INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

ss vtAjťáci chybí ve všech odvětvích, a co víc, nemá je ani kdo „vychovávat“. Novela o pedagogických pracovnících, kterou má projednat Parlament ČR s platností od ledna 2020, problém neřeší, jen překrývá.

Meziročně vzrostl počet žáků základních a středních škol zhruba o 17,5 tisíce. Na školách už dominují silnější ročníky a do prvních tříd nastupuje víc dětí, než kolik ze škol odchází maturantů a učňů. Naopak počty učitelů slábnou. Kolem třetiny pedagogů se blíží důchodovému věku a mladí studenti pedagogických fakult se za katedru příliš nehrnou. Nejhorší situace panuje mezi učiteli technických předmětů, jako je informatika nebo matematika.

V současnosti mohou na 2. stupni základních škol a středních školách učit jen lidé s pedagogickým vzděláním. To značně omezuje počty učitelů především odborných předmětů. Stejně tak ředitelé nemohou jednoduše zaměstnat zájemce z řad profesionálů, kteří chtějí učit například na poloviční úvazek a nemají dodělané pedagogické minimum.

„Trh, který prahne po IT expertech, naráží na zásadní překážku – chybí učitelé, kteří by nové odborníky v IT vzdělávali. Když přijde do školy vhodný kandidát s tím, že by rád studentům předal své zkušenosti, často ztroskotá na legislativě. Aby mohl působit jako středoškolský učitel, musí mít vysokoškolské plus pedagogické vzdělání, což je u žádaných IT odborníků téměř nemožná kombinace,“ upozornil na sílící problém Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT).

S tím by mohla pomoci novela školského zákona, která měla vstoupit v platnost už od září 2019. Podle ní lze učit i bez pedagogického vzdělání, je ale nutné si ho do tří let doplnit a po tuto dobu být pod dohledem služebně starších a kvalifikovaných kolegů. „Dostáváme nabídky od zkušených programátorů a vývojářů, kteří se chtějí podílet na výchově dalších generací ICT odborníků, ale absence pedagogického vzdělání je vždy odradí. Málokomu se bude chtít, byť po určité době, studovat další rok a půl pedagogické minimum při svém zaměstnání, aby mohl odučit pár hodin týdně, to se obávám s novelou nezmění,“ poukázal Martin Vodička.

Odborníci z praxe jsou podle ředitele IT školy vítáni, jádro problému je ale jinde. Tito podle zákona nekvalifikovaní učitelé mají většinou výuku jako doplněk své profese, která je také jejich hlavním zdrojem příjmů. Při porovnání současných mezd učitelů a IT specialistů ve firmách nelze očekávat, že by tomu bylo opačně. Školy však potřebují především pedagogy na plný úvazek.

„Lidé z praxe mají určitě žákům co předat, ale z hlediska novely školského zákona jde jen o jednorázovou, časově omezenou pomoc, ne o systémové řešení celkového nedostatku učitelů,“ míní Martin Vodička. „Základem pedagogického sboru jsou učitelé na plný úvazek, kteří s dětmi pracují každý den, rozvíjí je, k výuce zastávají i funkci třídních učitelů a dělají další činnosti, které k pedagogice patří. Mnohdy lidé, kteří studovali pedagogiku, protože je těšilo formovat děti a mladé lidi, odešli ze školství do finančně lukrativnějších oborů. Jakmile budou pracovníci ve školství lépe finančně ohodnoceni, vrátí se jim vyšší uznání ve společnosti, přibudou i mladí učitelé, kteří se profesi pedagoga budou chtít věnovat,“ dodal Vodička.

www.sssvt.cz 

 

Slovo ke dni

  • Úžasná tiskovka Grady

    Byl to mimořádný zážitek. Nakladatelský dům Grada uspořádal 11. září v Praze tiskovou konferenci, na níž představil, jaké zajímavé tituly do konce tohoto roku vydá. Na tom by nebylo nic neobvyklého. Vystupující aktéři včetně několika autorů byli rychlí, dynamičtí a časově úsporní. Přesto dokázali sdělit vše, co bylo v plánu. Za hodinu čistého času jsme se dověděli spousty informací nabitých emocemi, vtipem i zaujetím pro věc. Bylo to velmi poutavé divadlo, nikdo neusínal a všichni jsme hořeli zvědavostí. Co mne ještě zaujalo, bylo oblečení přítomných odbornic. Osobnosti, o nichž by si leckdo myslel, že jsou to introverti a knihomolové neznající nic víc než písmenka na papíru, byly oděny s šarmem, vkusem a nápaditostí. Takže to celé dění byla tak trochu i módní přehlídka. Což vůbec neškodilo. Ženskému osazenstvu Grady to totiž náramně...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3