O tom, co studovat a jaký obor má pomyslné zlaté dno se rozhoduje každoročně tisíce školáků společně s rodiči po celém Česku. Informační technologie přitom patří mezi ty osvědčené obory. I v nich se však lze specializovat a seberealizovat. Třeba v oblasti správy serverů. Přesvědčit se o podrobnostech lze třeba na dnech otevřených dveří. Soukromá střední škola výpočetní techniky, uznávaná pro odbornost učitelů i modernímu vybavení, je pořádá ve dnech 11. prosince, či v dalším roce 9. ledna a 10. února vždy o půl šesté večer.
Správa počítačových sítí patří mezi vyhledávanou specializaci odborných IT škol, nevyjímaje středních škol. Mezi další patří oblast programování databázových systémů či grafických systémů spojených s tvorbou webových stránek.
„Žáci ve správě sítí získávají znalost o standardech sítě, protokolech používaných v počítačových sítích. Učí se praktickou správu síťového prostředí serverů fungujících v prostředí Windows. Nechybí však ani populární výuka systémů na platformě Linux (například distribuce Fedora). Na některých školách se jedná dokonce o stěžejní oblast a skládají se z ní praktické maturitní zkoušky,“ upřesňuje ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky Martin Vodička. Kupříkladu na SSŠVT konfigurace serveru patří ke zkoušce z dospělosti. Studenti také pracují s open source projekty jako jsou např. MySQL, PHP, Apache. Při výuce využívají virtualizaci, kdy pomocí virtuálních stanic a serverů na operačních systémech Windows a Linux student simuluje problémy z praxe.
Celá koncepce výuky v zaměření Správa počítačových sítí podle ředitele Martina Vodičky je realizována asi takto:
Žák na základě teoretických znalostí získaných při výkladu určitého celku, realizuje nejprve jednoduché praktické úlohy. Na základě takto získaných dovedností pak úlohy rozsáhlejší, které svým obsahem již odpovídají reálné situaci v praxi. Obsahují servery na platformě Windows a Linux i aktivní prvky (routery, switche aj.), které musí žák nakonfigurovat tak, aby všechny služby v síti byly plně funkční.
Poznat chod školy lze s každoročních dnů otevřených dveří. Kdo nemá ve výběru IT školy jasno, může navštívit pražskou Soukromou střední školu výpočetní techniky ve dnech 11. prosince, či v dalším roce 9. ledna a 10. února vždy o půl šesté večer.
O IT obor je stále zájem
Přestože se tvrdí, že poptávka po počítačových odbornících stagnuje a trend trhu práce se obrací. Nástup nových technologií sice umožňuje podnikům snížit počty IT pracovníků, šikovní jedinci se však neztratí. „Důležitá je proto i vhodná volba školy a neopomenutí praxe. Právě u středních škol to není běžné, protože praxe není povinná, denní docházka ano. Proto je dobrá ta škola, a to i střední, která se během běžné výuky soustředí na zvýšení praktických dovedností a specializací,“ říká Martin Vodička z SSŠVT. Takové, o které je na trhu zájem. Značnou roli hraje i moderní vybavení. Ti studenti, kteří skutečně umí, mají po absolvování školy nadstandardní ohodnocení. To se nezměnilo.
O Soukromé střední škole výpočetní techniky Praha (SSŠVT)
Soukromá střední škola výpočetní techniky, s.r.o. je střední odborná škola s dlouholetou tradicí, fungující od r. 1994. Studentům nabízí studium specializací: grafické systémy a tvorba webových stránek, správa počítačových sítí, programování a databázové systémy. V současné době patří mezi nejmoderněji softwarově i hardwarově vybavené školy v ČR. Jejím výrazným kladem je také kvalita pedagogů. Jak vyučující odborných, tak i všeobecně vzdělávacích předmětů, kteří jsou ve svých oborech fundovanými profesionály. Kvalita výuky se každoročně odráží ve vysokém počtu absolventů přijímaných na vysoké školy. O absolventy školy je rovněž značný zájem na trhu práce. Uplatňují se v širokém spektru zaměstnání spojených s využitím výpočetní techniky a informačních technologií. SSŠVT je členem Sdružení soukromých škol ČMS. Více informací o společnosti naleznete na http://www.sssvt.cz.
(tz)