Helske Energy Save, součást investiční skupiny Helske, dokončila instalaci a testovací provoz výrobní linky v novém výrobním závodě ve slovenské Levoči. Aktuálně se rozbíhá výroba unikátních nanotechnologických desek.
Zajímavostí je, že nanotechnologický sádrokarton je 100% slovenským produktem. Mimo výroby disponuje Helske i vlastním výzkumným, vývojovým a testovacím centrem. Právě v Levoči se ve spolupráci s Technickou univerzitou v Košicích podařilo zapracovat nanotechnologii do sádrokartonových desek.
Spuštění výroby v plném trojsměnném provozu je naplánované do konce tohoto roku. Podle slov Štefana Karabáča byla tento týden dokončena instalace, testování a došlo k zahájení výroby. Helske Energy Save původně plánovala začít s výrobou nanotechnologických desek ještě během léta. COVID-19, jarní lockdown Slovenska zpozdil práce turecké společnosti Erba Makima o několik měsíců.
„Evropská unie dnes kvůli snaze o snižování energetické náročnosti a zvyšování úspor aktivně podporuje inovativní ekologické technologie. Suché stavby, pro které jsou suché sádrokartonové stavební systémy využívány, patří k materiálům budoucnosti. Snažíme se posunout hranice těchto systémů tak, aby byly stále odolnější a propojené s chytrými technologiemi. Nejde pouze o mechanické, ale i o chemicko-technologické vlastnosti,“ říká Štefan Karabáč, COO Helske Energy Save.
Společnost zaznamenala úspěch napříč evropským kontinentem už se svými tepelněizolačními omítkami. Jak prozradil Štefan Karabáč, jejich složení je patentované v 38 zemích světa (mimo jiné i v České republice). Minulý rok získala omítka Nano Coat home z Levoče prestižní ocenění od španělských odborníků jako nejlepší produkt v kategorii alternativních technických a konstrukčních řešeních. „Stejné úspěchy očekáváme i od nanotechnologických sádrokartonových desek. Zájemci o jejich prodej se nám už nyní hlásí z Německa a Francie – největších evropských trhů. Vypadá to, že budeme mít plné ruce práce s uspokojením poptávky,“ říká Štefan Karabáč a zároveň dodává: „Začínáme se zajímat i o mimoevropské trhy, zejména pak o region blízkého východu, kde je hlad po energeticky úsporných stavebních materiálech.“
Instalované linka je technologicky plně automatizovaná a během plného trojsměnného provozu u ní bude pracovat 30 nových zaměstnanců z regionu.
Helske už od listopadu 2019 v sousední hale svého závodu vyrábí speciální tenkovrstvé omítky s tepelněizolačními vlastnostmi. Výjimečné vlastnosti celé produktové řady byly oceněny odborníky na stavebních veletrzích a výstavách BAU v Mnichově, FAF v Kolíně nad Rýnem, IBF v Brně, MOSBUILD v Moskvě nebo CONECO v Bratislavě. Společnost na to reaguje rozšiřováním své sítě obchodních zastoupení mimo Slovensko. Nově tak Helske má své zastoupení v Irsku, Německu a ve Španělsku.
(tz)