INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Šetrné stavebnictví v České republice potáhnou nahoru hlavně kancelářské projekty v Praze, které postupně ovlivní standard v celé České republice. Z nového výzkumu České rady pro šetrné budovy vyplývá, že přes 350 000 m2 plánované kancelářské plochy v Praze by mělo mít v horizontu několika let komplexní environmentální certifikaci. Převládající část projektů vyžaduje americkou certifikaci LEED, relativně velká poptávka je také po britském systému BREEAM. Certifikované budovy by se měly stavět také v Ostravě nebo Karlových Varech. V segmentu rezidenční výstavby se certifikace prosazují jen pomalu. Budovy státní správy stojí zatím úplně mimo, ale to se může změnit.

„V České republice jsou v šetrné výstavbě dvě skupiny významných hybatelů na straně zákazníků: Drobní privátní investoři v rezidenční oblasti a nadnárodní nájemci kancelářských budov v komerční oblasti. Některé firmy ze stavebního sektoru tuto poptávku zavnímaly a začaly jí přizpůsobovat své produkty," vysvětlil Leoš Vrzalík, šéf obchodního rozvoje společnosti SKANSKA. „Kancelář bez komplexní environmentální certifikace brzy nebude považována za třídu A," řekl Petr Vogel, předseda představenstva České rady pro šetrné budovy a konzultant společnosti EkoWATT. „S certifikací se na trh dostává nejen informace o environmentálním obrazu budovy, ale také transparentní důkaz o obecné kvalitě projektu. Budovy, které to nemohou nabídnout, budou mít problém," dodal Vogel.

Kromě kanceláří se na cestu certifikace vydávají také obchodní centra, například projekt Nová Karolina v Ostravě nebo nová část obchodního centra Černý most v Praze. Větší problém představuje šetrnost nové rezidenční výstavby. Ovšem i tady najdeme první příklady. „Naší ambicí je environmentálně certifikovat na mezinárodní úrovni své projekty a stát se tak jednou z mála společností, která reprezentuje šetrné stavitelství v kategorii rezidenčního bydlení," řekla Dagmar Pokorná ze společnosti SATPO Development. Tato společnost nyní připravuje projekt luxusních bytů a chce jít právě cestou certifikace, aby vyšla vstříc náročnějším klientům. Pokud se to osvědčí, nasadí certifikaci u dalších projektů.

Samostatnou kapitolou jsou budovy státní správy, které by měly jít, alespoň co se environmentální šetrnosti týká, příkladem. Bohužel zatím neregistrujeme žádný příklad veřejné budovy, která by byla certifikována nebo byla v procesu certifikace. Česká rada pro šetrné budovy chce tuto situaci změnit a přichází nyní ve spolupráci s Národní platformou SBToolCZ s projektem, který pomůže zájemcům ze státní správy zorientovat v problematice environmentálně šetrných budov a ověřit si kvalitu projektovaných budov. „Stačí naplnit online dotazník informacemi o budově, my pak zajistíme předběžný výpočet úrovně certifikace a v rámci konzultace poradíme státní správě, jak mít co nejkvalitnější budovu," vystvětlil Petr Vogel z České rady pro šetrné budovy a dodává: „Výpočet i konzultaci provedeme zdarma." Precertifikaci pro státní správu si můžete prohlédnout na http://czgbc.org/dotaznik.

(tz)

Slovo ke dni

  • Voda a veselí

    Tvoří až 80 % lidského těla. V její molekule jsou obsaženy dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Podle některých studií uspořádáním molekul dokáže reagovat na emoce. Harmonické uspořádání lze dosáhnout tím, když tuto kapalinu udržujeme v prostředí, kde vládne pohoda, pozitivní lidské emoce bez extrémních výkyvů. K opaku stačí vodu vystavit agresi, hněvu a lítosti či smutku. Je to zjištění, které vede k zamyšlení. Voda je základem procesů v lidském těle. A je-li vystavena každodennímu bohatému přísunu negace, jak na to organismus musí reagovat? A co když bychom naopak naše smysly zušlechťovali přísunem optimismu, radosti a naděje? Jak by se naše těla změnila? Dala by se tak třeba zvrátit některá psychosomatická onemocnění… Možná by se dokázaly aktivovat hluboké procesy obnovy a prodloužila by se průměrná délka dožití ve zdraví… Nebylo...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3