V Káthmandú v minulém týdnu přistálo letadlo s humanitární pomocí, kterou pro své nepálské kolegy spontánně shromáždili zaměstnanci logistické společnosti DB Schenker. Ničivé zemětřesení, jež na konci dubna zasáhlo Nepál, si podle odhadů vyžádalo více než sedm tisíc lidských životů, další tisíce lidí utrpěly zranění. Přírodní živel napáchal katastrofické škody na budovách, ale také na infrastruktuře.
Týdenní finanční a materiální sbírka pro Nepál, kterou iniciovali zaměstnanci DB Schenker za podpory vedení společnosti, probíhala ve všech pobočkách v České republice. „O potřebném materiálu jsme se informovali u humanitárních organizací a také přímo u našich kolegů v Nepálu, kteří jsou hlavními příjemci této pomoci,“ uvedl k charitativní iniciativě Jan Rákosník z oddělení speciálních přeprav v DB Schenker.
Prostřednictvím sbírky se pracovníkům DB Schenker podařilo shromáždit devět krabic s humanitární pomocí zahrnující například energeticky výživné potraviny, deky, plachty, masky a pracovní rukavice, pláštěnky, gumové holínky či kbelíky. Za finanční dary v celkové výši 22 tisíc korun pak byly zakoupeny stany, karimatky, spací pytle či solární svítilny.
Celkem 12 krabic o hmotnosti 250 kg s potravinami, provizorními přístřešími a materiálem nezbytným pro odklízení škod napáchaných zemětřesením míří do nepálského hlavního města Káthmandú. „Jako přepravní společnost jsme samozřejmě leteckou přepravu humanitární pomoci do Nepálu zajistili zdarma,“ dodal Martin Bacílek, Brand Manager DB Schenker.
Otřesy o síle 7,8 stupně Richterovy škály zasáhly Nepál a v menší míře
i sousední země 25. dubna letošního roku. Pro zemi pod pohořím Himálaj
se jedná o nejtragičtější přírodní katastrofu od roku 1934. Zemětřesní postihlo osm milionů z celkových 28 milionů obyvatel země a Nepál se bude s jeho následky vypořádávat mnoho let.
Ničivý živel, který za sebou zanechal tisíce mrtvých a zraněných, také připravil mnoho lidí o střechu nad hlavou, proměnil budovy škol, nemocnic a dalších institucí v sutiny a nevratně zdevastoval značné množství starobylých památek a turistických atrakcí. Mezi oběťmi katastrofy jsou také téměř dvě desítky horolezců, které zasypala lavina vyvolaná otřesy země, když se snažili zdolat nejvyšší horu světa Mt. Everest.
(tz)