Technické normy, jsou aplikovány na dobrovolném základě, a přesto napomáhají zohlednit různé potřeby obyvatelstva a vytvořit nové příležitosti k podnikání a poskytování inovativních řešení s ohledem na podporu produktů, služeb a infrastruktury, která bude přístupná každému jedinci.
„Technická normalizace má také velký potenciál k odstranění překážek, které brání osobám se zdravotním postižením a starším lidem uplatnit jejich schopnosti a plnohodnotně se účastnit všech oblastí života. Proto se v dnešní době často zdůrazňuje koncept "Konstrukce pro všechny", informoval předseda SČS Libor Dupal a dodává, že aktivity SČS a KaStan se zaměřují na odbornou i osvětovou práci. Experti zastupující zájmy spotřebitelů se účastní práce téměř 20 technických normalizačních komisí, ve kterých se normy projednávají. Zástupci sdružení působí na evropské i mezinárodní úrovni.
Některé aktivity SČS a KaStan v dané oblasti jsou podpořeny například Radou kvality, která koordinuje naplňování Národní politiky kvality (www.npj.cz) či Úřadem pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví. „Je to příklad tiskovin, které vydáváme za účelem zviditelnění norem z různého pohledu", vysvětlil Dupal a pokračoval: „Loni jsme vydali publikaci zaměřenou na malé a střední podniky (http://www.konzument.cz/users/publications/3-mimo-edice/38-s-technickou-normou-k-uspechu-na-trhu-a-v-podnikani.pdf). Tuto tiskovou zprávu vydáváme u příležitosti dalších dvou letáků."
První tiskovina s názvem „Kvalita života pro všechny? Za pomoci technických norem" poukazuje na nástrahy, které čekají na handicapované v běžném životě, ať už doma, na ulici nebo na úřadech. Jde například o problém předávání informací (lokace, uspořádání, viditelnost), materiály domácích spotřebičů nebo správné použití výrobku. Na všechny výše zmiňované problémy zná řešení mezinárodní standardizace a tiskovina SČS v tomto ohledu poskytuje příklady z každodenních situací a pro různé případy postižení. (http://www.konzument.cz/users/publications/3-mimo-edice/49-kvalita-zivota-pro-vsechny-uloha-technickych-norem.pdf)
Druhá tiskovina s názvem „Mezinárodní normy pro nás všechny" má za cíl vyzdvihnout přínosy mezinárodní standardizace, které jsou tolik užitečné například pro turisty, distribuci pitné vody nebo organizaci posledních letních olympijských her v Londýně. Zdůrazňuje nutnost standardizace pro bezproblémovou přeshraniční spolupráci v obchodních a logistických záležitostech nebo také přínos pro bezpečnost potravin. (http://www.konzument.cz/users/publications/3-mimo-edice/51-normy-pro-nas-vsechny.pdf)
V minulosti si někteří politici z technické normalizace „utahovali" a zlehčovali tak její význam – vzpomeňme standardizované banány. Většinou se ale jednalo o nepochopení či vytržení z kontextu. „Technické normy jsou tou nejlepší alternativou pro nadměrnou regulaci, která svazuje evropskou ekonomiku", uzavřel Dupal. Spotřebitelé i podnikatelé mají jejich význam chápat a podporovat jejich používání.
(tz)