V průběhu roku 2025 vstoupí v platnost nová povinnost, která zavede minimální podíl biopotravin ve veřejném stravování. Veřejní zadavatelé tak budou muset zajistit, aby alespoň 5 % potravin v jejich nabídce pocházelo z ekologické produkce, s výhledem postupného navyšování od roku 2030.
Přestože ČR patří mezi významné výrobce a producenty biopotravin a z hlediska rozlohy ekologického zemědělství se řadí k evropským špičkám, domácí systém veřejného stravování tento stav dosud nereflektoval. Přicházející změna tak odráží celoevropský trend, kdy většina zemí zařazuje biopotraviny do systému veřejného stravování v podílu až několika desítek procent. Podle průzkumu Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO realizovaného prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos navíc změnu uvítá více než polovina Čechů.
Téměř každý druhý Čech v roce 2024 alespoň jednou využil systému veřejného stravování. „Zařazení biopotravin je zaneseno v programovém prohlášení vlády a je součástí akčního plánu ČR pro rozvoj ekologického zemědělství v letech 2021–2027. Tento krok osobně velmi vítám,“ řekl Marek Výborný, ministr zemědělství ČR. Nová opatření se dotknou např. nemocnic, domovů seniorů, menz a dalších veřejných zadavatelů, kteří dodavatele potravin tzv. soutěží. Ačkoliv se školská zařízení z hlediska stravovacích služeb řídí odlišnou legislativou, cíl zůstává stejný – postupné zavádění a následné navyšování podílu biopotravin. Pro školy je tento podíl plánován na úrovni na 2 % z hmotnosti porce. Podle zástupců svazu jsou čeští ekologičtí farmáři na tuto změnu dobře připraveni: „Mnoho farmářů již nyní dodává své produkty do vybraných provozů bez ohledu na novou povinnost. Věřím proto, že tuto změnu zvládnou bez problémů. Celý sektor ekologického zemědělství se na tuto změnu připravuje už několik let,“ vysvětlila Kateřina Urbánková, manažerka PRO-BIO. Jedním z příkladů veřejné instituce spolupracující s ekologickými farmáři dlouhodobě je například Nemocnice Na Homolce.
Ačkoliv by si více než polovina dotázaných byla ochotna připlatit za kvalitnější jídlo, nejčastěji do 10 % ceny porce, zařazení biopotravin výslednou cenu ovlivní jen minimálně. „ČR je soběstačná zejména v produkci mléčných biovýrobků, hovězího biomasa a bioobilovin. Cena těchto komodit se od těch konvenčních liší jen minimálně a výslednou cenu pokrmu to při jejich zařazení v úrovni 5 či 10 % ovlivní pouze v řádu haléřů až korun,“ upřesnila Kateřina Urbánková.
Začlenění lokálních biopotravin do veřejného stravování přináší mnoho benefitů, které zahrnují environmentální, zdravotní, sociální i ekonomické aspekty. Podle odborníků přispívá ke snížení emisí spojených s přepravou a výrobou a stimuluje regionální ekonomiky. Zkušenosti z Dánska, Rakouska či Švédska navíc ukazují, že tyto změny vedou k vyšší kvalitě života a lepšímu stavu krajiny a současně se uživatelé veřejného stravování učí rozpoznávat kvalitní potraviny a pochopit význam udržitelného zemědělství. Česká republika se tímto prvním krokem přibližuje standardům běžným v mnoha evropských zemích.
(tz)