Rada kvality ČR, Řídící výbor Programu Česká kvalita a Institut pro testování a certifikaci v říjnu oznámily přijetí značky ITC certifikovaná kvalita do Programu Česká kvalita. Pro české spotřebitele to znamená, že se jim dále rozšíří možnost nakupovat zboží a služby s objektivně a nezávisle ověřenou kvalitou, což je zvlášť důležité v době, kdy dramaticky stoupá počet odhalených zdraví a životu nebezpečných výrobků na českém trhu.
Značka ITC Certifikovaná kvalita je určena pro označování spotřebního zboží, které úspěšně projde přísnými testy nezávislé akreditované zkušebny, potvrzujícími jeho zdravotní nezávadnost, bezpečnost a nadstandardní kvalitu. Přijetím do vládního Programu Česká kvalita získá tato značka garanci objektivity a nezávislosti, což zvýší její důvěryhodnost u spotřebitelů i marketingovou hodnotu pro firmy, které ji pro svůj výrobek získají.
„Ochrana spotřebitele je jednou z klíčových priorit našeho ministerstva,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. „Program Česká kvalita je velmi dobrou možností, jak dát spotřebitelům vodítko pro bezpečný nákup kvalitního zboží a pro české podnikatele je jednou z cest, jak odlišit své výrobky od mnohdy nekvalitní dovozové produkce. Proto vítám rozšíření programu o novou značku a věřím, že se brzy objeví na řadě špičkových českých výrobků,“ dodal.
Značka ITC certifikovaná kvalita je určena pro široký sortiment spotřebního zboží: elektrospotřebiče, sportovní vybavení, kožedělné a textilní výrobky a řadu dalších. Informuje koncového spotřebitele, že výrobek byl podroben nestrannému posouzení a že toto posouzení bylo úspěšné.
„Značka ITC certifikovaná kvalita umožňuje špičkovým výrobkům, aby se na trhu prosadily na úkor těch s minimální bezpečností a těch, které mají kolísavou úroveň kvality. Důležitým vodítkem je zejména tam, kde nelze kvalitu a zdravotní nezávadnost odlišit na první pohled,“ vysvětlil Jiří Samsonek, ředitel divize zkušebnictví Institutu pro testování a certifikaci, a.s. „Přísně nastavená kritéria udílení značky i pravidelný dohled nad dodržováním všech parametrů po dobu její platnosti ji také zásadně odlišují od všech privátních a samo-certifikačních značek, které jsou udělovány bez jakékoli nezávislé kontroly. Proto jsme rádi, že přijetí do Programu Česká kvalita potvrdilo její věrohodnost a objektivitu,“ vysvětlil.
Význam nezávislého a objektivního značení kvality zejména u spotřebního zboží se v posledních letech výrazně zvyšuje. S tlakem zákazníků na nízké ceny v obchodní síti se na český trh dostává stále více výrobků ze zahraničí, které nejenže nesplňují ani základní kvalitativní parametry, ale jsou prokazatelně zdraví a životu nebezpečné. V mnoha případech jde přitom o výrobky určené dětem.
„Trend je skutečně velmi negativní. Jen počet zdraví a životu nebezpečných výrobků nahlášených Českou obchodní inspekcí do evropského systému RAPEX v roce 2013 vzrostl meziročně na trojnásobek,“ zdůraznil Jan Taraba, ředitel Národního informačního střediska podpory kvality. „V letošním roce se Česká republika dokonce dostala mezi trojici zemí s nejvyšším počtem hlášených nebezpečných výrobků na trhu, což je vzhledem k velikosti naší země velice alarmující. V některých měsících pochází až 11 % všech hlášení v RAPEXu z České republiky,“ řekl.
Část nárůstu hlášení do RAPEXu má jistě příčinu i v lepší kontrolní činnosti České obchodní inspekce, ale i tak vysoké nárůsty ovšem jednoznačně svědčí o výrazném zvyšování podílu nebezpečných výrobků na tuzemském trhu. Nezávislé značky kvality jsou přitom prakticky jediným způsobem, jak se může spotřebitel tomuto ohrožení bránit, protože přítomnost různých karcinogenních a jedovatých látek v materiálech, vady v elektrické bezpečnosti, ale i některé mechanické vady nelze odhalit bez vybavených laboratoří a zkušeben.
Nejdůležitější však je, aby si nebezpečí spotřebitelé plně uvědomili. Aby pochopili, že např. zdánlivě levnou hračkou, oblečením nebo botičkou mohou nenávratně poškodit zdraví svých dětí a aby začali vyžadovat zboží kvalitní a bezpečné. To pomůže i tuzemským podnikatelům, protože v České republice se vyrábí zboží převážně velmi dobré kvality, o čemž svědčí i minimální podíl českých výrobků nahlášených v RAPEXu.
„Počet nekvalitních výrobků na trhu je dán zejména tlakem spotřebitelů na extrémně nízké ceny,“ vysvětlil Zdeněk Juračka, viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a předseda Řídícího výboru Česká kvalita. „Obchodníci se přizpůsobují tlaku zákazníků, a pokud prakticky jediným reálným kritériem je cena, jde logicky kvalita dolů. Osobně věřím, že informovanost spotřebitelů v budoucnosti bude zlepšovat i kvalitu nabízeného spotřebního zboží, podobně, jako je tomu v posledních letech u potravin. A značky v Programu Česká kvalita mohou tomuto trendu velice pomoci,“ uzavřel.
Program Česká kvalita sdružuje nezávislé značky kvality na českém trhu udělované oborovými asociacemi, cechy, certifikačními orgány a dalšími organizacemi, které splňují přísná kritéria stanovená Řídícím výborem programu. Česká kvalita, jako jediná v ČR, garantuje nezávislé ověřování kvality výrobků a služeb třetí stranou – akreditovanou zkušebnou, dlouhodobou kontrolu dodržování kvality ve výrobě i dozor namátkovými nákupy v obchodní síti a ověřování spokojenosti zákazníků. Smyslem programu je dát vodítko spotřebitelům pro bezpečný nákup a podnikatelům možnost poskytnout svým zákazníkům nezávislou garanci kvality.
Program vznikl v reakci na množství nově vznikajících „pseudoznaček“ kvality, které nepodléhají nezávislému ověřování kvality, nic negarantují a slouží jen k matení zákazníků. Česká kvalita odděluje „zrno od plev“. Aktuálně sdružuje Program Česká kvalita 20 značek kvality.
(tz)