Že nejlepší investice je do vzdělání, věděly už naše babičky. Ale možná Vás překvapí, že taková investice může mít v případě Vaší firmy návratnost až 1760 procent. Že to nemůže být možné? Tak přesně pro Vás připravil Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) celou řadu možností, jak si doplnit znalosti v této oblasti.
„České firmy se obecně zaměstnávání lidí s nějakým handicapem bojí, a to je pro ně obrovská škoda, protože se připravují o možnost získat loajální a spolehlivé zaměstnance,” odkazuje Hana Potměšilová, ředitelka NFOZP, na přetrvávající předsudek v obrazu invalidy jako vozíčkáře s kombinovaným postižením nebo slepého ladiče pian. „Díky pokroku medicíny ale dnes dokážeme celou řadu nemocí lépe a efektivně zaléčit a tím i pacientům radikálně zvedat kvalitu života i možnost společenského uplatnění,” vysvětluje a hned dodává typické příklady chorob, které už dnes ‘tolik nepřitěžují’ jako Crohnova nemoc, lupénka či roztroušená skleróza.
Mezi OZP hledajícími uplatnění tak již dávno nepřevládají absolventi speciálních škol, ale velmi podstatnou část tvoří i vysokoškoláci a další odborníci. Tedy pracovníci, jejichž schopnosti mohou firmám přinést mnohem víc než ‘jen’ ušetřených 176 tisíc korun za nevyčerpané náhradní plnění. „Pokud ale na něčem ztroskotávají, je to zejména obecná neznalost pravidel zaměstnávání OZP ze strany personalistů a firem. Proto jsme připravili celou sérii školení, které firmám chceme nabízet v ‘na míru šitých’ balíčcích,” říká Hana Potměšilová. Kompletní ‘menu’ je možné prostudovat na webových stránkách NFOZP a obsahuje nejen například situační analýzy, audit pracovních pozic vhodných pro OZP či podporu při náboru zaměstnanců se zdravotním postižením ale i kurzy správné komunikace s OZP kolegy či zákazníky. Mezi další služby, které může nadační fond nabídnout, patří pracovně právní poradenství v oblasti legislativy a praxe zaměstnávání OZP, kurzy pro personalisty a manažery nebo zprostředkování stáže studentů se ZP.
„Podle aktuálních statistik, které máme k dispozici, více než deset procent ze všech nezaměstnaných jsou osoby se statutem OZP, a mezi nimi je výrazná většina těch, kteří práci nemohou najít právě proto, že lidé nevědí, jak s nimi spolupracovat. A to je něco, co chceme změnit,” uzavírá Hana Potměšilová.
Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením vznikl v roce 2007 v reakci na tíživou situaci postižených při vstupu na trh práce. Je jedinou neziskovou organizací, zaměřenou na zaměstnávání osob se zdravotním postižením (OZP), která chápe komplexitu překážek. Cíleně se tak věnuje nejen aktivnímu vytváření pracovních míst pro OZP, ale i osvětě a vzdělávání personalistů i vedení firem, které postižené zaměstnávají nebo se na to teprve chystají. Součástí činnosti je i aktivní lobbing, vedoucí k pozitivním změnám v legislativě, a různorodé osvětové projekty pro zaměstnavatele i veřejnost.
Informace o všech projektech, minulých i chystaných, vždy naleznete na internetových stránkách fondu: www.nfozp.cz.
(tz)