a nástupní platy již nejsou v takových výších jako v minulosti. Potvrzuje, že nástup nových technologií jako je například cloud umožňuje podnikům snížit počty IT zaměstnanců. Důležitá je proto i vhodná volba školy a neopomenutí praxe. „Snažíme se i v rámci běžné výuky, aby naši studenti byli vedeni co nejvíce k praktickým dovednostem a specializacím, o které je na trhu stále zájem. Patříme mezi školy s nejmodernějším vybavením. Ti, kteří skutečně umí, mají po absolvování školy nadstandardní ohodnocení. To se nezměnilo,“ říká ředitel Martin Vodička z http://www.sssvt.cz/.
V rozhodování o výběru odborné školy zaměřené na informační technologie hraje hlavní roli kvalita výuky a učitelského sboru, možnost odborného rozvoje formou kurzů či letitá tradice v oboru. Pokud jsou uchazeči na vážkách, může školám pomoci nabídnout jim něco navíc. Láká třeba na speciální obory, praxi, stipendia, sportovní a kulturní akce.
Raději placenou brigádu nežli odbornou stáž bez peněz
Téměř většina studentů středních, vysokých škol či vyšších odborných škol pracuje během prázdnin. Upřednostňují placené brigády oproti pracovním stážím bez finančního ohodnocení i přes to, že si jsou vědomi, že by jim stáž pomohla. Peníze však vítězí. Pracují tak například v barech či na stavbách. Případně odjedou do zahraničí. Po skončení školy jim pak na životopisech chybí adekvátní odborná praxe týkající se jejich oboru.
„My se snažíme i v rámci běžné výuky na naší škole, aby naši studenti byli vedeni co nejvíce k praktickým dovednostem. Během studia jdou dvakrát na souvislou 14denní praxi například do oddělení ICT Fakultní Thomayerovy nemocnice," potvrdil Vodička.
Mladí lidé by tak měli usilovat nejen o teoretické znalosti, ale i o praxi, která ač není finančně ohodnocena, je spojena s jejich oborem studia či budoucího uplatnění.
Nezaměstnanost v číslech
Práci hledá 551 731 lidí, což je zhruba o 600 uchazečů více než v červenci. O jedno místo tak bojuje téměř 14 lidí. Úřad práce (ÚP) má ve své evidenci 96 000 Čechů do 24 let. Míra nezaměstnanosti lidí do 24 let se v Česku pohybuje kolem 20 %. Koncem července hledalo zaměstnání přes ÚP téměř 25 tisíc absolventů. Volných míst měl úřad k dispozici jen 40 175, vhodných pro absolventy bylo pouze 9657 pozic.
Nejvyšší podíl nezaměstnaných hlásí okresy Most (13,6 %), Bruntál a Ústí nad Labem (shodně 12,2 %), Karviná (12 %) a Chomutov (11,6 %). Naopak nejnižší nezaměstnanost je v okresech Praha-východ (3,4 %), Praha-západ (4,2 %), Prachatice, Pelhřimov a Mladá Boleslav (shodně 4,7 %), hlavní město Praha a Rokycany (shodně 5 %).
Během srpna se do evidence úřadů práce nově přihlásilo 41 834 lidí. Ve srovnání s minulým měsícem byl jejich počet nižší o 11 029 osob, meziročně pak o 609. Naopak z evidence odešlo celkem 41 199 lidí (ukončená evidence, vyřazení uchazeči), což je o 1 041 osob méně než v červenci a o 148 uchazečů méně než v srpnu 2012.Novou práci získalo celkem 17 764 lidí.
Česká míra nezaměstnanosti podle jednotné metodiky Eurostatu je s úrovní 6,7 procenta sedmá nejnižší v Evropské unii. Méně nezaměstnaných bylo v Dánsku (6,6 %), Německu (5,4 %), Lucembursku (5,4 %), na Maltě (6,1 %), v Rakousku (5 %) a ve Finsku (6,6 %).
O Soukromé střední škole výpočetní techniky Praha (SSŠVT)
Soukromá střední škola výpočetní techniky, s.r.o. je střední odborná škola s dlouholetou tradicí, fungující od r. 1994. Studentům nabízí studium specializací: grafické systémy a tvorba webových stránek, správa počítačových sítí, programování a databázové systémy. V současné době patří mezi nejmoderněji softwarově i hardwarově vybavené školy v ČR. Jejím výrazným kladem je také kvalita pedagogů. Jak vyučující odborných, tak i všeobecně vzdělávacích předmětů, kteří jsou ve svých oborech fundovanými profesionály. Kvalita výuky se každoročně odráží ve vysokém počtu absolventů přijímaných na vysoké školy. O absolventy školy je rovněž značný zájem na trhu práce. Uplatňují se v širokém spektru zaměstnání spojených s využitím výpočetní techniky a informačních technologií. SSŠVT je členem Sdružení soukromých škol ČMS. Více informací o společnosti naleznete na http://www.sssvt.cz.
(tz)