INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem
Zástupci asociací sdružujících přes 250 stavebních firem ze zemí Visegrádu se minulý týden v Praze dohodli na společném postupu v připomínkování legislativy, která má v Evropě zajistit vyšší energetické standardy budov. Asociace se shodly na potřebě zabránit formalismu a marginalizaci tématu energetické efektivity budov. Energeticky úspornější budovy přispívají k vyšší energetické bezpečnosti států, šetří životní prostředí, dlouhodobě snižují finanční zátěž občanů a podporují tvorbu pracovních míst.

"Nedůsledná implementace evropské direktivy EPBD II, která upravuje energetickou náročnost budov, by měla neblahé důsledky pro domácnosti. Ty by časem musely platit za energii, kterou by při správném nastavení budov vůbec nespotřebovaly," upozornil Boris Zupančič, ředitel České rady pro šetrné budovy, která setkání organizovala. „Účinná implementace EPBD II povede k lepším budovám a vyšší konkurenceschopnosti zdejších stavebních firem," pokračoval Zupančič.

Jednání se zúčastnili zástupci čtyř rad pro šetrné budovy ze zemí Visegrádu. „Zástupci asociací se dohodli, že budou v oblasti energetiky budov společně navrhovat vládám Visegrádu konstruktivní řešení," vysvětluje Boris Zupančič. Na setkání byly identifikovány tyto problematické oblasti:

1. VÝPOČET ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI BUDOV JE NEPRŮKAZNÝ

K výpočtu průkazů energetické náročnosti budov je třeba používat jasné metodiky hodnocení, aby se odstranila nejednoznačnost a závislost výsledků výpočtu na libovůli auditorů.

2. PRŮKAZ NEVEDE K LEPŠÍM BUDOVÁM

V Česku a na Slovensku je potřeba zajisti řešení průkazů energetické náročnosti budov už ve fázi návrhu budov nebo plánu rekonstrukce. Takto se prohloubí pozitivní dopad průkazu na kvalitu budov.

3. ZOHLEDNĚNÍ SPOTŘEBY PRIMÁRNÍCH ENERGIÍ

Při výpočtu energetické náročnosti budov je dále potřeba vycházet ze správné veličiny, kterou je spotřeba primárních energií (energie vyrobená z neobnovitelných zdrojů). Jen tak se dá určit skutečná zátěž spotřeby na životní prostředí. Tato veličina se relevantně používá zatím pouze v Maďarsku.

4. POSKO POTŘEBUJE AKCENT NA VYŠŠÍ STANDARD

V Polsku je potřeba zajistit obecně vyšší standard norem. „V naší zemi se přechod na vyšší energetické standardy budov bohužel podceňuje. Úřady tomuto tématu věnují minimální pozornost. Teď se hraje vyloženě o to, aby se v Polsku budovy nepropadly do ještě horšího standardu, než nyní jsou," uvedl na setkání Lubomir Duda, přední polský odborník na energickou náročnost budov a člen Polské rady pro šetrné budovy.

Setkávání stavebních asociací, výměna zkušeností a komunikace s vládami Visegrádu bude pokračovat. Klíčová je v tomto případě podpora Visegrádského fondu, který výrazně přispěl na zářijové setkání asociací. Za to patří Visegrádskému fondu poděkování.

(tz)

Slovo ke dni

  • Voda a veselí

    Tvoří až 80 % lidského těla. V její molekule jsou obsaženy dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Podle některých studií uspořádáním molekul dokáže reagovat na emoce. Harmonické uspořádání lze dosáhnout tím, když tuto kapalinu udržujeme v prostředí, kde vládne pohoda, pozitivní lidské emoce bez extrémních výkyvů. K opaku stačí vodu vystavit agresi, hněvu a lítosti či smutku. Je to zjištění, které vede k zamyšlení. Voda je základem procesů v lidském těle. A je-li vystavena každodennímu bohatému přísunu negace, jak na to organismus musí reagovat? A co když bychom naopak naše smysly zušlechťovali přísunem optimismu, radosti a naděje? Jak by se naše těla změnila? Dala by se tak třeba zvrátit některá psychosomatická onemocnění… Možná by se dokázaly aktivovat hluboké procesy obnovy a prodloužila by se průměrná délka dožití ve zdraví… Nebylo...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3