Jak vypadají nejmodernější kancelářské budovy a kam směřují hlavní trendy? Ekologie a moderních technologií jsou a budou plné. Navíc stále větší roli hrají veřejné prostory, které vytvářejí.
Nejmodernějším kancelářským budovám vládne trend ekologie a smart řešení. Mají zelené střechy i fasády a chytrá řešení pomáhají s topením, klimatizací a co nejefektivnějším využíváním zdrojů. Jsou více soběstačné a šetří energie. O takové budovy je zájem a zaměstnavatelé i zaměstnanci je oceňují. „Kombinací chytrých a zelených budov vznikají efektivně fungující kancelářské i průmyslové celky. Výsledkem takto promyšlených budov jsou udržitelné pracovní prostory vyladěné do posledního detailu, čímž nabízejí uživatelům obrovskou škálu výhod,“ řekl Michal Novák ze společnosti Profesia.cz.
Příkladem inspirativní kombinace smart a green přístupu je třeba kancelářská budova AFI Karlín Butterfly. Byla navržena jako inteligentní budova s jasným ekologickým cílem nízké energetické náročnosti a snahou poskytovat vysoký vizuální a fyzický komfort svým uživatelům a návštěvníkům. Dynamiku AFI Karlín Butterfly podporují její fasády, jež proměňují stavbu v živý organizmus, který roste a mění se v čase. Zároveň budovu izolují a produkují do okolí kyslík. Vertikální zelené zahrady také vylepšují akustické podmínky v okolí. Technicky je fasáda tvořena několikavrstvým závěsným stěnovým systémem složeným z vysoce kvalitního trojitého zasklení s pokovenou vrstvou, vnějších elektricky ovládaných textilních žaluzií, kovových izolovaných panelů a více než 40 000 živých rostlin s automatickým zavlažováním. Smart technologie jsou také využívány v energetickém managementu k systematicky efektivnímu nakládání s energiemi. „Vše začíná již od prvního návrhu a kombinace vhodně zvolené orientace budov. Ta spolu s využitím nejmodernějších technologií pomáhá energeticky šetrnému udržování optimální teploty, tedy topení a klimatizace, a zároveň přísunu čerstvého vzduchu. To pak zajistí kvalitnější a zdravější prostředí uvnitř budov,“ uvedl Ondřej Mareček z SSI Group.
V moderních kancelářských budovách lze chytře řešit také správu prostor a úklid. Tyto úkony pak neprobíhají podle předem daného rozpisu, ale mohou být automatizovány na základě aktuálního počasí, počtu pracovníků a návštěvníků. V kuchyňce, na chodbách či v zasedací místnosti, kde se lidé často střídají, je tak intenzita úklidu jiná než v kanceláři, kde zaměstnanci aktuálně pracují na home office či jsou na dovolené. A pokud prší, jsou pracovníci úklidu častěji nasměrováni do vstupních prostor. „V současné době se také pracuje na řešení, které bude umět propojovat veškeré procesy spojené s úklidem do jedné platformy – cílem je v jednom funkčním systému kombinovat pracovníky úklidu, autonomní stroje, inteligentní plánování a využití dat,“ vysvětlil Lukáš Rom ze společnosti Kärcher.
Vidíme již v praxi, jak vznik nových kancelářských budov pomáhá rozvoji lokality. Restaurace, bistra, obchody a odpočinkové prostory neslouží jen zaměstnancům, ale vytvářejí společný prostor dané lokality. „Ještě před pěti či deseti lety končil veřejný prostor dveřmi budovy. Dnes se firmy stále více snaží kvůli svým zaměstnancům i celé komunitě propojovat prostor pro práci, setkávání a odpočinek. Vše se tak přirozeně kloubí v jeden celek, který přináší větší užitnou hodnotu i širšímu okolí kancelářských budov,“ podotkl Ondřej Mareček.
Budova Butterly Karlín přináší také příklad veřejného prostoru, který propojuje kancelářskou budovu s okolním světem. Je obklopená čtyřmi tematickými zahradami: sever (zima), jih (léto), východ (jaro) a západ (podzim). Ty jsou veřejně přístupné a lákají k sobě návštěvníky a iniciují dialog mezi budovou, čtvrtí a lidmi žijícími a pracujícími v sousedství.
(tz)