Iniciativa České Pole, na které spolupracuje makro ČR s Českou zemědělskou univerzitou v Praze, zemědělskými svazy, za podpory ministerstva zemědělství, schválila rozvoj na období 2024–2026.
Úspěšný projekt, který získal mj. i cenu za inovativní projekt roku 2023 v prestižní soutěži Mastercard Obchodník roku, se zaměřuje na podporu českých zemědělců v pěstování původních plodin a rozvoji živočišné výroby – s cílem vrátit české kvalitní suroviny zpět na stoly českých domácností i do gastronomie.
Rekordní růst prodeje českých brambor a rozšíření portfolia
Vše začalo podporou českých brambor. Dříve totiž brambory na hranolky dováželo makro ČR převážně z Nizozemska. Dnes představují prodeje českých brambor na hranolky 43 % celkového prodeje hranolků ve velkoobchodech makro ČR. Celkem bylo vypěstováno a prodáno 300 tun českých brambor, přičemž se podařilo snížit závislost na dovozu o 50 %. Podobnou cestou se chce makro ČR vydat i s dalšími produkty.
Vedle brambor se portfolio Českého Pole rozšířilo o další tradiční české plodiny, jako jsou český česnek, křen, dvouletý kmín, nakládané okurky a cibule šalotka. Na podzim tohoto roku iniciativa plánuje uvést na trh prostřednictvím makro ČR řadu kysaného zelí a Všestarskou cibuli, která ponese chráněné krajinné označení původu. Čeští farmáři pro České Pole obhospodařují na více jak 6 000 hektarů a iniciativa plánuje další rozšíření díky novým partnerstvím.
Partnerství s akademickou sférou a odbornými školami
Klíčovým odborným partnerem iniciativy je Česká zemědělská univerzita v Praze, která pomáhá s odbornou identifikací vhodných pěstitelů, chovatelů i produktů. Pro následující období navrhuje zaměřit se na česnek, zvěřinu, z ryb na kapra a candáta. „Jsme součástí iniciativy České Pole, protože věříme v její poslání – v návrat českých surovin na stoly českých domácností a restaurací. Někdy jsme jen zapomněli, jak původní české produkty v kuchyni správně využívat a upravovat. Na univerzitě klademe důraz na kvalitu surovin, proto jsme garantem právě v této oblasti,“ uvedl kvestor ČZU Jakub Kleindienst. Projekt již nyní úzce spolupracuje s Hotelovou školou v Poděbradech a Středním odborným učilištěm v Roudnici nad Labem. Tato partnerství zajišťují nejen šíření odborných znalostí mezi mladými kuchaři, ale podporují také udržitelnost a růst české gastronomie.
Spolupráce s gastronomií a chytrá řešení pro restaurace
Iniciativa České Pole nově navázala úzkou spolupráci s projektem makro ČR Chytrý kuchař, který usnadní práci v gastronomických provozech. V říjnu se plánuje testování výroby chlazených a mražených hranolků z českých brambor Agria, které umožní restauracím zkrátit čas přípravy a efektivněji pracovat s menšími personálními kapacitami. Dalšími produkty, které Chytrý kuchař nabídne, budou oloupaný česnek a nastrouhaný křen. „Naší vizí pro rok 2025 je propojit iniciativu České Pole s gastronomickým sektorem. Cílem je, aby v každém kraji byla minimálně jedna restaurace, která bude vařit výhradně z českých surovin, a tak naplníme náš příslib – vrátit českou úrodu do gastronomie,“ uvedl Jiří Nehasil, generální ředitel makro ČR.
Budoucí plány a rozšíření iniciativy
Iniciativa České Pole plánuje v nadcházejících letech dále růst. Na tom se shodli všichni signatáři. Mezi klíčové plány patří rozšíření plochy obhospodařovaných zemědělských pozemků, začlenění dalších tradičních českých plodin a produktů živočišné výroby a intenzivnější spolupráce s českými restauracemi. Kromě toho se připravují také marketingové vzdělávací kampaně na zvýšení povědomí o tradičních českých kvalitních produktech a receptech, jejichž cílem je oslovit nejen spotřebitele, ale i profesionály z oblasti gastronomie, a připomenout jim, že tradiční česká kuchyně je výjimečná, kvalitní a velmi dobrá. A hlavně česká.
(tz)