E.ON Energy Globe Award ČR 2013 se může stejně jako v minulých letech pochlubit velkým zájmem českých kutilů, firem a organizací. Do soutěže, která každoročně odměňuje originální projekty přispívající k ochraně životního prostředí, se přihlásilo celkem 217 projektů.
Z 217 soutěžících vybrala mezinárodní porota 3 nejzajímavější projekty v kategorii Obec, Kutil, Firma a Mládež. Nominované projekty přitom usilují vedle prvenství ve své kategorii také o celkové vítězství v soutěži. Letošní novinkou je kromě nového uspořádání kategorií a možnosti přihlásit i nezrealizované nápady, také možnost hlasovat o nejsympatičtější projekt z 12 nominovaných pomocí SMS či internetu na webových stránkách www.energyglobe.cz. Svůj hlas lze odevzdat jednomu z projektů od 1. srpna až do konce září. Vítězové letošního ročníku E.ON Energy Globe Award ČR budou představeni 7. října 2013 ve Vinohradském divadle v Praze. Záznam programu proběhne 19. října na České televizi.
V letošním 4. kole soutěže E.ON Energy Globe Award ČR byly v jednotlivých kategoriích nominovány tyto projekty:
Kategorie FIRMA
Předkladatel: Renergie s. r. o., název projektu: Optimalizace energetických a materiálových toků mezi bioplynovou stanicí a zemědělskou prvovýrobou.
Projekt je ojedinělým vyváženým propojením výroby energie v bioplynové stanici z biomasy a její spotřeby v jedné lokalitě spolu s navazujícími uzavřenými materiálovými toky. Řešení umožnilo vytvořit nová pracovní místa, soběstačnost ve výrobě elektřiny a tepla a odvod přebytku elektřiny do VN sítě.
Předkladatel: Jiří Marian, název projektu: Snížení energetické náročnosti Hotelu-vinařství Galant.
Projekt je zaměřen na minimalizaci provozních nákladů chytrým využitím přebytku tepla, odpadní vody i skleníkových plynů vznikajících při provozu a výrobě. Skleníkové plyny jsou využívány ve wellnes programu i výrobě vína.
Předkladatel: ČSAD Česká Lípa, a. s., název projektu: Vozový park na CNG.
Firma v rámci projektu pořídila a využívá 59 autobusů se CNG pohonem a zajišťuje s nimi více než ¾ dopravního výkonu v Libereckém kraji. Jde nejen o významnou úsporu provozních nákladů, ale zejména obrovské snížení emisí škodlivých částic a tím zlepšení kvality ovzduší.
Kategorie OBEC
Předkladatel: Obec Kněžice, název projektu: První energeticky nezávislá obec Kněžice ve výrobě tepla a elektrické energie.
Jádrem projektu je bioplynová stanice zpracující většinu místních odpadních surovin na bioplyn, který je přeměněn na elektrickou energii a teplo, přičemž popel z kotelny se využívá jako kvalitní hnojivo. Obec je energeticky soběstačná, zkvalitnilo se ovzduší a projekt dává práci několika obyvatelům Kněžic.
Předkladatel: Obec Dolní Újezd, název projektu: Snížení energetické náročnosti základní školy.
Tříletý projekt díky unikátnímu systému vytápění s využitím obnovitelných zdrojů a plynových tepelných čerpadel pomohl výrazně ušetřit náklady na elektřinu se snížením dopadu na životní prostředí.
Předkladatel: Město Soběslav, název projektu: Záchrana gotického hradu Soběslav.
V rámci projektu došlo ke zrekonstruování hradu, vybudování moderní městské knihovny ve skleněném skeletu s vytvořením vlastního mikroklima. Knihovna je díky použitým technologiím energeticky velmi úsporná a sám projekt získal řadu ocenění za moderní architektonické řešení.
Kategorie KUTIL
Předkladatel: Ing. Jan Řežáb, název projektu: Energeticky aktivní dům Plzeň – Bolevec.
Projekt se zaměřil na kvalitní a pohodlné bydlení s minimální spotřebou energie, kterou si zajišťuje sám a je výstavbou i provozem šetrný k životnímu prostředí. Objekt je vytápěn teplovzdušně a dokáže vyrobit ročně o polovinu více energie, než sám spotřebuje.
Předkladatel: Jiří Pešek, název projektu: Solární slunečník.
Projekt řeší využívání solárních panelů v pozici slunečníků schopných napájet získanou energií domácí elektrospotřebiče. Jedná se o tradiční rozevíratelnou konstrukci slunečníku, kde potah tvoří fotovoltaická fólie zespodu zpevněná textilií. Nápad může najít široké uplatnění nejen u nás, ale zejména v zemích s větší a delší sluneční intenzitou.
Předkladatel: Ing. arch. Martina Příkazská, Brno - Žebětín, název projektu: Vlastní dům architekta s ateliérem.
Architektonicky zajímavý nízkoenergetický dvojdomek zajímavě zasazený pro přírody je současně důmyslným řešením nízkých nákladů na energii díky masivnímu zateplení. Tento projekt získal i cenu v architektonické soutěži.
Předkladatel: Mgr. Radovan Šejvl, název projektu: Energis 24.
Jedná se o spojení tří projektů - tzv. Technologické školky rozvíjející v dětech předškolního a školního věku povědomí o technice a energetice formou hry a řešení úkolů, Technické výchovy v praxi zaměřené na 15 až 16leté zájemce a Virtuální univerzity, sdružující několik desítek studentů se zájmem o techniku a energetiku. Projekt se setkal s velkým ohlasem a jeho výsledky v posilování znalostí jeho účastníků jsou překvapující.
Předkladatel: SŠOS Jihlava, název projektu: Výskyt oxidu uhličitého ve škole.
Projekt v praxi prokázal prospěšnost pravidelného větrání učebních místností a díky průběžným měřením umožnil najít optimální způsob výměny vzduchu pro maximální soustředění studentů. Zařízení pro monitoring škola zakoupila z financí za předchozí ocenění v soutěži E.ON Energy Globe Award.
Předkladatel: České ekologické manažerské centrum (CEMC, )název projektu: Šetřílkovi aneb Hravě šetřím kapsu i přírodu.
Projekt je určen široké veřejnosti s cílem ukázat, jak lze výrazně ušetřit rodinný rozpočet snížením finančních nákladů na běžný provoz domácnosti. Jedná se o hru na bázi vzdělávací aplikace, kterou lze stáhnout na internetu a jejím základem je hospodaření smyšleném čtyřčlenné rodiny na základě využití zajímavých informací o nejrůznějších cestách k úsporám energií a šetrnosti k životnímu prostředí.
Vítěz letošního ročníku soutěže získá kromě finanční odměny 300 000 Kč od energetické společnosti E.ON zajímavé ceny od partnerů soutěže, jako Vaillant Group Czech, s. r. o. nebo Gorenje spol. s r. o. Nejsympatičtější projekt vyhrává 3letou zápůjčku elektromobilu BMW i3 spolu s dobíjecí stanicí od generálního partnera BMW Group ČR.
Bližší informace o soutěži i nominovaných projektech lze získat na www.energyglobe.cz. Svůj hlas o nejsympatičtější projekt může každý odevzdat od 1. srpna do konce září 2013 a vyhrát tak např. elektrokolo či úspornou pračku.
(vg)