Odborným seminářem o kyberkriminalitě a kybehrozbách končí Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti 2014 (ECSM) v České republice. Je však nutné zdůraznit, že výraz „končí“ je nepřesný. Kampani se totiž již tradičně podařilo nastartovat širokou diskusi o kybernetické bezpečnosti jak v odborných kruzích, tak mezi veřejností, která ještě nějakou dobu jistě potrvá.
Letošní Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti byl v řadě ohledů přelomový. Pomohl nastolit témata, které dosud nebyla příliš ani v hledáčku občanů, ani institucí, které by se o kyberbezpečnost měly zajímat.
„Rozsáhlé diskuse se vedly v souvislosti se zákonem o kybernetické bezpečnosti, který již za dva měsíce vejde v platnost, zejména nad připraveností, respektive nepřipraveností řady institucí na jeho praktický dopad. Zároveň byla nově zažehnutá debata
k problematice takzvaných „kyberšmejdů“ ohrožujících seniory,“ hodnotí hlavní organizátorka ECSMŠárka Soudková z Národního centra bezpečnějšího internetu.
Díky této kampani měla odborná i široká veřejnost možnost si uvědomit, že největší hrozby, kterým dnes naše civilizace může čelit, přicházejí z kyberprostoru. „Útok z této sféry může vyřadit energetickou infrastrukturu, bankovní systém ale i leteckou přepravu. Aby si všichni zainteresovaní uvědomili, že bránit kyberprostor proti moderním hrozbám znamená vysokou profesionalitu obránců. Je potřeba si uvědomit, že “cyber“ je dnes bojový nástroj a na druhé straně stojí profesionální útočníci,“ doplňuje Tomáš Přibyl z Corpus Solutions.
Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti podpořila řada institucí i komerčních partnerů. Díky všem se podařilo přichystat seriál akcí, který zaznamenal výrazný ohlas jak z hlediska počtu účastníků, tak z hlediska mediálního dosahu.
„Proti kybernetickým hrozbám je třeba se neustále bránit. Nesmíme zapomínat, že jsou reálné. Proto je skvělé, že se v rámci této kampaně podařilo připravit akce, které přilákaly různorodé posluchače. Díky tomu se mohla osvěta věnující se této problematice dostat k co nejširšímu publiku," hodnotí Marek Chmel, Database Technical Specialst z AT&T Global Network Services.
Hned úvodní Kulatý stůl ECSM přilákal řadu expertů i novinářů. A navštěvované byly i další akce. Jen na konferenci KYBERPSYCHO v hledáčku policie přišlo přes 200 posluchačů. A i další události, ať už pořádané Národním centrem bezpečnějšího internetu či dalšími organizacemi dosáhly vysoké návštěvnosti. Například na semináři pro studenty, který se uskutečnil 23. října v Brně, dorazilo přes padesát studentů z oborů věnující se obraně státu.
Součástí kampaně však nebyly jen odborné konference a semináře. Připraveno bylo například divadelní představení Generace FB – výpověď současné mladé generace o tom, jakou pozici v jejich životech zaujímají sociální sítě a obecně svět online. Celý měsíc měla široká veřejnost též možnost zúčastnit se vědomostní soutěže o hodnotné ceny.
„Registrujeme přes 600 účastníků. Ty bychom rádi upozornili, že počátkem listopadu budeme rozdělovat všech 112 cen. Ty věnovali partneři ECSM, bez kterých by se to celá kampaň nemohla uskutečnit. Přispěli totiž nejen cenami, ale zároveň na odborných seminářích a konferenci poskytli zajímavý vhled na kybernetickou bezpečnost z hlediska komerční sféry,“ doplňuje Soudková.
Poslední akcí, která ECSM oficiálně uzavře, je seminář “Kyberkriminalita a další kyberhrozby“ pro studenty, který se 30. října uskuteční na Policejní akademii v Praze. Začátek je naplánován na 13:00 a stále je možné se na seminář přihlásit.
Evropský měsíc kybernetické bezpečnosti pomohl nastolit nová témata, se kterými se kyberprostor potýká. Jedním z nich je problematika útoků na důchodce skrze online svět. A právě takzvaným „šmejdům“ – podvodným prodejcům, kteří pochybné zboží nabízejí přes internet, bude věnovaná tisková konference, kterou ve spolupráci s Národním centrem bezpečnějšího internetu pořádá 13. listopadu organizace Život 90 a společnost Intel. S koncem října tedy aktivity ke zvyšování kybernetické bezpečnosti a prevenci kybernetické kriminality nekončí, ale témata nastolená kampaní ECSM 2014 budou rozvíjena dále.
(tz)