V letošním roce rozjelo či vylepšilo svůj byznys osm sociálních start-upů, a to díky grantu Nadace Via a skupiny UniCredit v rámci programu Lepší byznys. Tyto granty dosáhly výše až 340 tisíc korun a podniky je investovaly do svého rozvoje.
Nejúspěšnějším projektem druhého ročníku programu se stal projekt Dobroty s příběhem, který ve středočeské Davli vyrábí nakládané sýry a další pochutiny – a zaměstnává převážně lidi s mentálním postižením. Odborná komise nominovala tento projekt na vítěze ocenění Nejlepšího byznys plánu za největší pokrok, kterého v rámci programu dosáhl.
Oceněn byl také podnik Metráž, který vybrali zaměstnanci partnera projektu, UniCredit Bank, v soutěži Your Choice Your Project Award organizované UniCredit Foundation. Oba oceněné podniky získaly odměnu v celkové výši 130 000 Kč.
„Díky programu Lepší byznys máme do budoucna mnohem větší šanci, že si na sebe dokážeme vydělat a že náš byznys bude udržitelný,“ shrnuje Kristýna Ciprová z projektu Metráž, který dává práci ženám bez domova. Ty v Metráži vyrábějí šperky a designové předměty.
Podpořené podniky v rámci programu Lepší byznys obdržely finanční podporu v celkové výši 1 741 500 Kč. Získaly i další, nefinanční podporu. Jejich zakladatelé se zúčastnili seminářů, na kterých se dozvěděli, jak lépe řídit organizaci, jak zlepšit svůj byznys model nebo jak svůj projekt zpropagovat.
V rámci programu se uskutečnilo 6 takovýchto workshopů, během kterých sociální podnikatelé získali celkem 33 hodin tréninku. K jejich rozvoji pomohlo také 8 odborných konzultantů a 20 dalších expertů, kteří poskytli podnikatelům celkem 340 hodin práce.
Sociální podniky v programu Lepší byznys dosáhly díky nabízení pracovních míst a využívání příležitostí generující příjmy důležitých výsledků v sociální i ekonomické oblasti. Po dobu trvání programu se počet znevýhodněných zaměstnanců podpořených sociálních podniků zvýšil o 20 % na celkem 69, nárůst obratu činil 22 % a zvýšil se také počet jejich zákazníků, a to o necelých 10 %.
Mezi další podpořené projekty patří například třebíčská pekárna Vrátka, kde pracují lidi s hendikepem. Anebo minipivovar v Chříči, který zaměstnává lidi s postižením. „Podpořili jsme podniky, které zaměstnávají lidi znevýhodněné na pracovním trhu a zároveň rozvíjejí komunitu v místě, kde působí,“ říká projektový manažer Nadace Via Ondřej Šindelář.
Program podporují UniCredit Foundation a UniCredit Bank, které rozvoj sociálního podnikání podporují i v řadě dalších evropských zemí.
„Prádelna zaměstnávající neslyšící, bezlepková manufaktura nebo pražírna kávy fungující díky hendikepovaným. Tyto a další skvělé projekty jsme i letos hrdě ve spolupráci s nadací UniCredit podpořili. V naší bance si ceníme přístupu lidí, kteří se nebojí společnost obohatit o nové nápady. Inovace posouvají všechny z nás neustále vpřed. Jsme rádi, že jako jeden z předních inovátorů bankovního trhu k tomu můžeme přispět i mimo svět financí,“ vysvětluje Petr Plocek, tiskový mluvčí UniCredit Bank.
„Každým rokem se zvyšuje počet sociálních start-upů. A UniCredit Foundation k tomu i letos v mnoha zemích přispěla. Kromě finančních prostředků sdílíme s našimi sociálními podnikateli i naše manažerské zkušenosti, které jsou při rozvoji jakéhokoliv typu podnikání to nejcennější. Jsme rádi, že se nám tento trend daří držet i v programu Lepší Byznys, kde jsme i letos podpořili řadu skvělých podnikatelských příběhů,“ říká Maurizio Carrara, předseda UniCredit Foundation.
Počet sociálních podniků v Česku v posledních letech prudce roste. Organizace P3 - People, Planet, Profit, která sdružuje české sociální podniky, registruje v současnosti ve své databázi 230 podniků. Organizace odhaduje, že reálné číslo je ještě o něco vyšší. Podle ředitelky organizace Petry Francové jejich počet zřejmě přesahuje 300.
Níže najdete popis všech osmi projektů, každý z nich má svůj zajímavý příběh. Pokud vás některý z nich zaujal a chtěli byste jej zpracovat, ozvěte se nám. Předáme vám potřebné kontakty a další informace.
Příběh první: Metráž dává práci ženám bez domova
Praha
Bez práce – a tedy peněz – ženy bez domova nemohou vykročit do nového života. Proto jim sociální podnik Metráž nabízí zaměstnání. Vyrábějí krásné módní a designérské kolekce.
Podpora z grantu umožnila rozšíření prodeje i vyšší počet zapojených žen bez domova.
Divadelní společnost K4, z.s. – projekt Metráž – byl udělen grant 340 000 Kč.
Příběh druhý: Pekárna, kde pracují hendikepovaní
Třebíč
V Třebíči funguje jeden z nejambicióznějších sociálních podniků v Česku. V současné době funguje v rámci sdružení Vrátka osm různých provozoven – obchody, dílny a také pekárna.
Prostředky z grantu Lepšího byznysu sdružení použilo na opravu prostor pro novou pekárnu.
Vrátka, z.s. – byl udělen grant 332 560 Kč.
Příběh třetí: Malá prádelna, ve které pracují neslyšící
Dobřichovice, střední Čechy
Provoz menší prádelny, kde se pere, žehlí a mandluje, je ideální pro neslyšící a osoby s poruchami sluchu, kteří se na běžném trhu práce uchytí jen těžko. Na tomto principu funguje od roku 2013 podnik Zelený ostrov v Dobřichovicích nedaleko Prahy.
Za grantové peníze v Dobřichovicích koupili nový mandl a žehlicí systém.
Zelený ostrov s.r.o. – byl udělen grant 70 000 Kč.
Příběh čtvrtý: Pražírna kávy, která zaměstnává lidi s postižením
Kostelec nad Labem, střední Čechy
Družstvo funguje dva roky a za tu dobu se jim podařilo vybudovat pražírnu kávy. Tým tvoří zdravotně a mentálně hendikepovaní zaměstnanci.
Peníze z grantu družstvo využilo k propagaci a dalšímu zapojení pracovníků s postižením do provozu.
Fair & Bio, družstvo – byl udělen grant 170 000 Kč.
Příběh pátý: Na hradě zaměstnávají lidi, kteří roky neměli práci
Hrad Hartenberg, Sokolovsko
Dlouhodobě nezaměstnaní, lidé, kteří mají problémy s alkoholem či drogami, lidé s kriminální minulostí. Jinde by práci nesehnali, ale sociální podnik hradu Hartenberg si vybírá právě takové lidi. Snaží se je naučit řemeslům a vrátit do pracovního života.
Peníze z grantu na hradě použili k dalšímu rozvoji podniku, aby mohli zaměstnat další lidi.
Hartenberg o.s. – byl udělen grant 313 940 Kč.
Příběh šestý: Bezlepková manufaktura
Milovice, střední Čechy
Restaurace a pekárna Férovka zaměstnává maminky po mateřské dovolené a další lidi, kteří obtížně shánějí práci. Teď se rozhodli rozjet vlastní bezlepkovou manufakturu, protože v okolí dvaceti kilometrů nic takového není. Přitom poptávka po bezlepkových produktech tu je.
Peníze z grantu investovali v Milovicích do rozjezdu nové podnikatelské aktivity a nákupu pece.
První Férová, o.p.s. – byl udělen grant 200 000 Kč.
Příběh sedmý: Pivovar, kde pracují lidé s postižením
Chříč, Plzeňsko
Na minipivovaru v Chříči je mimořádné to, že zaměstnává lidi s postižením. Jeho provozovatelé také rozvíjejí a podporují komunitní a kulturní život v obci.
Za peníze z grantu podnik nakoupil dva ležácké tanky.
Pivovar Chříč, s.r.o. – byl udělen grant 315 000 Kč.
Příběh osmý: Dobroty s příběhem
Davle, střední Čechy
Vyrábějí nakládané speciality – sýry, zeleninu nebo třeba utopence. Zaměstnávají především lidi se zdravotním postižením. Sociální podnik Dobroty s příběhem spustil po několika letech příprav svoji potravinářskou výrobu.
Portus – Projekt Nezískal finanční podporu. Podpořili jsme jej pouze formou vzdělávání.
Nadace Via
Podporuje, provází a propojuje aktivní lidi, kteří mění své okolí k lepšímu.Její vizí je společnost, kde většina lidí jedná svobodně a odvážně, přijímá odpovědnost za sebe a za své okolí a kde je darování běžnou součástí života. Nadace tuto svou vizi naplňuje prací v oblastech rozvoje komunitního života a filantropie v Česku.
UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia
UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia patří v České republice a na Slovensku mezi přední finanční instituce a poskytuje širokou škálu kvalitních produktů a služeb pro retailové a privátní klienty včetně malých a středních firem a velkých korporací. Je jednou z nejsilnějších bank na trhu v oblasti projektového, strukturovaného a syndikovaného financování. Mimořádně silnou pozici si banka rovněž vybudovala v oblasti akvizičního financování a také se řadí na první příčku ve financování komerčních nemovitostí.
UniCredit Foundation je firemní nadace založená v roku 2003 s cílem přispívat na rozvoj solidarity a filantropie v komunitách a geografických oblastech, kde je přítomna skupina UniCredit (17 zemí v Evropě a střední Asií). Prostřednictvím poskytování finančních prostředků a manažerských znalostí podporuje nadace UniCredit Foundation projekty se širokým společenským dopadem a také aktivity realizované místními neziskovými organizacemi. Implementace projektů umožňuje zaměstnancům přispět v rámci kulturní inkluze banky. Za posledních 10 let implementovala nadace více než 400 projektů a iniciativ v celkové hodnotě přesahující 100 mil. euro investovaných lokálně. (www.unicreditfoundation.org)
(tz)