Blíží se uzávěrka přihlášek do akceleračního programu Social Impact Award (SIA) pro studenty, kteří mají chuť a nápady, jak pomáhat a podnikat zároveň. V minulých letech uspěl například městský bikesharing Rekola, mobilní rozhraní pro seniory Koala Phone nebo cestovka pro bezdomovce Pragulic. Kdo získá odbornou podporu v podobě nejlepších mentorů, workshopů a 2 000 EUR letos? Na přihlášení zbývá už jen několik dní, uzávěrka je 30. dubna.
Všechny zmíněné projekty do SIA přinesli vysokoškolští studenti ve formě nápadu. Po absolvování akceleračního programu se z prvotní myšlenky staly fungující počiny, dnes již často neziskovky nebo sociální podniky. Do programu jsme vstoupili jako vývojáři s nehotovým produktem a o obchodním světě jsme toho moc nevěděli. Díky SIA jsme se dozvěděli, jak produkt odrizikovat, vytvořili jsme obchodní plán a získali první zákazníky,“ říká královéhradecký sociální podnikatel Josef Slavíček, který společně se svým bratrem Tomášem vymyslel aplikaci Koala Phone pro seniory.
Každý ze studentských týmů, který se do programu dostane, získá odbornou stáž v hodnotě 160 000 Kč. Prostřednictvím workshopů zaměřených na finance, sales a marketing se účastníci programu dozvědí, jak uspět na trhu a být finančně soběstační. Během letních prázdnin jim budou k dispozici nejlepší mentoři a konzultanti v České republice, které do programu pro bono poskytují PwC ČR, Česká spořitelna a Impact Hub Praha. Na konci čeká tři nejlepší z nich finanční odměna 2 000 Eur, pracovní zázemí v síti Impact Hub, poukaz na tiskové služby od Copy General a cesta do Vídně, kde se setkají s oceněnými z celé Evropy.
„Vykoukli jsme z českého rybníčku a zjistili, že projekt může být zajímavý také za hranicemi,“ hovoří o mezinárodním rozměru programu Vítek Ježek, spoluzakladatel sociálního podniku Rekola, který prošel SIA v roce 2014. Letošní novinkou, kterou účastníci SIA získají, je workshop s Petrem Ludwigem z GrowJOB Institute a workshop od DOBRO. Zoot na téma odpovědného merchandisingu.
„Ukazujeme mladým lidem další cestu, kterou se mohou vydat, když se rozhodují o své pracovní kariéře. Jejich první kroky nemusejí směřovat do zaměstnání, které nepřináší ani radost ani užitek. Podnikaví studenti mohou spojit tři věci do jedné: dělat, co je baví, pomáhat společnosti a zaměstnávat sami sebe,“ vysvětluje zaměření akceleračního programu jeho iniciátor v ČR a spoluzakladatel Impact Hubu v České republice Petr Vítek.
Soutěžní týmy se do Social Imapct Award mohou hlásit online do 30. dubna na www.socialimpactaward.cz