Ve čtvrtek 7. února společnost LMC s.r.o. uspořádala seminář pro personalisty na téma zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Na semináři mimo jiné vystoupila i Hana Potměšilová, ředitelka Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP), aby přítomné informovala o důsledcích změn zákona o zaměstnanosti v oblasti práce s postiženými.
Seminář pro personalisty byl zaměřen na změny v oblasti zaměstnávání lidí s postižením, novinky v legislativě a nejlepší příklady z praxe. Na semináři vystoupili odborníci na problematiku zaměstnávání osob se zdravotním postižením a účastníci zde měli možnost konzultovat případy ze své praxe se zástupci NFOZP a Kanceláře veřejného ochránce práv.
„Problematika zaměstnávání lidí s postižením a naplňování příslušných kvót letos vzhledem k legislativním změnám výrazně vystoupí do popředí. Řada firem se touto oblastí již začala intenzivně zabývat, díky čemuž vznikají mnohé inspirativní programy. Většina firem je však teprve na začátku a zatím jim chybí dostatek informací, i proto jsme se rozhodli uspořádat první z řady seminářů na toto téma,“ uvedl Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, provozovatele portálu Prace.cz, který obsahuje speciální sekci s nabídkami práce pro lidi s postižením.
Ředitelka NFOZP Hana Potměšilová svým příspěvkem vysvětlila důsledky změn zákona
o zaměstnanosti v oblasti práce s postiženými, popsala aspekty zaměstnávání OZP a motivační nástroje, proč zaměstnávat osoby se zdravotním postižením. „Problémem jsou především předsudky. Na postižené je často nahlíženo jako na méněcenné. Každá pracovní
pozice je však vhodná pro OZP. Firmy ale místo najímání osob se zdravotním postižením a snahy např. upravit pracovní úvazek raději odvádí vysoké částky do státního rozpočtu, příp. si kupují výrobky z chráněného trhu práce, jen aby splnily zákonnou povinnost,“ řekla k problematice Hana Potměšilová.
„Ani zaměstnanec se zdravotním postižením by svoji diagnózu neměl před zaměstnavatelem tajit. Přinese to výhody nejen jemu samému, ale i daňové výhody pro zaměstnavatele,“ dodala ředitelka NFOZP.
Se zkušenostmi z praxe zaměstnávání lidí s postižením vystoupila Natalie Kafková ze společnosti Siemens. Představila přístup této společnosti ke změně v legislativě ve vztahu k zaměstnávání osob se zdravotním postižením a popsala nástroje komunikační kampaně uvnitř společnosti.
Příklady z praxe uvedl také Martin Vejplacha z ČSOB, který hovořil o náboru osob se zdravotním postižením a představil jednotlivé kroky v komunikační kampani společnosti. Ve svém příspěvku popsal úskalí nástrojů komunikace a uvedl tipy na efektivní řešení.
Za Kancelář veřejného ochránce práv se semináře zúčastnila Jana Kvasnicová, která svůj příspěvek zaměřila na rovný přístup k zaměstnání pro osoby se zdravotním postižením. Účastníkům přiblížila formy diskriminace vymezené Antidiskriminačním zákonem a uvedla příklady, se kterými se lidé na veřejného ochránce práv nejčastěji obracejí. Ve svém příspěvku se věnovala také přípustným formám pozitivní diskriminace, ke kterým mohou firmy v případě zaměstnávání lidí s postižením přistoupit.
(tz)