INZERCE
Přední podnikatelský časopis
Vychází již 26. rokem

PENNY Skutec 008Nově otevřená prodejna PENNY ve Skutči na Chrudimsku ukazuje směr, kterým se bude největší diskontní řetězec u nás ubírat při rozvoji své prodejní sítě. Při výstavbě byly použity nejmodernější technologie přispívající k výrazným energetickým úsporám a uhlíkové neutralitě celé budovy. Jde o první celodřevěný diskont v České republice a zároveň o jednu z nejekologičtějších prodejen u nás.

Nová prodejna o rozloze 830 m2 vyrostla na Bílém kopečku na severním okraji Skutče během čtyř měsíců. „Při návrhu a výstavbě této prodejny jsme využili všechny technologie, které snižují její energetickou náročnost, a které jsme už vyzkoušeli na jiných prodejnách. V tomto případě jsme je využili v maximální možné míře, a výsledkem je zcela unikátní ekologická prodejna. Ukazujeme tak, že nám příroda a naše budoucnost nejsou lhostejné. Současně také v reálném světě využíváme možnosti, které nám moderní ekologické technologie dávají, a ukazujeme, jak je chceme v nejbližší budoucnosti při výstavbě našich prodejen využívat,“ řekl při slavnostním otevření prodejny Mathias Mentrop, jednatel PENNY odpovědný za rozvoj prodejní sítě.

V rámci výstavby této ekologicky šetrné prodejny dojde i k úpravě okolí prodejny. „V rámci úprav jsme investovali tři milióny korun do vybudování chodníků a okolní dopravní infrastruktury. Naším cílem je být všude dobrým sousedem, a proto ve spolupráci s obcemi vytváříme pro lidi žijící v blízkosti našich prodejen nejen příjemné, ale i bezpečné prostředí. S tím souvisí, samozřejmě, i další úpravy okolí, zejména výsadba nových stromů a rostlin,“ popsal Mathias Mentrop. Okolo prodejny tak vznikne 3350 m2 květnaté louky doplněné keři a bude vysázeno 20 nových stromů (bříza, habr, třešeň, javor). V rámci podpory včelstev a hmyzu opylujícího rostliny nezbytné pro produkci potravin budou u nové prodejny na jaře rovněž instalovány také včelí úly a hmyzí domečky.

Unikátní technologie byla využita už při samotné výstavbě nové prodejny. Na nosnou konstrukci bylo použito 399 m3 dřeva, konkrétně 346 m3 křížem lepeného masivního dřeva CLT a 53 m3 lepených BSH nosníků, a k tomu navíc 17 m3 dřevěného fasádního obkladu Thermowood. Díky tomu jde o první celodřevěný diskontní obchod v České republice. „Dřevo pochází z udržitelně obhospodařovaných lesů. Na výrobu 1 m3 CLT je použito dřevo ze tří stromů, avšak dřevo z každého stromu je využito takřka do poslední piliny. Za každý pokácený strom je také vysazen v původním lese jeden až tři nové. Lepidla použitá na výrobu CLT jsou zdravotně nezávadná bez obsahu formaldehydů a v rámci struktury stavebního panelu tvoří pouze 1 %, když 99 % materiálu je masivní dřevo. Dřevo je přitom ve srovnání s betonem čtyřikrát až pětkrát lehčí. Tomu odpovídá i menší množství kamionů putujících na stavbu a menší zátěž okolí staveniště,“ informoval přínos použité technologie Tomáš Hýrek ze společnosti Stora Enso Wood Products Ždírec s.r.o., která zajišťovala dodávku dřevěných materiálů pro výstavbu.
Využitím technologie lepeného masivního dřeva se nejen o třetinu zkracuje doba výstavby, ale snižují se rovněž nároky na samotnou výstavbu. Stavby z precizně zpracovaného a masivního dřevěného materiálu nebo prefabrikovaných prvků posouvají hranice běžného využití dřeva jako stavebního materiálu. Umožňují stavět pevné, stabilní, současně lehké konstrukce a dosahovat větších délek a výšek staveb, a to bez komplikovaného zaměřování, specializovaných prací nebo nákladného vybavení. Významnou roli pak hraje i ekologická stránka tohoto řešení výstavby. „Při výrobě každého metru krychlového železobetonu je vyprodukováno 500 kg CO2. V případě masivního dřeva však jde o obnovitelný zdroj, který do sebe naopak v průběhu svého růstu vstřebává a ukládá oxid uhličitý z okolí. Právě recyklací a opakovaným používáním takovýchto stavebních prvků se prodlužuje doba uložení uhlíku, a to proto, že nedochází k jeho zpětnému uvolňování do okolí. To opět přispívá ke snižování ekologické zátěže planety,“ sdělil Václav Šíma ze stavebního oddělení PENNY.

Unikátní prodejna ve Skutči je také vybavena u nás i v Evropě ojedinělou technologií chlazení ESyCool Green od společnosti Viessmann Refrigeration Solutions. Tou byla jako první vybavena prodejna PENNY v Kolíně otevřená na počátku března letošního roku. Ojedinělé modulární řešení chlazení i vytápění prodejny je řešeno komplexně a energetická úspora pouze v případě chlazení a vytápění je ve srovnání s posledními používanými systémy na bázi CO2 až 25 %. Současně je použito ekologické přírodní chladivo, kterého je v celém systému až o 95 % méně, než bylo doposud potřeba u běžných expanzních systémů. Nehrozí tak riziko úniku freonů a odborný servis je mnohem méně náročnější. Celý systém se stará o kompletní chladicí techniku prodejny, tedy chladicí i mrazicí boxy, a současně i vytápění a klimatizaci celého prostoru prodejny.
O snížení energetické náročnosti se od jara 2023 postará rovněž fotovoltaická elektrárna na střeše prodejny, která sníží její spotřebu elektrické energie z veřejné sítě až o 40 %. Další snížení spotřeby zajistí použití LED světel na externí i interní osvětlení. Ke snižování spotřeby papíru a tonerů pak zase přispějí elektronické digitální cenovky, které nejen snižují ekologickou náročnost prodeje a přeceňování zboží, ale významně šetří čas samotným zaměstnancům. A v neposlední řadě prodejna nabídne ekologicky smýšlejícím zákazníkům možnost dobití jejich elektromobilů u dobíjecí stanice.

(tz)

Slovo ke dni

  • Záchrana řízkem Hudera a syn

    Znáte to. Jste soustředění na svoji práci, letíte za splněnými KPI. A pak zapomenete na to zásadní. Dotankovat energii. Ne autu, ale sobě. A vzpomenete si na to dávno po poledni. To je pak štěstí, když vyrážíte na vánoční setkání s výjimečným člověkem. Tomáš Hudera rozhodně nasytí vaši duši. A jak tak uklidňujete myšlenky, v té lahodné vůni vznášející se prodejnou a jídelnou se najednou rozpomenete, že jste od sedmé ráno nejedli, že vám žaludek dělá nespokojené kotrmelce a úpí hlady. Jak se říká, líná huba, holé neštěstí. Nedalo mi to. Ptám se, jestli náhodou nezbyl nějaký řízeček. Tomáš se na mě podívá, zdvihne obočí a povídá: A to jsi mi to nemohla říct před půl hodinou, když jsme si volali, zrovna řízky většinou nezbývají. No, já si na ten hlad prostě nevzpomněla, krčím rameny. Pokývá Tomáš souhlasně hlavou a dodá, že se mu to občas...

    Pokračování ...

Objednejte si zasílání časopisu Prosperita s přílohami - bezplatně!

Plnohodnotné vydání skutečně zdarma.

Kompletní PDF s našimi časopisy - Prosinec 2024

INZERCE

Partneři

Hlavní partneři:

TOSlogo 172 JPF

 

Partner plus:

  
         

Partneři:

logo-grada3    logo-dtocz upv logo 56
dk logo 2 audepor

Duševní vlastnictví - ve spolupráci s ÚPV

foto upv

Ochrana průmyslových vzorů 19. leden 2024

Anglické slovo design je odvozeno z latinského de-signare, označit, vyznačit. Postupně dostalo také významy „navrhnout“ či „návrh“. Od poloviny 20. století, kdy se začal klást větší důraz na vzhled výrobků a na reklamu, se rozšířilo do mnoha jazyků, včetně češtiny, v užším významu „výtvarného návrhu užitkových předmětů“.

Pokračování ...

Zaregistrujte se do našeho newsletteru

 

 

Navštivte také naše další portály

madambusinesscz RGB freshtimecz

Odborní partneři

csj105 cia 60 copy kzps 2024 acto cma 30 let  Svaz květinářů a floristů ČR  cmsm105caim200 AVLOGOM3