Nejnovější zpráva PwC porovnává zaměstnávání starších pracovníků ve 34 zemích OECD. Vrcholu tabulky dosahuje Island, následovaný Novým Zélandem, Švédskem, Izraelem a Norskem. Nejrychleji se situace zlepšuje
v Číně, naopak největší zhoršení zaznamenaly Řecko a Turecko. Česko skončilo na 21. místě, což je nejlepší výsledek ze středoevropských zemí. Oproti stavu před deseti lety si polepšila o dvě příčky.
„Naše studie ukázala, že by země mohly do svých státních pokladen přisypat miliardy dolarů, pokud budou plně využívat potenciálu svých starších pracovníků. Vlády jednotlivých zemí by měly zvážit další reformy penzijních systémů, které by podpořily pozdější odchody do důchodu, dále pak zavedení pracovních pobídek pro starší zaměstnance. Ti by tak mohli v zaměstnání zůstat déle nebo se do něj vrátit. Zlepšit zaměstnatelnost starších pracovníků by také pomohlo zavedení nových vzdělávacích programů. Speciálně by se měly vlády věnovat starším ženám, které mají situaci ještě o něco těžší než muži,“ řekl Daniel Soukup, odborník na řízení lidských zdrojů PwC ČR.
„Vzhledem ke stárnoucí populaci v celém rozvinutém světě je pro jednotlivé země zcela zásadní, aby se naučily využívat potenciálu starších pracovníků k podpoře ekonomiky a zároveň ulevily státnímu penzijnímu systému. Náš nový Golden Age Index identifikoval státy, které bychom v tomto snažení měli následovat. Jsou jimi skandinávské země, Nový Zéland a Izrael,“ sdělil John Hawksworth, hlavní ekonom PwC a spoluautor reportu. Soukromé společnosti by podle PwC měly začít více využívat zkušeností a dovedností starších pracovníků, díky kterým by mohly dosáhnout konkurenční výhody v době, kdy průměrný věk spotřebitelů narůstá. Zároveň by měly přizpůsobit své tréninkové programy starším osobám a neukončovat jejich rozvoj s dosaženou padesátkou. Stárnoucí pracovní síle by firmy měly taktéž přizpůsobit odměňovací systémy ve smyslu rovnováhy mezi mzdou a benefity zaměřenými na zdraví. „Demografická křivka je neúprosná i v České republice. Podpora starších zaměstnanců brzy nebude otázkou jen kultury či společenské odpovědnosti firmy, ale nutností. Nepůjde poskládat týmy pouze z mladých, jak by si stále některé firmy přály, protože jich na trhu práce nebude tolik. Firmy, které se včas naučí pracovat s diverzitou a různými schopnostmi, znalostmi a dovednostmi svých lidí, získají konkurenční výhodu. Starší lidé totiž budou zároveň i významnou skupinou zákazníků,“ upozornil Daniel Soukup.
(tz)