Od začátku prosince letošního roku dojde ke změně licencování databázových edic Standard Edition a Standard Edition One společnosti Oracle. Přestože se stále nejedná o oficiální informaci od společnosti, již se ví, co mohou zákazníci očekávat. Na co se musíte připravit, ať už máte starší či novější verzi, s podporou nebo bez? Poradí databázový specialista Tomáš Solař.
K prvnímu prosinci letošního roku přestane společnost Oracle nabízet nejlevnější edici Standard Edition One (SEO) a zároveň dojde k nahrazení Standard Edition (SE) edicí Standard Edition 2 (SE2), která má pozměněné licencování.
„V současné době je v České republice zhruba 500 instalací edice Standard One a při přechodu na nové licence mohou klienti očekávat téměř čtyřikrát vyšší cenu za jednu instalaci na počítači,“ uvádí databázový specialista Tomáš Solař. „Pro mnoho zákazníků to tak znamená buď velkou investici, nebo přechod na jinou platformu, což může být často problém nebo i prakticky nemožné,“ dodává s tím, že cenový rozdíl činí až 370 tisíc korun, vezmeme-li v úvahu, že instalace základní edice na jedno CPU/socket stojí zhruba 130 tisíc korun, oproti tomu u SE2 je cena 400 tisíc korun. Přesné ceny lze získat na stránkách https://shop.oracle.com
„Pokud chce zákazník zůstat na SEO i ve verzi 12c, musí tak učinit ještě před prosincem. Při přechodu na verzi 12c po prosinci je potom třeba změnit edici z 11g SEO na 12c SE2,“ radí odborník na databáze. Klienti platící si support mohou přejít na SE2 bezplatně s navýšením ceny podpory o 20 %.
Ve zkratce dojde k těmto změnám:
- Standard Edition One (SEO) bude zrušena.
- Stadard Edition (SE) bude nahrazena edicí Standard Edition 2 (SE2).
- Standard Edition 2 bude mít jiné licencování než její předchůdce.
Ti, kdo vlastní SEO na starší verzi a zároveň si platí support, se mohou těšit na SE2 zdarma, ale i navýšení ceny podpory o 20 %. Jestliže chcete přejít na verzi 12c (12.1.0.1.0), je potřeba tak učinit do 1. prosince, po tomto datu již nebude SEO k dispozici. Starší edice, například 11.2 však bude bez služby Premier Support, edici 11.2.0.4 bude poskytována podpora jen do konce ledna 2016 a pro tuto i další verzi 12.1.0.1. bude SE a SEO k dispozici v cloudu pouze do konce finančního roku 2016.
Jestliže vlastníte SEO na starší verzi a neplatíte si support a zároveň byste rádi přešli na SE2 v rámci podpory, nečeká vás procházka růžovým sadem: „Možnost je jen jedna. A to doplatit zpětně všechny roky nevyužívané podpory a navíc padesátiprocentní doplatek z dlužné částky. Pokud nad tím přemýšlíte, rozhodně požádejte svého obchodníka o propočet – jednotlivé případy se mohou lišit,“ komentuje Tomáš Solař. Výhodnější tak může být rovnou zakoupení nové licence SE2, která se pohybuje ve výši okolo 400 000 Kč na jedno CPU.
Vlastníte-li SE a platíte si support, je důležité zkontrolovat hardware, na němž databáze běží a to z důvodu změny maximálního počtu využívaných socketů a vláken a minimálního počtu jmenných licencí.
V čem se Standard Edition 2 liší?
„Nejprve je důležité zmínit, že nová edice SE2 není patchset na SE, potažmo SEO. Je to opravdu nová distribuce nejen s odlišným licencováním, ale i podmínkami provozování,“ zdůrazňuje Solař. Nová databázová edice se vyznačuje především tím, že maximální počet socketů se snížil ze čtyř na dva a minimum licencovaných uživatelů se naopak zvýšil z pěti na deset. Jestliže je systém používán společně s Oracle Real Application clustery, může být SE2 licencován pouze na dvou serverech s jedním socketem a každá databáze s touto edicí může využívat maximálně 16 vláken CPU nezávisle na čase. Jestliže je SE2 používaná zároveň s RAC, nelze využívat více než 8 vláken CPU na instanci nezávisle na čase. Zároveň také platí, že minimální licence je deset jmenných licencí (Named User Plus) na jeden server.
Tomáš Solař
Za službou stojí databázový administrátor Tomáš Solař. Certifikovaný profesionál, který se databázím Oracle věnuje 15 let. Je držitelem prestižního ocenění Oracle ACE a dalších 7 certifikací OCP/OCE. Napsal odbornou publikaci http://knihy.cpress.cz/oracle-database-11g.html, školí, pomáhá a radí všem, kdo ho o to požádají. Primárně se věnuje vzdálené správě databází klientů z EMEA regionu, školení a osvětě. Píše na svém blogu, kde také dává různá instruktážní videa, návody a rady. Pracoval přímo ve společnosti Oracle, ale posledních 7 let pracuje na volné noze. Má za sebou více jak 80 spokojených klientů, Patří mezi ně TIETO, s.r.o., MOROSYSTEMS, s.r.o., ALGOTECH, s.r.o., BOHEMIA ENERGY ENTITY, s.r.o., UNIVERZITA HRADEC KRÁLOVÉ, ÚMČ PRAHA 12, ARTESA s.d., VEROTEL IT SERVICES s.r.o., TAQYIM, COMPUTER PRESS, ÚMČ PRAHA 13, TIME IMPORT a.s., LIBERECKÁ IS a.s., GIGANT GROU s.r.o., GEOFOND. Další jsou na http://www.tomas-solar.com/dba4reference a nespočet menších i větších projektů. Více informací o nástroji TSMON na http://www.tomas-solar.com/monitoring-databaze-oracle.
(tz)