Stárnutí regionu a s tím související odchod vystudovaných mladých lidí do jiných regionů považují zástupci Karlovarského i Plzeňského kraje za alarmující trend, kterému je třeba čelit. Řešení pro zastavení odlivu mozků, ale i jak pozitivně ovlivňovat i další ukazatele regionálního ekonomického rozvoje a zaměstnanost se snažili najít na mezinárodní konferenci Euroregio2013, která proběhla tento týden v ISŠTE v Sokolově.
Mezi projekty, které zástupci státní správy a samosprávy z Čech a přeshraničních německých regionů představili, patřil i Working4Talents, který se zaměřuje na využití ověřených metod ze zahraničí v lokálním prostředí, tedy získat a udržet mladé talenty v regionu pro inovativní firmy Karlovarského kraje. Working4Talent (www.w4t.eu) je spolufinancovaný z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím programu Interreg IVC a má za cíl zlepšovat práci s mladými talenty v celé EU. Přehled těch nejlepších nástrojů pro práci s mladými talenty bude dokončen v příštím roce a Karlovarský kraj může některé z nich ihned využít.
„Nedostatek vysoce kvalifikovaných lidí je problémem celé Evropy, nejen našeho regionu. Abychom podpořili návrat studujících a mladých talentovaných lidí do regionů nebo lokalit s vědeckými centry, inspirovali jsme se národními programy jiných zemí i tím, jak se dají využívat regionální finanční programy,“ řekla Ing. Jana Michková z Karlovarské agentury rozvoje podnikání, p. o.
„V jiných krajích například získali grant z různých fondů, nalákali k sobě vědce, kteří svůj výzkum prováděli u nich, což nalákalo pak mladé talenty, jež se chtěli od zkušených kolegů něčemu přiučit a byla by pro ně práce zajímavá. To spustilo pak vznik dalších kvalifikovaných míst a celou řadu dalších pozitivních vlivů na regionální ekonomiku,“ dodala Jana Michková, která bude chtít Karlovarskému kraji představit projekt návratu studentů a podporu vzniku výzkumných center ve firmách co nejdříve.
Rozvoj regionální ekonomiky skrze turismus
Mezi praktickými projekty česko-německé spolupráce, které přispívají k sousedskému setkávání a prezentaci jejich krajů a firem a strategií regionálního rozvoje, ale i koncepce vzdělávání západočeského regionu, pak silně vyčníval EgroNet. Systém funguje již třináct let, stále více podporuje přeshraniční turistiku, což je důležité nejen pro české lázeňské oblasti, a za 150 Kč, resp. 16 EUR je možné cestovat po celém území různými dopravními prostředky, získávat nejrůznější slevy i další výhody.
Očekávaný pozitivní ekonomický vliv železničního koridoru Cheb-Praha
Nedávno zbudovaný železniční koridor, který vede až do Chebu, s sebou nese významný potenciál, kterého například velmi dobře v minulosti využil již ekonomicky silný Plzeňský kraj, a naopak ostatní kraje bez koridoru jsou o něj velmi ochuzeny. Jde například o Královéhradecký či Liberecký kraj. Koridor splňuje nejen nejnáročnější normy pro provoz osobní dopravy (a znamená i provoz moderních a vybavených vlakových souprav), ale i normy nejvyšších traťových tříd pro nákladní dopravu. Již nyní se o provoz koridoru zajímala řada dopravců.
Nový koridor je přínosem tedy pro regionální dopravu, mj. z hlediska zajímavých lázeňských destinací, ale i pro dálkovou přepravu. Předznamenává i provoz vlaků Pendolino již dvakrát denně. Dochází také k podstatnému zkrácení jízdní doby (Cheb-Praha), která se s Pendolinem zkrátila o více než 80 minut a k dalším významným zkrácením doby dojde s modernizací návazných tratí jak v České republice (Plzeň, Beroun), tak na straně Německa. „V budoucnu by mohla být tak trať z Prahy propojena přímo do Norimberku, tak, jak to bývalo za dob první republiky,“ dodává Ing. Vladimír Omelka z Krajského centra osobní dopravy Karlovy Vary, ČD a.s.
Modernizace železničních tratí nese dále potenciál i pro již existující či plánované průmyslové zóny, tím i pro regionální podnikání či nepřímo i zaměstnanost v kraji.
Čtvrtý ročník konference při nesl celou řadu dalších projektů
Meziregionální konferenci EuroRegio 2013 pořádal Karlovarský kraj a Plzeňský kraj ve spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni. Iniciátorem a zakladatelem konference je společnost MIM Consulting s.r.o. Konference byla určena především zástupcům českých a německých firem, starostům, členům městských zastupitelství, úředníkům, zástupcům neziskových organizací, zaměstnancům úřadů práce a také novinářům, odborné veřejnosti či studentům.
O konferenci EuroRegio
Meziregionální konference EuroRegio 2013: Úspěchy i pády regionálního rozvoje 10 let po vstupu ČR do EU navazuje na úspěšné akce pořádané v Plzeňském kraji. Konkrétně na konference Regio2003, EuroRegio2004 a EuroRegio2005. Letos akci pořádá Karlovarský kraj ve spolupráci s Plzeňským krajem, Západočeskou univerzitou v Plzni a společností MIM Consulting s.r.o. Informace o projektu jsou dále k nalezení na oficiálních webových stránkách http://www.openmim.cz/euroregio2013 .
Západočeská univerzita v Plzni (ZČU)
Je jedinou veřejnou vysokoškolskou institucí sídlící v Plzeňském kraji. Univerzita má v současné době devět fakult s více než 60 katedrami a dva vysokoškolské ústavy. Téměř 16 000 studentů si může vybrat ze široké nabídky bakalářských, magisterských a doktorských studijních programů, přičemž samozřejmostí je možnost výběru formy studia v podobě prezenční, kombinované nebo distanční.
Více informací naleznete na http://www.zcu.cz .
Karlovarský kraj
Je proslulý lázeňstvím. Na území kraje se nachází nejen naše nejznámější lázně Karlovy Vary, ale i Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Lázně Kynžvart a Jáchymov.Spolu s léčivými prameny je kraj bohatý i na přírodní minerální vody, z nichž nejznámější je Mattoni. Karlovy Vary kromě toho prosluly ještě bylinným likérem Becherovka a uměním sklářů společnosti Moser. Z kulturní oblasti je to především Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Z dalších přírodních zdrojů jsou nejvýznamnější zásoby hnědého uhlí na Sokolovsku a dále keramické jíly, které se zasloužily o vysoký počet výroben porcelánu téměř po celém území kraje. Na světovém ohlasu našeho kraje se ale největší měrou podílí zásoby minerálních a léčivých vod, které daly vzniknout již výše zmiňovaným lázním.
Více informací na http://www.kr-karlovarsky.cz/samosprava/Stranky/karlov_kraj.aspx .
Plzeňský kraj
Plzeňský kraj patří mezi průměrně ekonomicky rozvinuté kraje v ČR, na tvorbě HDP České republiky se podílí cca 5,5 %. V podílu tvorby HDP na obyvatele zaujímá v porovnání s ostatními kraji páté místo, a to především díky vysoké ekonomické výkonnosti města Plzně, která dle odhadů vytváří téměř dvě třetiny celkového HDP Plzeňského kraje. Mezi nejvýznamnější průmyslová odvětví zastoupená v Plzeňském kraji patří strojírenství, potravinářství, průmysl stavebních hmot a keramiky, výroba a distribuce energií, hutnictví. Společnosti s účastí zahraničního kapitálu představují cca 3,4% podíl na celkovém počtu průmyslových podniků v kraji, tato hodnota dvojnásobně převyšuje celorepublikový průměr.Kraj patří v rámci ČR k oblastem s dlouhodobě nižší mírou nezaměstnanosti, která se pohybuje okolo 6,7 % (k 31. 5. 2013). V 501 obcích zde žije 572 459 obyvatel.
Více informací naleznete prosím na http://www.plzensky-kraj.cz/cs/kategorie/plzensky-kraj
(tz)