Ústecká komunitní nadace a fond Energie pomáhá založený společností CENTRPOL ENERGY věnují v letošním roce dalších 200.000 korun na neziskové projekty, které posilují sounáležitost lidí s regionem v severních Čechách. O podporu až 50.000 korun na jeden projekt mohou žádat nevládní neziskové organizace, veřejné vysoké školy nebo příspěvkové organizace obcí a měst až do 27. března 2014.
Program s názvem „Lidé a místo – posilování vztahu k místu“ má za cíl přispět k posilování sounáležitosti a vztahu lidí k místu, kde žijí a k jeho oživení aktivním zapojením místních obyvatel. „Uchování kontinuity a historické paměti je to, co náš region dlouhodobě postrádá. Pomocí podpory tohoto programu chceme alespoň do určité míry přispět k větší sounáležitosti lidí s místem, ve kterém žijí," zdůvodnil založení fondu Energie pomáhá a zapojení do programu obchodní ředitel a člen představenstva CENTROPOL ENERGY Lukáš Pokrupa.
Téma chybějící sounáležitosti s regionem vzešlo jako jedno ze stěžejních z rozsáhlého průzkumu Ústecké komunitní nadace "100 problémů - 100 příležitostí pro ústecký region", ve kterém odpovídalo na 100 místních osobností. "Potřeba sounáležitosti s místem, ve kterém žijeme a její posilování, bylo v průzkumu jedním z nejvíce zmiňovaných problémů našeho regionu," dodala Kateřina Valešová z Ústecké komunitní nadace.
Zájemci o podporu z okresů Děčín, Litoměřice, Teplice a Ústí nad Labem mohou až do 27. března 2014 předkládat projekty ve třech oblastech podpory. Prvním je téma "Moje obec, můj kraj, můj domov", které má přispět k hledání a vytváření pocitu sounáležitosti a patriotismu ve vykořeněném regionu a zvýšit jeho image. Téma "Tady to žije" je zaměřené na vytváření míst a zázemí k setkávání občanů a společnému trávení času, ale také na zvelebování, zkrášlování a oživování míst, vytváření příjemné atmosféry center měst. Podpora je také směřována do zdravého životního stylu, sportovního vyžití veřejnosti, ale i na nekomerční a alternativní kulturu. Poslední téma "Naše obec – naše věc" je zaměřeno na podporu společných projektů veřejné správy a občanského sektoru.
Podpořené projekty z vyhlášeného programu budou zveřejněny nejpozději do 9. června 2014. Realizace projektů musí proběhnout od 1. července 2014 do 30. června 2015. Více informací, včetně přihlášek a podrobných pravidel je možné získat na www.komunitninadace.cz nebo na www.energie-pomaha.cz
O Ústecké komunitní nadaci
Ústecká komunitní nadace je první českou komunitní nadací, jejíž počátky sahají do roku 1993 a jedinou otevřeně grantující nadací pro okresy Děčín, Litoměřice, Louny, Teplice a Ústí nad Labem. Komunitní nadace, jako nevládní nezisková organizace, za dobu své činnosti podpořila přes 1 300 projektů v celkové výši přes 38 mil. Kč a vytvořila nadační jmění ve výši 47 mil. Kč.
Při své práci klade důraz na maximální profesionalitu a transparentnost – každoročně prochází nezávislým auditem, je signatářem Etického kodexu nadací, je zakládajícím členem Fóra dárců (asociace českých nadací) a Transatlantické sítě komunitních nadací, a dlouhodobě byla podporována jednou z nejvýznamnějších nadací z USA Ch.S. Mott Foundation.
O fondu Energie pomáhá
Projekt Energie pomáhá založila v roce 2012 společnostCENTROPOL ENERGY, významný dodavatel zemního plynu a elektřiny ve spolupráci s prestižníÚsteckou komunitní nadací.Cílem projektu je podpora sounáležitosti lidí s místem, ve kterém žijí. Projekt se snaží podpořit neziskové aktivity lidí či sdružení směřující k obnově drobných památek, turistických cílů, zajímavých míst apod.
(tz)