"Nedůsledná implementace evropské direktivy EPBD II, která upravuje energetickou náročnost budov, by měla neblahé důsledky pro domácnosti. Ty by časem musely platit za energii, kterou by při správném nastavení budov vůbec nespotřebovaly," upozornil Boris Zupančič, ředitel České rady pro šetrné budovy, která setkání organizovala. „Účinná implementace EPBD II povede k lepším budovám a vyšší konkurenceschopnosti zdejších stavebních firem," pokračoval Zupančič.
Jednání se zúčastnili zástupci čtyř rad pro šetrné budovy ze zemí Visegrádu. „Zástupci asociací se dohodli, že budou v oblasti energetiky budov společně navrhovat vládám Visegrádu konstruktivní řešení," vysvětluje Boris Zupančič. Na setkání byly identifikovány tyto problematické oblasti:
1. VÝPOČET ENERGETICKÉ NÁROČNOSTI BUDOV JE NEPRŮKAZNÝ
K výpočtu průkazů energetické náročnosti budov je třeba používat jasné metodiky hodnocení, aby se odstranila nejednoznačnost a závislost výsledků výpočtu na libovůli auditorů.
2. PRŮKAZ NEVEDE K LEPŠÍM BUDOVÁM
V Česku a na Slovensku je potřeba zajisti řešení průkazů energetické náročnosti budov už ve fázi návrhu budov nebo plánu rekonstrukce. Takto se prohloubí pozitivní dopad průkazu na kvalitu budov.
3. ZOHLEDNĚNÍ SPOTŘEBY PRIMÁRNÍCH ENERGIÍ
Při výpočtu energetické náročnosti budov je dále potřeba vycházet ze správné veličiny, kterou je spotřeba primárních energií (energie vyrobená z neobnovitelných zdrojů). Jen tak se dá určit skutečná zátěž spotřeby na životní prostředí. Tato veličina se relevantně používá zatím pouze v Maďarsku.
4. POSKO POTŘEBUJE AKCENT NA VYŠŠÍ STANDARD
V Polsku je potřeba zajistit obecně vyšší standard norem. „V naší zemi se přechod na vyšší energetické standardy budov bohužel podceňuje. Úřady tomuto tématu věnují minimální pozornost. Teď se hraje vyloženě o to, aby se v Polsku budovy nepropadly do ještě horšího standardu, než nyní jsou," uvedl na setkání Lubomir Duda, přední polský odborník na energickou náročnost budov a člen Polské rady pro šetrné budovy.
Setkávání stavebních asociací, výměna zkušeností a komunikace s vládami Visegrádu bude pokračovat. Klíčová je v tomto případě podpora Visegrádského fondu, který výrazně přispěl na zářijové setkání asociací. Za to patří Visegrádskému fondu poděkování.
(tz)