První Haas Technical Education Center (HTEC) v České republice bylo dnes slavnostně otevřeno v prostorách Střední průmyslové školy Na Třebešíně v Praze 10. Cílem tohoto inovativního výukového projektu je vychovávat odborníky pro programování CNC (číslicově řízených) strojů, jichž je na trhu práce nedostatek, a také specialisty pro práci s těmito stroji, které jsou dnes trendem napříč výrobní sférou. Absolventi tohoto oboru tak významně posílí své šance na uplatnění na trhu práce.
Slavnostního otevření HTEC se kromě zástupců školy, partnerů, kteří projekt finančně podpořili a zástupců veřejné správy (viz fotografie a popisky), zúčastnil též Alain Reynvoet, generální ředitel Haas Automation Europe. Podobných výukových center vzniklo dosud celkem 66 v celé Evropě a zatím pouze jediné v Česku.
„Jádrem programu HTEC je ujištění, že potřebné a žádoucí věci lze vyrábět kdekoliv na světě, a během doby (s tím, jak porostou mzdové náklady v rozvojových zemích) nebude téměř záležet na tom, kde je CNC obráběcí stroj umístěn," řekl RNDr. František Bártl, ředitel SPŠ Na Třebešíně a dodal: „Bude záležet pouze na dovednostech a šikovnosti lidí, kteří navrhují produkty a obsluhují stroje CNC. Jinými slovy – na konstruktérech a technicích. Věřím, že otevřením tohoto specializovaného výukového centra se škola ještě víc dostane do povědomí veřejnosti a my budeme moci vychovávat více kvalifikovaných odborníků, kterých současný trh práce pociťuje akutní nedostatek. Věřím také, že nám tento projekt pomůže zvětšit počet zájemců o studium na naší škole."
Autorem myšlenky vzniku HTEC na Třebešíně, který byl současně vedoucím celého projektu, je zdejší dlouholetý pedagog, Petr Kronus, který říká: „Naším cílem při zřízení HTEC centra je získat další zdroj informací a zkušeností z výuky programování CNC strojů. Získání informací o nových moderních technologiích a o celkovém rozvoji v oblasti programování CNC strojů, což bude pro naše absolventy znamenat obrovskou konkurenční výhodu a pro školu značné posílení prestiže."
Historie a současnost Střední průmyslové školy Na Třebešíně
www.trebesin.cz
Střední průmyslová škola Na Třebešíně splňuje veškeré potřebné podmínky k přípravě absolventů s profilem odpovídajícím DRAKu, který je logem školy - tedy Důvtipných, Rychlých, Atraktivních a Kreativních.
Vyučování v nové Střední průmyslové škole Na Třebešíně bylo zahájeno 1. září 1973. Škola se svým vybavením stala jednou z nejmodernějších středních škol v Československu.
V době, kdy to zdaleka nebylo samozřejmostí, vybudovala vlastní televizní studio využívané pro tvorbu výukových materiálů. Již v roce 1979 zde byl nainstalován a provozován sálový počítač Siemens 4004. V té době byl Třebešín jedinou střední školou v republice, která takový počítač využívala.
V roce 1983 byl na škole zaveden předmět Výpočetní technika. Zavedení CAD systémů do výuky se zde datuje od roku 1988.
Škola dále rozvíjela výuku s podporou výpočetní techniky. Tato snaha vyvrcholila získáním několika statutů, zejména statutem Microsoft IT Academy a dále statutem Autodesk Academia.
Na škole vznikla celá řada školicích center určených nejen široké pedagogické veřejnosti, ale i pracovníkům z praxe, například Autorizované školicí středisko pro CAD/CAM. Vrcholem těchto aktivit bylo otevření Centra moderních technologií. V dubnu 2004 se tak průmyslovka Na Třebešíně stala druhou školou v oblasti střední a východní Evropy, která plně využívá nejnovější technologie společnosti Microsoft pro účely výuky a vedení agendy školy.
V současné době průmyslovka zajišťuje výuku zhruba 500 žáků v denním studiu. Studium je čtyřleté, zakončené maturitní zkouškou.
Žáci si mohou vybrat ze tří studijních oborů:
STROJÍRENSTVÍ (23-41-M/01) – ŠVP (Informační technologie a strojírenství)
ve 4. ročníku žáci volí jeden z nabízených bloků:
blok CAD systémy
blok Programování CNC strojů
blok Ekonomika strojírenství
blok Technická zařízení budov
INFORMAČNÍ TECHNOLOGIE (18–20-M/01) – ŠVP (Aplikace osobních počítačů)
od 3. ročníku možnost volby ze dvou bloků
blok DTP a multimédia
blok CAD/CAM systémy
TECHNICKÉ LYCEUM (78–42-M/01)
od 3. ročníku možnost volby ze dvou bloků
blok strojírenství
blok informačních technologií
Na škole existuje speciální program pro žáky se specifickými potřebami a do výuky jsou integrováni i handicapovaní studenti.
Historie výuky programování číslicově řízených (CNC) strojů na Střední průmyslové škole Třebešín
Výuka programování CNC strojů není na Třebešíně novinkou. Na zavedení tohoto typu výuky zde začali pracovat na jaře 1993 na popud tehdejšího ředitele Ing. Jiřího Valenty.
Zpočátku byla k dispozici učebna se sedmi stanovišti a software SL s graficko - dynamickou simulací pohybu nástroje. NC kód byl sestavován ručně ve dvou, později ve třech osách. Stroj na ověření sestaveného NC kódu zde zatím nebyl žádný. Ve školním roce 1995/96 začali vyučovat v bloku zaměření CNC ve čtvrtém ročníku strojní sestavení NC kódu, kde byl pomocníkem software KetynKeč.
Na podzim roku 1995 byl uveden do provozu první zdejší CNC stroj - soustruh SMT 16, který vznikl přestavbou školního výukového stroje z osmdesátých let, jenž byl nefunkční a pro výuku nepoužitelný. Jeho výkon na vřetení byl pouhých 400W. Tuto přestavbu provedli pracovníci školy ve spolupráci s firmou Mikronex. Po uvedení stroje do provozu se značně zkvalitnila výuka. Pro získání dalších prostředků byla provedena ve spolupráci s Mikronexem přestavba dalších šesti strojů a byla zakoupena výuková frézka SUF 16 CNC na které již bylo možné ověřovat správnost sestavení NC kódu ve třech osách.
Bodem zlomu byl rok 1997, kdy firma 3E Praha Engineering předvedla ve zdejší učebně CAM software SURFCAM. To představovalo lokální revoluci ve výuce programování CNC strojů. Bylo možno generovat dráhu nástroje po zadání potřebných technologických dat. Tento software umožňoval jak správnou výuku programování, tak zároveň technologii třískového obrábění. Současně s modernizací a růstem softwaru se zkvalitňovala zdejší výuka CNC.
V roce 2000 se SPŠ Na Třebešíně stala „Autorizovaným školícím centrem pro SURFCAM". Tím se opět otevřela možnost nejenom pořádat školení pedagogů a komerčních zákazníků na tomto softwaru, ale i příležitost pro bohatou výměnu zkušeností z výuky CNC a získávání poznatků z výrobní sféry.
Dalším důležitým mezníkem byl březen 2006, kdy se škole podařilo díky zřizovateli a sponzorům zakoupit dva stroje firmy Haas - frézku Super MiniMill a soustruh SL 10. Od té chvíle bylo možno ověřovat sestavený program v profesionálním prostředí s využitím moderních technologií.
V roce 2007 byl zakoupen další CAD – SolidWorks - který byl začleněn do výuky konstruování. K tomuto software již za rok přibyl HSM Works, konkrétně CAM který je využíván ve výuce programování číslicového řízení ve třídách Informační technologie. V letošním roce je zde zaváděn do výuky programování pomocí systému HAIDENHAIN.
V listopadu loňského roku kontaktovala na žádost SPŠ společnost Teximp ČR společnost Haas a v lednu letošního roku začala korespondence mezi Evropskou centrálou firmy Haas a průmyslovkou Třebešín, která vyústila ve slavnostní otevření zdejšího HTEC.
Poděkování za rozvoj oboru IT na SPŠ Třebešín, kromě již zmíněných, patří společnostem:
Společnosti S-COM Centre, která pomohla se zavedením Informační technologie do výuky. Firmě 3E Praha – Engineering, neboť technici této firmy jsou škole dodnes velkou oporou a zdrojem cenných informací v oboru. Také spolupráce s firmou Teximp ČR, je klíčová, díky otevřenosti a ochotě jejích techniků. Nesmíme zapomínat ani na firmu Mikronex a její odbornou podporu při údržbě a případných opravách školních výukových strojů. Firma ISCAR předává třebešínským pedagogům velmi cenné zkušenosti v oblasti nástrojů pro obráběcí stroje. Přínosem je digitální katalog nástrojů, ze kterého se žáci učí správně zadávat potřebná technologická data. A konečně poděkování patří dnes již neexitující firmě Technometra, kde mohli žáci absolvovat praxi přímo u CNC strojů.
Jakékoli další informace Vám rádi podají:
Taťána Kubíková, zástupkyně ředitele SPŠ Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Petr Kronus, vedoucí projektu HTEC Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
(Placená prezentace)