INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Celkem 36 projektů si mezi sebou rozdělí dohromady dva miliony korun, které v rámci Menších komunitních grantů věnuje ČSOB a Era. O granty se od září ucházelo celkem 173 projektů. Menší komunitní granty jsou součástí sedmého ročníku programu ČSOB a Era pro podporu regionů.

Do programu se mohly přihlásit nevládní neziskové organizace registrované jako občanská sdružení, nadace a nadační fondy, obecně prospěšné společnosti a účelová zařízení církví, dále příspěvkové organizace, obce a sdružení obcí. Maximální výše finančního příspěvku na jeden úspěšný projekt mohla činit 70 tisíc korun. Uzávěrka projektů byla 4. října. Zatímco Grantový fond ČSOB se zaměřil na projekty zapojující veřejnost do přímé péče o přírodní a kulturní dědictví na místní úrovni, Grantový fond Era se zaměřuje na projekty usilující o utváření aktivních komunit a zapojování občanů do společenského a veřejného života v místě, kde žijí.  

Mezi tři nejúspěšnější kraje patřily Liberecký, Středočeský a Královéhradecký. V Libereckém kraji uspělo v obou grantových fondech sedm projektů, ve Středočeském kraji to bylo šest projektů a v Královéhradeckém celkem pět.

Mezi nejlépe hodnocené projekty se zařadila Obnova starých obecních cest, projekt z Jihočeského kraje, který v rámci Grantového fondu ČSOB získal 64 900 Kč, a projekt z Libereckého kraje Hledá se Marie, který z Grantového fondu Era získal 68 610 Kč.

Projekt Obnovy starých obecních cest reagoval na velmi špatnou prostupnost krajiny v regionu Nadějkovska, která byla způsobena scelováním pozemků během socialistické kolektivizace a vlivem zahrazování rozsáhlých ploch pro intenzivní pastvu skotem. Okrašlovací spolek pro Nadějkov a okolí prostřednictvím projektu naplní poptávku místní veřejnosti po možnosti lepšího a snazšího pohybu v přírodě. Dojde k navrácení tradičních pěších spojnic, na něž dodnes vzpomíná starší generace. Místní obyvatelé budou přímo zapojeni do fyzické práce na obnově cesty (odstranění vyvrácených stromů, prořezání cesty, vyrovnání a zpevnění terénu, výsadba starých ovocných dřevin).

V projektu Hledá se Marie Spolek pro volný čas Novovesan hodlá obnovit tradici umístění sošky této patronky ve výklenku kostela v Nové Vsi nad Nisou. Sochu, která byla zničena po druhé světové válce, nahradí nová, vyrobená místními frekventantkami keramického kurzu. Ty pod vedením zkušené lektorky vymodelují podle návrhů vybraných občany nové sochy v původní velikosti. Obyvatelé obce zároveň vlastními silami postaví pec na dřevo, v níž účastnice kurzu následně sochy podle tradičních postupů vypálí. Samotný výpal, který je divácky atraktivní, bude spojen se společenskou akcí. Návštěvníci si budou moci prohlédnout složitost a pracnost celého postupu a něco si sami vyrobit. Při příležitosti Novoveské zářijové pouti budou sošky slavnostně vystaveny v místním kostele a obyvatelé sami zvolí tu, která jej bude zdobit další desítky let. O kulturní program na slavnosti se postará dětský pěvecký soubor Novovesánek a rozdávat se budou perníčky, které děti ozdobí motivy Panenky Marie.

Odborným garantem programu ČSOB a Era pro podporu regionů je Nadace VIA.

Více informací o Menších komunitních grantech a celém programu ČSOB a Era pro podporu regionů je k dispozici na webových stránkách www.csob.cz, www.erasvet.cz a www.nadacevia.cz.

(tz)

Slovo ke dni

  • Voda a veselí

    Tvoří až 80 % lidského těla. V její molekule jsou obsaženy dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Podle některých studií uspořádáním molekul dokáže reagovat na emoce. Harmonické uspořádání lze dosáhnout tím, když tuto kapalinu udržujeme v prostředí, kde vládne pohoda, pozitivní lidské emoce bez extrémních výkyvů. K opaku stačí vodu vystavit agresi, hněvu a lítosti či smutku. Je to zjištění, které vede k zamyšlení. Voda je základem procesů v lidském těle. A je-li vystavena každodennímu bohatému přísunu negace, jak na to organismus musí reagovat? A co když bychom naopak naše smysly zušlechťovali přísunem optimismu, radosti a naděje? Jak by se naše těla změnila? Dala by se tak třeba zvrátit některá psychosomatická onemocnění… Možná by se dokázaly aktivovat hluboké procesy obnovy a prodloužila by se průměrná délka dožití ve zdraví… Nebylo...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Červenec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3