"Přijetí memoranda je dobrým krokem k úspěšné implementaci směrnice a k modernizaci českého stavebnictví," řekl Ing. Petr Vogel, předseda představenstva České rady pro šetrné budovy a dodává: „Je důležité, že asociace našly společnou řeč a formulovaly kolektivní stanovisko směrem k veřejnosti a státním orgánům."
Asociace v memorandu upozorňují mimo jiné na skutečnost, že úspornější budovy mohou české společnosti přinést stovky miliard korun. Je ale potřeba přijmout co nejdříve harmonogram, který bude respektovat uplatnění principu nákladově optimálních požadavků.
Dále je nutné zamezit riziku zmaření již vynaložených prostředků pro přípravu investice a tím usnadnit komunikaci požadavků vůči veřejnosti a podnikatelům. Memorandum doporučuje stanovit rozhodné datum uplatnění požadavků tak, aby se vztahovalo k úkonu ze strany investora, ne ze strany správního úřadu.
Asociace v memorandu také apelují na státní správu, aby adekvátně zohlednila potenciál úspor energie v budovách při formulaci všech relevantních národních politik a strategií.
Přechod k energeticky úspornějším budovám je nutné doprovodit informační kampaní pro širokou veřejnost a také důsledným vzděláváním architektů, inženýrů, techniků a realizačních firem. K tomuto je možné využít evropské fondy.
Zmíněná evropská směrnice stanovuje rámec pro zvyšování energetických standardů budov a realizaci úspor energie v tomto sektoru. Členské státy ji musí transponovat do národní legislativy do poloviny roku 2012 a implementovat jednotlivá ustanovení v postupných krocích do konce dekády.
Kompletní memorandum ke stažení:
http://www.czgbc.org/Memorandum.pdf
http://www.czgbc.org/Memorandum.doc
(tz)