Na zvýšenou poptávku po produktech šetrných k životnímu prostředí zareagovala energetická skupiny innogy nabídkou zelené elektřiny. Od 1. července proto zákazníkům umožní odebírat energii vyrobenou výhradně z obnovitelných zdrojů, navíc bez jakéhokoli cenového navýšení.
„Celospolečenským trendem je posun k zodpovědnějšímu a šetrnějšímu chování a s tím roste i poptávka po eko produktech a službách. Jen za poslední tři měsíce jsme zaznamenali od našich zákazníků více než 450 dotazů na možnost odběru zelené energie. Náš nový zelený produkt je jen logickým doplněním našeho portfolia v této oblasti, ve které už nabízíme instalaci fotovoltaických elektráren, řešení pro elektromobilitu nebo bezemisní BioCNG,“ uvedl David Konvalina, ředitel innogy pro maloobchod a marketing, a dodal: „Elektřinu vyrobenou výhradně z obnovitelných zdrojů budeme nabízet v rámci našeho nejoblíbenějšího produktu Optimal.“
Každý nový zákazník, který si po 1. červenci sjedná u innogy produkt Optimal, bude provozovat svou domácnost a veškeré elektrospotřebiče v ní na zelenou elektřinu, a tedy s minimálním dopadem na životní prostředí. Jako potvrzení obdrží ke smlouvě certifikát s garancí výroby z obnovitelných zdrojů. Přehled celkového palivového mixu zelené elektřiny pak zákazníci naleznou na faktuře. Za zelenou elektřinu zákazníci nezaplatí ani o korunu navíc, naopak jim v rámci produktu Optimal zůstává garance každoročního poklesu ceny a finanční odměna 1500 korun.
Zelená elektřina se získává výhradně z obnovitelných zdrojů, které budou mít do budoucna stále větší podíl v energetickém mixu. Řadí se mezi ně větrná, vodní nebo sluneční energie, biomasa či bioplyn. innogy vykupuje převážně bioplynové zdroje, které jsou považovány za velmi stabilní.
„Nákupem zelené elektřiny zákazníci zvyšují poptávku a tím i nárůst jejího podílu na trhu. Existují samozřejmě i další možnosti, jak ještě více ozelenit svoji spotřebu. Například pořízením vlastní fotovoltaické elektrárny na střechu svého domu. Takový zdroj zajistí nejen zelenou elektřinu a částečnou soběstačnost, ale pokud je to navíc systém s baterií, tak i zálohu v případě výpadku,“ připomněl D. Konvalina.
Česká republika plní cíle podílu obnovitelných zdrojů v energetickém mixu, který v současné době činí zhruba 15 % z celkové spotřeby energie. Patří do něj nejen spotřeba elektřiny, ale také energie pro vytápění a dopravu, kde má podíl obnovitelných zdrojů dále výrazně růst. Podle Národního energeticko-klimatického plánu by měl v roce 2030 činit podíl obnovitelných zdrojů v energetickém mixu České republiky 22 %.
(tz)