INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

Aktuální téma evropské směrnice o nefinančním reportingu velkých firem bylo ústředním bodem prvního jednání zástupců klíčových ministerstev, nejvýznamnějších tuzemských podniků a podnikatelských komor.

Setkání „CSR Vize: Byznys a stát“ s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, na jehož půdě se jednání uskutečnilo, iniciovala a spoluorganizovala nevládní platforma Byznys pro společnost, největší tuzemská organizace pro podporu a rozvoj trvale udržitelného podnikání (corporate social responsibility – CSR).

Diskuze vedoucích manažerů a vrcholných zástupců státu byla první takovou veřejnou debatou zainteresovaných stran k nové směrnici, která v budoucnu upraví povinnost firem reportovat ročně, kromě finančních výsledků, rovněž například aktivity v ochraně životního prostředí, kroky na podporu rovných a férových podmínek pro zaměstnance či odpovědnost vůči komunitě, v níž podnikají. Společnost KPMG na akci zároveň představila prováděcí  analýzu hlavních bodů chystané změny, kterou si u ní zadal Byznys pro společnost.

Zástupci Ministerstva financí ČR, které má transpozici směrnice na starosti, pak popsali proces, jímž nařízení v České republice vstoupí v platnost. Nejzazším termínem pro zavedení do českého práva je 6. prosinec 2016, přičemž povinnost reportingu se v první vlně bude týkat největších společností nad 500 zaměstnanců, především firem kotovaných na burze nebo spadajících do skupiny tzv. veřejného zájmu. V ČR podle informací Ministerstva financí půjde o přibližně třicet subjektů – například bank či pojišťoven.

Jak během jednání upozornili ředitelé a ředitelky členských firem Byznys pro společnost, ale rovněž zástupci Svazu průmyslu a dopravy či Unie zaměstnavatelských svazů, řada konkrétních detailů ke směrnici zatím není známa či je popsána jen obecně. K vyjasnění základních parametrů přitom podle Ministerstva financí dojde až v průběhu roku 2016, tedy v době, kdy již norma bude před schválením a měla by začít platit.

Všechny strany se rovněž na schůzce shodly na tom, že konečná podoba nařízení by měla respektovat principy dobrovolných závazků, reportingu a individuálních potřeb daného byznysu, s nimiž odpovědné firmy své programy CSR již nyní rozvíjejí a neměla by společnosti zatěžovat dalšími byrokratickými povinnostmi, které by byly neúměrně časově náročné i nákladné.

„Klíčem k rozvoji odpovědných aktivit a k formulaci strategických priorit ČR je dlouhodobý dialog mezi firmami a státem, oboustranná a pravidelná výměna informací a využívání výsledků dialogu v praxi. Vytváříme proto prostor pro pravidelnou komunikaci v oblasti CSR mezi firmami a státem,“ shrnula záměr jednání Pavlína Kalousová, předsedkyně Byznys pro společnost, které se jako národní partner CSR Europe aktivně zapojuje do komunikace na téma CSR s Evropskou komisí.

Platforma plánuje v průběhu roku 2015 další setkání, na nichž by zástupci a zástupkyně byznysu, úřadů a institucí společně diskutovali nejen detaily finální podoby nefinančního reportingu, ale rovněž společně formulovali klíčové body dlouhodobé vize rozvoje CSR v České republice.  

Firmy, které se účastnily CSR setkání Byznys a stát:

ČSOB, ČMSS, E.ON, IBM, KPMG, Microsoft, Plzeňský Prazdroj, PwC, Siemens, Škoda Auto, Skupina ČEZ, Tesco Stores

Instituce, které se účastnily CSR setkání Byznys a stát:

Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo financí, Česká bankovní asociace, Svaz průmyslu a dopravy, Unie zaměstnavatelských svazů, Rada kvality.

(tz)

 

Slovo ke dni

  • Úžasná tiskovka Grady

    Byl to mimořádný zážitek. Nakladatelský dům Grada uspořádal 11. září v Praze tiskovou konferenci, na níž představil, jaké zajímavé tituly do konce tohoto roku vydá. Na tom by nebylo nic neobvyklého. Vystupující aktéři včetně několika autorů byli rychlí, dynamičtí a časově úsporní. Přesto dokázali sdělit vše, co bylo v plánu. Za hodinu čistého času jsme se dověděli spousty informací nabitých emocemi, vtipem i zaujetím pro věc. Bylo to velmi poutavé divadlo, nikdo neusínal a všichni jsme hořeli zvědavostí. Co mne ještě zaujalo, bylo oblečení přítomných odbornic. Osobnosti, o nichž by si leckdo myslel, že jsou to introverti a knihomolové neznající nic víc než písmenka na papíru, byly oděny s šarmem, vkusem a nápaditostí. Takže to celé dění byla tak trochu i módní přehlídka. Což vůbec neškodilo. Ženskému osazenstvu Grady to totiž náramně...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Listopad 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3